Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysoki rachunek za energię mimo jej nie pobierania, jak obniżyć rachunek za prąd

pawwaw 22 Cze 2011 08:17 8535 3
  • #1 22 Cze 2011 08:17
    pawwaw
    Poziom 2  

Proszę o poradę czy mogę zmienić taryfę z C11 narzucaną przez RWE na inną?

1. Wynająłem od Zakładu Gospodarki Nieruchomościami pomieszczenie w suterenie kamienicy na działalność biurową małej firmy (jeden komputer czajnik i energooszczędne żarówki). Przez trzy miesiące nic nie robiłem w pomieszczeniu,

2. wysłałem wniosek o zawarcie umowy RWE odesłało mi do podpisania kompleksową umowę sprzedaży z wpisaną w formularzu taryfą C11, RWE wpisało moc umowną 6 kW, i przysłali mi trzy faktury na kwotę ponad 180 zł, od czasu przejęcia lokalu od ZGN.

Na razie nie zamierzam umowy podpisać bo sami mi narzucili takie zapisy, chcę z tego jakoś wybrnąć pisząc ewentualnie wniosek i odesłać im te umowy żeby podpisać inne.

Ponadto na fakturze zużycie jest 0 kWh (słownie zero) opłata dystrybucyjna zmienna całodobowa za 0 kWh, czyli zużycia nie było
    natomiast każda faktura opiewa na 61,68 zł brutto przy taryfie G11 czyli jeśli zużyję 1 kWh to prąd będzie mnie kosztował 61,68 plus 0,45 zł czyli pierwsza zużyta kilowatogodzina w miesiącu może kosztować ponad 62 zł.

w tych fakturach są zawarte takie opłaty:
    opłata handlowa - 19,90 zł
    składnik stały składki sieciowej moc umowna 6kW x 3,45 = 20,70 zł
    opłata przejściowa 6kW x 1,22 = 7,32 zł
    abonament !!! 2,22 zł
    do tego dochodzi VAT i mamy na fakturze 61,68 zł bez żadnego zużycia !

Zastanawiam się dlaczego mam płacić jeśli nie zużyłem nawet jednej kilowatogodziny,
    Czy możliwa jest zmiana na inną taryfę G11 zamiast C11.

Czy w tych stałych opłatach nie powinno być zawarte (tak jak w abonamentach telefonicznych jakaś ilość darmowych połączeń) ileś wliczonych kilowatogodzin?

Zmiana na innego dostawcę energii nic nie da bo opłaty stałe się nie zmienią czyli jeśli różnica w cenie energii będzie np 10% to rachunek przy zużytych 100kWh zmieni się z 62+45 na 62+41,5 z tego wynika jakaś symboliczna różnica 3,3% nie warta korespondencji i straty czasu na zmiany.

Jestem przerażony skalą naciągania przez zakłady energetyczne za wiedzą URE tysięcy odbiorców na takie opłaty zgroza.

1 3
  • #2 23 Cze 2011 16:42
    amigo76
    Poziom 14  

Obawiam się że nic nie zrobisz, mam taka samą sytuację na budowie. Zużycie na poziomie 3-4 kWh na 2 miesiące ( no bo ile może zużywać wiertarka czy szlifierka ) a rachunki też około 70 zł ( ENEA i moc umowna 13 kW ). A zimą zużycie 0 a rachunki po 66-67 zł. Nie wiem jak jest w Twojej firmie ale na tę chwilę w ENEI zdjęcie licznika i powtórne założenie jest bezpłatne więc jeżeli na pewno wiesz że nie będziesz potrzebował prądu to może to jest sposób, ale pan w ENEI lojalnie mnie uprzedził że to może się w każdej chwili zmienić i np. zapłace 200 czy 500 zł za ponowne założenie licznika. Więc chyba tylko stare przysłowie "płacz i płać"....a to Polska właśnie...

1
  • #3 07 Paź 2011 14:08
    Eaglee
    Poziom 11  

Panowie, zgodnie z umową można raz do roku bez konsekwencji zmniejszyć tzw. moc umowną. Inna jest wielkość bezpieczników dla tej samej mocy umownej dla inst. 1fazowej a inna dla 3fazowej ! W biurze obsługi klienta (BOK) powinni wam wszystko pomóc zoptymalizować.

Można też częściej zmniejszać moc umowną, powoduje to jednak zwiększenie stawki jednostkowej opłaty o +20%. Trzeba więc pokalkulować.Zwiększać, w ramach możliwości instalacji(tzw. mocy przyłączeniowej) można zawsze bez konsekwencji finansowych(odpowiedni wniosek !).

Nowe, obowiązujące od września 2011 tzw. rozporządzenie taryfowe obowiązujące energetykę, wprowadza możliwość zamawiania mocy umownej różnej dla różnych okresów w roku !.
    Wprowadza też (co kiedyś już było) możliwość sumowania mocy umownych z kilku przyłączy. Ale jak to praktycznie energetyka będzie stosowała to czas pokaże.

Uwaga ogólna - czytać umowy ,strony internetowe i taryfy. Tam wszystko jest.

0
  • #4 11 Kwi 2012 15:53
    pawwaw
    Poziom 2  

w końcu rozwiązując umowę zrezygnowałem z jednego licznika i podłączyłem odpowiednim kablem drugie pomieszczenie więc obydwa wiszą na jednym liczniku.

0