Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujka bezprzewodowa, co przesyła do centrali?

22 Cze 2011 00:26 1857 2
  • Poziom 36  
    Witam.
    Moje pytanie może nie jest do końca umieszczone w stosownym dziale, ale w zasadach pisania postów na podforum "Zabezpieczenia stacjonarne" znalazłem wpis:

W dziale omawiamy zagadnienia dotyczące systemów SSWiN, pożarowych, kontroli dostępu, telewizji przemysłowej zarówno jeśli chodzi o centrale, czujniki, powiadamianie, jak i transmisję danych

Dokładniej chciałbym dowiedzieć się, co przesyła czujka ruchu PIR bezprzewodowa do centrali? Czy wysyłany jest jakiś unikatowy kod czujki, informacje o baterii, sabotażu? Mam 2 czujki RISCO WL PIR T92 / RWT92086800A-B, i chciałbym ich użyć jako czujniki ruchu do zapalania oświetlenia. Jednak nie chce w nie ingerować, ze względu na ich cenę i możliwość sprzedaży.

W jaki sposób centrala rozróżnia, który sygnał pochodzi od której czujki? Jak transmitowane są dane, jaką metodą kodowania, i czy jest możliwe odczytanie kodu czujki i jej stanu za pomocą mikroprocesora (trochę programuje) i odbiornika 868.5 MHz? Może użyto jakiegoś standardu transmisji danych, I^2C, może RS485?

Jeśli ktoś z Was mógłby mi pomóc, dać jakieś wskazówki, byłbym bardzo wdzięczny.

P.S.
    Czy czujka ma jakieś numery seryjne, czy coś, czego nie można podawać w opisie sprzedaży czujki?
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Zazwyczaj czujnik współpracuje z odbiornikiem .Zależnie od typu,producenta itd wysyła do centrali swój numer (rozróżnianie), rodzaj alarmu ( naruszenie ,sabotaż, niski poziom baterii ,itd. Zależnie od typu i producenta różnią się częstotliwością i rodzajem transmisji (może być szyfrowana) .Tej co masz nie znam ale zasada działania jest podobna, Jeśli masz odbiornik do tych czujników możesz zastosować do tego co napisałeś jeśli nie to lepiej sprzedać te czujniki które masz a kupić prostrze do sterowania oświetleniem będzie szybciej i myślę że taniej.
  • Poziom 36  
    Dziękuje za pomoc. Co do odbiornika to go nie posiadam, a to dlatego, że jest on zintegrowany z centralą RISCO GTI, która kosztuje około tysiąca :-). Co do zwykłych czujników ruchu do oświetlenia, to mam takie, lecz nie spełniają one moich wymagań (załączanie światła w długim korytarzu), a te RISCO sprawowały się bez zastrzeżeń. Zawsze mogę oczywiście podłączyć przekaźnik pod diodę LED, ale to z kolei powoduje, że muszę robić listwy na kable w świerzo pomalowanej i odnowionej ścianie... Dlatego myślę o WL...
    Dziękuje i pozdrawiam.