Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niepoprawny odbiór TVN w Bytomiu - antena siatkowa.

22 Cze 2011 10:30 3697 14
  • Poziom 9  
    Witam
    Mieszkam w Bytomiu, kilkanaście kilometrów od nadajnika Kosztowy. Antena kierunkowa na dachu domku jednorodzinnego praktycznie "widzi" nadajnik bez przeszkód. Odbieram bardzo dobrze wszystkie nadawane stacje za wyjątkiem TVN, który jest niewyraźny i ziarnisty. Wcześniej miałem antenę siatkowa i był ten sam problem. W instalacji znajduje się zasilacz antenowy Polkat (firma już nie istnieje) ZA-7 o mocy 1w, bez którego nie można odbierać praktycznie nic. Nie wiem co znajduje się na antenie ale nic tam nie zmieniałem od zakupu.
    Proszę o pomoc lub podpowiedź od czego zacząć szukanie przyczyny złego odbioru TVN.
  • Poziom 31  
    Po pierwsze proszę się podzielić tym jaką antenę ma kolega na dachu ! Po drugie w takiej odległości wywalić wszystkie wzmacniacze i zasilacze i dopalacze, zastosować dobry kabel i antenę kierunkową. Chyba że kolega ma totalnego pecha i akurat mieszka w "cieniu" wiązki sygnału nadajnika TVN, ale z tego co kojarzę jest częściowo wycięty (wytłumiony ) jest w stronę SW (Jastrzębia i B-B ) a ty jesteś na NW. Inna inszość że ma 1/3 mocy pozostałych, jak odbierasz INFO KRAKÓW K42?
    Ja w odłegłości 55 km mam TVN "jak żyleta'' po niewielkiej korekcie poziomu sygnału. Bez pomiarów lokalnych trudno coś radzić.
  • Moderator
    Pytanie pomocnicze: jak daleko jest do Bytkowa?
  • Poziom 31  
    W Bytkowie nie ma już emisji TVN ( żadnego TV, zgodnie z info Emitela ). Ghost70 Ma ok 15-18 km do nadajnika w/g mapy. Jeśli kolega ma TV cyfrowy można pokusić się przy odrobinie szczęścia na sygnał DVB-T ze Skrzycznego, z tego co wiem dość dobrze leci w stronę Katowic.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję kolegom za szybką odpowiedź.

1. Antena jest kierunkowa, długość około 1m, 15 poprzecznych prętów coraz dłuższych, na początku niebieska puszka chyba z elektroniką, wygląda dokładnie jak ta:
    http://sklepsat.pl/pl/antena-telewizyjna-szer...garytmiczno-periodyczna-log-2-69-digital.html
    (Antena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITAL ???)
    ale nie dam głowy czy to ta sama technicznie, wizualnie taka sama

2. odłączenie zasilacza antenowego skutkuje brakiem odbioru czegokolwiek,
    nie wiem co się stanie jak wymontuję elektronikę z anteny - zostawiam sobie to jako ostateczność bo musiałbym się wdrapać na komin :))

3. moje położenie - z mapy google 50.337579,18.931922
    7km od Bytkowa, 19km od Kosztowy na płn - zach
    obydwa nadajniki znajdują się niemal na jednej linii w stronę płd-wsch od mojego domu jednak z mapy wynika że Bytków jest ponad 1km w lewo od linii prostej na Kosztowy (patrząc z mojego komina :))

4. kabel antenowy wymieniałem na nowy - jest zwykły, biały ok. 15 metrów, 2m przed TV jest zasilacz

5. wcześniej myślałem, że to wina anteny siatkowej i starego kabla - stąd zmiany, ale rezultat wcale nie jest powalający

6. TVP info zupełnie przyzwoity - tylko ten TVN

7. a moją złość podsyciła teściowa :)) mieszka niedaleko ale w zagłębieniu, ma nowy telewizor i starą antenę na kilku starych kablach łączonych na okrętkę i odbiera doskonale całą masę programów których nawet w wykazie nie umiem znaleźć (w tym czechy) a ja głupiego TVN nie mogę porządnie odebrać "widząc" nadajnik

PS mam telewizor 46" SHARP AQUOS
  • Poziom 20  
    No to proszę się zastosować do porady kolegi "gregorio27". Ja mam Aquos'a 32" i przeszukałem kanał 62 i 38 w zakładce "Ręczne strojenie cyfrowe". Antena z Biedronki, obrotowa, skierowana na Szczyrk- Wisła. Odbiór igła. Oprócz polskich programów, lecą jeszcze czeskie, ale na 37 i 54 kanale.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Ghost70 napisał:
    1. Antena jest kierunkowa, długość około 1m, 15 poprzecznych prętów coraz dłuższych, na początku niebieska puszka chyba z elektroniką ...

Ghost70 nie jest to dział "strikte" serwisowy (wg statusu/statutu tego Forum), ale proszę abyś Swoje wpisy "wpisywał" jako user świadomy tego, iż pojęcie długości anten czy ich modelu - jest nawet na stronach producenta i w wielu Linkach (np. w "google").

Jestem w stanie zrozumieć pojęcie "politechnizacji narodu polskiego" , ale jeżeli podajesz linki do np. :
    Cytat:
    http://sklepsat.pl/pl/antena-telewizyjna-szer...garytmiczno-periodyczna-log-2-69-digital.html
    (Antena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITAL ???)

i również :
    Cytat:
    ale nie dam głowy czy to ta sama technicznie, wizualnie taka sama

to musisz mieć taką świadomość, że podpowiadający tutaj "Fachowcy" - mogą mieć tzw. problem z samym Pytającym - co do jego samych wypowiedzi/zapytań. :cry:.
    Cytat:
    nie wiem co się stanie jak wymontuję elektronikę z anteny

Podpowiem, że ta "elektronika" to tzw. wzmacniacz.
    Cytat:
    3. moje położenie - z mapy google 50.337579,18.931922
    7km od Bytkowa, 19km od Kosztowy na płn - zach

To bardzo pożądane dane lokalizacyjne na tym Forum. :D
    Cytat:
    4. kabel antenowy wymieniałem na nowy - jest zwykły, biały ok. 15 metrów

Dobrze abyś podał - jaki to kabel koncentryczny. ?
    Samo pojęcie " zwykły, biały" - nic tu nie znaczy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Tak, masz racje ... też czuję się jakbym spadł z choinki i jest mi całkiem szczerze wstyd, że nie znam się na elementarnym wyposażeniu mojego domu.
    Z anteną jest ten problem, że znajduje się na szczycie komina i dostanie się tam to cała operacja logistyczna moja i moich synów. Stąd też brak szczegółów co do jej danych technicznych. Z tego też powodu zostawiam sobie ją na deser :)

Co do kabla to rzeczywiście dałem ciała, nie zwróciłem uwagi, że znajdują się tam napisy:
    CONOTECH SAT50 Gas Injected 75 ohm 088m

Jestem bardzo zobowiązany za wyrozumiałość i chęć pomocy a wszystkie wskazówki są dla mnie bardzo cenne, np. to, że może dam radę odbierać program z Wisły (prawdopodobnie właśnie teściowa odbiera ten nadajnik na swojej zardzewiałej siatce :) czy Wręczycy. Póki co jednak chciałbym mieć TVN bez kaszy (gryczanej)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Ghost70 dziękuję za wyrozumiałość.

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Na tej antenie spokojnie powinieneś odebrać DVB-T. Zadam może dziwne pytanie, antena "puszką" skierowana na Kosztowy? Jest jeszcze możliwość że zasilacz nie daje pełnego napięcia (12V na wzmacniacz w puszce) lub masz coś poknocone przy antenie, trzeba przeglądnąć wszystkie złącza, możesz spróbować bez wzmacniacza przy antenie podłączając bezpośrednio przewody do anteny.
  • Poziom 9  
    gregorio27 napisał:
    Na tej antenie spokojnie powinieneś odebrać DVB-T.

Ale z którego nadajnika? Wisła? Bo Kosztowy chyba jeszcze nie nadaje DVB

gregorio27 napisał:
    Zadam może dziwne pytanie, antena "puszką" skierowana na Kosztowy?

No chyba tak, z kompasem nie ustawiałem, w tym kierunku mają ustawione anteny wszyscy sąsiedzi i tu był najlepszy sygnał, "na linii" jest też Bytków ale chyba nic już nie nadaje więc na 99% to Kosztowy

gregorio27 napisał:
    Jest jeszcze możliwość że zasilacz nie daje pełnego napięcia (12V na wzmacniacz w puszce) lub masz coś poknocone przy antenie, trzeba przeglądnąć wszystkie złącza, możesz spróbować bez wzmacniacza przy antenie podłączając bezpośrednio przewody do anteny.

Jednym słowem czeka mnie wyprawa na komin, :)
    dobrze że zbliża się weekend i oby nie padało
    bardzo dziękuję za wszelkie próby pomocy
  • Moderator
    Po pierwsze stosowanie wzmacniacza w Bytomiu to samobójstwo. TVP2 na kanale 21 daje tyle czadu że przesteruje każdy wzmacniacz.
    Jeżeli masz wzmacniacz przy antenie to radze go zdjąć, gdyż jest całkowicie niepotrzebny a nawet szkodliwy.
    W Bytkowie jest nadawany TV PULS z mocą 5 kW na kanale 34. W Bytomiu sygnał jest bardzo silny, silniejszy niż TVN z Kosztów. TVN jest na kanale 32 z mocą 30 kW, ale odległość znacznie większa...
    Proporcje sygnału są dość nieciekawe, sygnał TVP2 jest silniejszy od TVN o około 18 dB (na końcu kabla). To dużo, zbyt dużo..
  • Poziom 9  
    O ile pierwszą część postu rozumiem - mam zdemontować wzmacniacz, o tyle druga część jest trochę dla mnie niejasna - mam rozumieć, że sygnał TVN jest pokrywany czy zagłuszany przez inną stację np. TVP2 czy TVP Plus i nawet gdybym wymienił instalację i tak nie będę mógł dobrze odbierać TVNu?
  • Moderator
    Nie do końca zrozumiałeś problem.
    Odbiornik telewizyjny (każdy) ma dość wąski zakres wielkości sygnałów przychodzących z anteny.
    W czasach jak mieliśmy dwa lub trzy programy TV problem nie był tak drastyczny, gdyż najczęściej wszystkie sygnały były podobnej mocy i nadawane z jednego punktu.
    Pojawiły się jednak nadajniki mniejszej mocy, o mniejszym zasięgu i słabszym sygnale.
    Jeżeli jeden nadajnik (TVP2 k.21 ) ma moc emitowaną 450 kW a z tego samego miejsca jest nadawany na kanale 32 (TVN) z mocą 30 kW i do tego z anten zainstalowanych około 100 metrów niżej od pierwszego nadajnika to taki sygnał będzie słabszy o 12 dB z uwagi na różnicę mocy i około 6 dB z uwagi na mniejsza wysokość zainstalowanych anten i większą częstotliwość. 18 dB to około 1/9 wielkości sygnału TVP2.
    Do tego sygnał na k.21 jest bardzo silny, bliski granicy przesterowania. I nie jest to tylko jeden silny sygnał, do tego dochodzą sygnały POLSAT-u i TVP3info. Odbiornik będzie pracował poprawnie tylko jak wszystkie najsilniejsze sygnały nie przekroczą łącznie 86 dB (20 mV). Powyżej tego poziomu będzie dobrze odbierał sygnały silne, nieco nakładające się na siebie, natomiast coraz gorzej będziesz odbierał sygnały słabsze.
    Dlatego dobierając antenę i wielkość sygnału należy tak ustawić parametry sygnałów (stosując tłumiki lub/i filtry) by sygnały silne były możliwie jak najsłabsze ale jednocześnie nie powodowały pogorszenia jakości odbioru sygnałów słabych.
    W praktyce oznacza to że żaden sygnał nie może być silniejszy niż 10 mV i nie słabszy niż 1 mV. Czasami trochę trzeba się namęczyć.

To tak w ogólnym skrócie...

Wzmacniacz jest oczywiście do zdemontowania, razem z zasilaczem przy odbiorniku.