Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne?

Kubaandcom 23 Cze 2011 00:15 5012 21
  • #1 23 Cze 2011 00:15
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam!

Przymierzam się do budowy podajnika cyny taki jak tutaj( http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=262 ). Zrobiłem już prototyp mechanizmu wysuwania(szczegóły na zdjęciach, przepraszam za jakość [zdjęcia z telefonu]), ale może macie jakieś sugestie jak coś rozwiązać w tym podajniku, chodź by z własnego doświadczenia.
    Chętnie przyjmę wszelkie rady:)

Pozdrawiam!
    P.S. Bardzo proszę moderatora o przeniesienie tego postu w jego odpowiednie miejsce, jeśli tu nie może być
    Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne?

0 21
  • #2 23 Cze 2011 09:08
    Qbuś
    Poziom 38  

Ech.....! :cry: Szkoda "dziobać" klawiaturę !

Ps. "Gorący glut" nie jest przeznaczony do tego itd.......

0
  • #3 23 Cze 2011 17:07
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam!

Qbuś tak jak napisałem to tylko prototyp i to w dodatku pierwszy.

Pozdrawiam.

0
  • #4 24 Cze 2011 08:22
    fabi
    Spec od car audio

A czy nie lepiej wykorzystać podajnik drutu do migomatu? Na znanym portalu aukcyjnym podajnik do drutu o średnicy 0.6-0.8 mm kosztuje 45 zł.

0
  • #5 24 Cze 2011 11:10
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam!

Dzięki, faktycznie podajnik do migomatu) jest dobrym rozwiązaniem.

Ale jeszcze została mi sprawa rozwązania podawania cyny na samą lutownice(mam lutownice stacjonarną ZD-929CLink). I tu też wielka prośba do Was czy macie jakies pomysły?

Pozdrawiam:)

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0
  • #6 04 Lip 2011 23:04
    stanley019
    Poziom 15  

podajnik z miga jest ok, ale jak rozwiązać problem przy spoiwach o mniejszej średnicy niż 0,6mm? ma ktoś pomysł na to?
    a co do podawania cyny przy samej lutownicy, no na pewno między podajnik a lutownice trzeba dać jakąś rurkę czy pancerz teflonowy (taki jak do miga do spawania aluminium) a sama końcówka to też chyba łatwo, np aluminiowa albo miedziana rurka zagnieciona, albo znowu tak jak w migu :D końcówka tu nie musi być chyba super dopasowana jak w spawarce

0
  • #7 05 Lip 2011 17:05
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam.

Faktycznie stanley019 dostrzegł poważny problem.
    A ja mam kolejne pytanie co do podawania cyny na czubek lutownicy. Znacie może jakiś materiał do którego nie da sie lutować (najlepiej aby był metalem i był łatwo dostępny). chodzi mi o to że gdy w sytuacji gdy jakimś cudem cyna z podajnika stopi sie w tej rurce od podajnika to żeby sie nie przykleiła tylko normalnie wypadła.

Pozdrawiam.

0
  • #8 05 Lip 2011 20:02
    stanley019
    Poziom 15  

Może ktoś kto posiada oryginalne urządzenie jest w stanie określić jak to wygląda? Można by samą końcówkę zrobić ze szkła, ale osobiście sądzę że nie ma raczej powodów do obaw żeby cyna stopiła się w metalowej rurce

0
  • #9 05 Lip 2011 20:38
    Qbuś
    Poziom 38  

jamesbond007 napisał:
    A ja mam kolejne pytanie co do podawania cyny na czubek lutownicy

Może końcówka z odsysarki do cyny Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? ?

0
  • #10 05 Lip 2011 22:58
    sim_
    Poziom 18  

Witam. Ja ładnych parę lat temu robiłem podajnik ręczny i do przesuwania cyny użyłem dwóch rolek gumowych od magnetofonu (przesuw taśmy), które przylegały do siebie. W ten sposób mogłem używać dowolnej grubości cyny. Pozdrawiam Janek.

0
  • #11 05 Lip 2011 23:39
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam.

Janek ma dobry pomysł z tymi rolkami rozwiązuje problem grubości cyny.
    A przy okazji Janku mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcia twojego podajnika?
    I pomysł z czubkiem od odsysacza cyny też nie jest zły, ale myśle że czubek ten jest trochę za duży aby go umieścić przy grzałce.

Pozdrawiam

0
  • #12 06 Lip 2011 13:47
    stanley019
    Poziom 15  

problem z końcówką do odsysacza jest też taki że ma trochę za duży otwór i tak do końca to nie wiadomo czy cyna faktycznie trafi tam gdzie powinna. Dalej obstaje przy pomyśle wykorzystania rurki metalowej (miedzianej albo aluminiowej) z pancerzem teflonowym w środku

0
  • #13 08 Lip 2011 00:57
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam.

Stanley019 faktycznie chyba najprościej będzie do końcówki użyć kawałka rurki metalowej.
    Czekam na kolejne propozycje a tymczasem postanowiłem zająć sobie troch czasu wolnego i zmodernizować mój prototypowy napęd który widać na początku. (Wiem że zrobiony klejem n aciepło w 60% ale naprawde nudziło mi sie)
    Oto zdjęcia:
    Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne? Podajnik cyny. Jakieś wskazówki konstrukcyjne?

0
  • #14 09 Lip 2011 11:15
    stanley019
    Poziom 15  

Podajnik nabiera kolorów, mnie osobiście klej nie przeszkadza, zakładam że w gotowym urządzeniu nie będzie go w ogóle. Martwi mnie troszkę co innego, mianowicie gdy wpuści Kolega spoiwo między zębatkę a rolkę dociskową, to czy nie uszkodzi się spoiwo? Pytam o to dlatego że przypomina mi się kłopot jaki sprawiał podajnik drutu w migomacie, w którym stosowano drut aluminiowy, który jest bardzo kruchy i podatny na uszkodzenia. Może kolega próbował już przepuścić spoiwo? Druga rzecz która mnie w sumie zastanawia trochę to po co aż 4 stopniowa przekładnia? No i na koniec czy nie lepiej byłoby zastosować silniczek z wkrętarki?

0
  • #15 09 Lip 2011 13:23
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam.

Miło mi widzieć aprobate kleju :) wielu juz mówiło ze jest to wręcz 'zabronione'.
    Co do uszkodzenia cyny sprawa jest taka że cyna faktycznie jest uszkodzona (jest 'ponacinana') ale myśle że przez rurkę gumową przejdzie bez łamania sie. Najwyżej jak zaistnieje taka sytuacja to coś sie zmieni.
    Przekładnia dlatego że chce podajnik zmieścić pd moją lutownice(aby była to zwarta konstrukcja, w przyszłości mam plan aby dodać do grzałki i stacji lutowniczej odsysacz elektryczny ale nie wiem jak to wyjdzie i narazie skupiam sie na podajniku cyny). A silnik z wkrętarki jest w stosunku ze stacją lutownicza ogromny.

Pierwotny plan podajnika był taki:
    Aby trybo które obecnie 'popycha' cynę z dociskiem, napędzało gómową rolke ze magnetofonu a dociskiem cyny wtedy byłaby druga taka sama gumowa rolka ze zrobionymi ogranicznikami aby cyna nie spadła.

Pozdrawiam

0
  • #16 09 Lip 2011 13:38
    stanley019
    Poziom 15  

Aprobata termo kleju, jak pisałem tylko na potrzeby prototypu żeby sprawdzić czy dana idea działa, osobiście uważam ze bez sensu jest stosować wymyślną obudowę mechanikę itp tylko po to żeby sprawdzić jakieś jedno rozwiązanie czy pomysł.
    Swoją drogą widzę że kolega ma podobne plany jak ja :D zrobić jeden wielki kombajn lutowniczy a nie kilkanaście osobnych urządzeń.
    Aha co do spadania cyny to ja sobie wymyśliłem tak: gumowa rolka napędowa (może być metalowa z naciągniętą gumą, czy kawałkiem jakiegoś przewodu gumowego) a druga rolka stalowa z nacięciem na środku w kształcie V ale na tyle małego żeby spoiwo najmniejszej średnicy się w tym nie ślizgało.
    Silnik z wkrętarki mi wpadł do głowy bo wydaje mi się że może dłużej posłużyć niż taki z zabawek, ale fakt mały nie jest.

Pozdrawiam

0
  • #17 09 Lip 2011 14:24
    Kubaandcom
    Poziom 17  

To faktycznie nasze plany twora"jedną całosć' :P
    Jeszczwe niewiem ale zobacze jak wyjdzie ale obecnie jestem na etapie czytania ksiażki z bascoma i kto wie czy nie dam jakiegos avr-a do tego zeby sterował predkością. Ale to sie jeszcze okaże.

0
  • #18 09 Lip 2011 15:14
    stanley019
    Poziom 15  

Możliwości są dwie: analogowa, podobna do rozwiązań ze spawarek pełno ich na elce, albo uC tu większe możliwości np dokładne dozowanie po wyzwoleniu wyłącznikiem, i inne cuda, jest też możliwość zrobienia takiego sterowania, żeby wszystko było z jednej kości sterowane jakimś potworkiem obliczeniowym z wyświetlaczem i innymi wodotryskami. Pojawią się później opinie że to nie potrzebne że szkoda (bla bla bla), a prawda jest taka że jeśli się robi samemu to dlaczego ma nie być przy okazji odrobinę bajeranckie w końcu jeśli korzysta się często z takiego kombajnu to i wrażenia estetyczne też są ważne :)

0
  • #19 11 Lip 2011 00:56
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Widze że nasze poglądy na ten temat są bardzo podobne:)

0
  • #20 06 Paź 2011 10:03
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam ponownie mam nową koncepcje podajnika.

Na razie wersja analogowa ( z racji że jeszcze nie ogarnołem programowania avr-ów):
    Napędem będzie silnik od podnośnika z wycieraczek. Dlaczego go zaakceptowałem?
    Otóż jest cichy ma dużą siłę uzyskaną dzięki zintegrowanej przekładni. Regulacja będzie się odbywać za pomocą regulatora PWM na procesorku NE555. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2092007&highlight= Tu można pobrać prototypowy schemat(uwaga posiada on poważne błędy konstrukcyjne i zamieszczam ten link tylko i wyłącznie aby przedstawić koncepcje napędu podajnik cyny)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)

0
  • #21 06 Paź 2011 12:44
    stanley019
    Poziom 15  

Ok schemat z błędami czy bez to sprawdzą spece od tego, ale może jakieś zdjęcie jak wygląda ten podajnik? czy jeszcze nic nie powstało? swoją drogą czemu od wycieraczek? jest dosyć duży i prądożerny, nie prościej zastosować z wkrętarki?

0
  • #22 06 Paź 2011 14:02
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Tak też tak pomyslałem że wkrętarka jest mniejsza , ale za to jej przekładnia planetarna jest bardzo głośna a w szczególności gdy bedzie przykręcony do jakiejs konstrukcji.

Na razie są tylko rysunki w wyobraźni ale myśle że jak zdobęde fundusze to projekt bardzo szybko powstanie.

Całą konstrukcje razem z podwójną lutownicą chce zamontować do obudowy po oscyloskopie EICO 435

0