Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AvrGui - program ułatwiający programowanie avr pod Linux

pawel1029384756 22 Cze 2011 13:18 6828 12
  • Celem programu jest ułatwienie pracy programiście elektronikowi pracującemu pod systemem Linux. Program ten zarządza pracami przy kompilacji programów i wysyłaniu plików hex do kontrolera. Jest to nakładka na takie programy jak avr-gcc oraz avrdude.

AvrGui - program ułatwiający programowanie avr pod Linux

Możliwości programu:
    -kompilacja programów napisanych w c
    -nie ograniczona ilość plików źródłowych
    -programowanie i czytanie pamięci Flash
    -programowanie i czytanie pamięci EEPROM
    -konfiguracja i odczytywanie fuse bitów
    -możliwość zapisania konfiguracji programu(bardzo ułatwia)

Program można pobrać ze strony:
    http://sourceforge.net/projects/avrgui/

A aktualne zmiany w projekcie publikuję na mojej stronie pod adresem:
    http://robotyka.net.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=15&Itemid=45

Program jest nadal w fazie rozwojowej, na razie sprawuje się dobrze, korzystam z niego codziennie i praktycznie w ogóle nie mam problemów. Celem jest stworzenie pełnego środowiska razem z kompletnym edytorem plików.
    Zapraszam do użytkowania i testowania programu.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 22 Cze 2011 15:27
    grzeniu_pl
    Poziom 14  

Nie przesadzajmy, GUI dla "linuxowca" jest zbędne ;)

• #3 22 Cze 2011 15:33
    pawel1029384756
    Poziom 20  

grzeniu_pl napisał:
    Nie przesadzajmy, GUI dla "linuxowca" jest zbędne

Dla zaawansowawszy użytkownika jest GUI kompletnie zbędne, bo bardzo szybko można napisać sobie skrypt, który będzie robił dokładnie to co ten program. Sam tak robię gdzieś od dwóch lat. Program pisałem głównie z myślą o początkujących użytkownikach systemu Linux. A dla wtajemniczonych jest sporym ułatwieniem, bo po co komplikować sobie życie, lepiej się skupić od razu na programowaniu AVRów.

• #4 22 Cze 2011 19:45
    krdln
    Poziom 12  

Podoba mi się prostota interfejsu. Takie jeszcze pytanie: program zapamiętuje stan po wyłączeniu?

W programie przydałaby się funkcja, by wprowadzić własne opcje kompilatora, -O2, -Wall np.

Szczególnie chodzi mi o -Wall, ja uważam, że zawsze powinno się kompilować z wallem, a powstałe warningi olewać tylko, jeśli naprawdę wiemy, że można olać (albo się ich pozbyć). Gui się w sumie na niewiele przyda, jeśli np. użytkownik nie zauważy, że przez pomyłkę zrobił = zamiast == :P

Co do środowiska... może lepiej spróbować zrobić jakąś wtyczkę np. na geany?

Pozdrawiam,
    krdln

• #5 22 Cze 2011 20:35
    wkopacz
    Poziom 12  

Witam,
    Zacna inicjatywa, bo wielu ma opory w pracy na konsoli i skryptach...

Przy okazji zgłaszam poprawkę :-) zamiast:
    EEPROP powinno być chyba EEPROM

pozdr, wk

• #6 23 Cze 2011 14:55
    blue_17
    Poziom 32  

Już coś takiego jest i dobrze nawet chodzi

http://www.dioda.com.pl/forum/topics20/programowanie-avr-w-linux-vt3667.htm
    http://www.forbot.pl/forum/topics20/programowanie-avr-w-linux-vt3667.htm

A dokładnie chodzi o kontrollerlab

Jedna nakładka do avr-dude ,UISP i gcc

Wszystko w jednym i zintegrowane

Osobiście używam pod ubuntu Code:block avr burn mat i gcc z bibliotekami do AVR code bloks naprawde jest ok

• #7 23 Cze 2011 22:18
    Mlody_XX0
    Poziom 11  

A ja jestem bardzo ciekawy jak ten programik się rozwinie. Fajna inicjatywa ze strony autora. I nie uważam, żeby gui było zbędną rzeczą przy programowaniu mikrokontrolerów. Pozdrawiam

• #8 23 Cze 2011 22:28
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Oprogramowanie się rozwija, więc oczekuję pomysłów. Już wiem, że umieszczę w programie okno do wpisania dodatkowych opcji kompilacji. Myślę też o wyborze kompilatora pomiędzy gcc, a g++.
    krdln, coraz więcej kompilatorów komunikuje umieszczenie znaku przyrównania w warunkach, ale niestety gcc jeszcze tego nie robi.
    Jestem zwolennikiem prostych programów przeznaczonych tylko do jednej rzeczy, tu skupiam się tylko na kontrolerach AVR, więc wszelkie inne możliwości obciążają zbędnie komputer, oraz powodują utrudnienia w obsłudze. Kiedyś przez krótki okres czasu używałem Code:block, ale łatwiej mi było napisać prosty skrypt, więc zrezygnowałem. Z środowiskiem kontrollerlab też miałem do czynienia, ale wymagało uczenia się pracy w nim od nowa, więc wolałem się skupić tylko na kontrolerach. Z moich obserwacji za uwarzyłem, że najtrudniej jest zacząć pracować w pewnym środowisku, więc im ono będzie prostsze tym lepiej.
    Błędy językowe będę poprawiał w następnej wersji, dołożę jeszcze kilka usprawnień, takich jak ładowanie poprzednich ustawień przy starcie. Ślepy chyba jestem, że nie zauważyłem tego błędu, no ale to już chyba moja tradycja, zawsze coś takiego zrobię.

• #9 23 Cze 2011 23:35
    krdln
    Poziom 12  

pawel1029384756 napisał:
    krdln, coraz więcej kompilatorów komunikuje umieszczenie znaku przyrównania w warunkach, ale niestety gcc jeszcze tego nie robi.

Miałeś na myśli przypisania? Jeśli tak to gcc z -Wall przeważnie zauważy. I zauważy też, jak się zapomni onawiasować jakiegoś &, czy | w okolicach porównania. Poza tym, ja czasem stosuję = w porównaniach umyślnie, więc jakby jakiś kompilator zawsze mi mówił, że to błąd to też byłoby niefajnie. A a propos komunikatów, to wydaje mi się, że gcc od wersji 4.6 zaczął dawać sensowniejsze.

Przepraszam za offtopa :P

• #10 24 Cze 2011 23:29
    kuba1im
    Poziom 19  

Może takie trochę OT pytanie, ale w czym pisałeś program, mam na myśli środowisko. Linuksa użytkuję od niedawna i nie znalazłem dobrego GUI pod nic innego niż JAVA (mam na myśli NetBeansa). Jest jakieś dobre GUI pod C/C++ na Linuksa?

• #11 24 Cze 2011 23:42
    pawello0101
    Poziom 11  

Świetny ten programik. Jestem początkujący w linuxie i bardzo mi się przyda taki program

• #12 25 Cze 2011 09:51
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Jak pisze aplikacje okienkowe, to używam QDevelop, bo używam Qt, a aplikacje terminalowe w normalnym edytorze tekstu z koloryzacją składni a kompiluje z terminala.

krdln napisał:

pawel1029384756 napisał:

Miałeś na myśli przypisania? Jeśli tak to gcc z -Wall przeważnie zauważy. I zauważy też, jak się zapomni onawiasować jakiegoś &, czy | w okolicach porównania. Poza tym, ja czasem stosuję = w porównaniach umyślnie, więc jakby jakiś kompilator zawsze mi mówił, że to błąd to też byłoby niefajnie. A a propos komunikatów, to wydaje mi się, że gcc od wersji 4.6 zaczął dawać sensowniejsze.

Przepraszam za offtopa

Tak chodziło mi o przypisanie. Też czasem stosuje takie metody, żeby do warunku upchnąć jeszcze przypisanie, ale wole to rozbijać właśnie ze względu na to, że kompilator sygnalizuje ostrzeżenie, a tego nie lubię.

• #13 10 Paź 2011 14:44
    voland
    Poziom 14  

kuba1im napisał:
    Może takie trochę OT pytanie, ale w czym pisałeś program, mam na myśli środowisko. Linuksa użytkuję od niedawna i nie znalazłem dobrego GUI pod nic innego niż JAVA (mam na myśli NetBeansa). Jest jakieś dobre GUI pod C/C++ na Linuksa?

Polecam edytor VIM (dostępny na wszystkich niemalże platformach systemowych) jest to procesor tekstu o potężnych wręcz możliwościach, początkujący użytkownik może się trochę zniechęcić gdyż niełatwo jest opanować wszystkie skróty klawiszowe tak od razu ale ostatecznie po opanowaniu skrótów i głębszym poznaniu tego narzędzia nie ma wydajniejszego edytora do pisania kodu.

Kompilacji dokonuje oczywiście w konsoli za pomocą narzędzia make

Szukaj w 5mln produktów