Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyciszenie ITX - jaki wentylator i radiator? (atom, gma950)

kitor 23 Jun 2011 12:28 3045 10
    kitor
    Level 34  
    Witam!

Jestem posiadaczem komputera typu MiniITX złożonego na nieszczęsnej płycie Intel D945GCLF2. Nieszczęsnej, bo z chipsetem Intel 82945G, a więc TDP ponad 20W. Obudowa to Morex Cubid 2699, więc szału z miejscem nie ma (na razie pracuje otwarty)

Procesor problemem nie jest, ten ma zwykle po 30 stopni, a nawet jak zamknąłem obudowę to 60 nie przekroczył. Gorzej jest z chipsetem, który się zwyczajnie grzeje. Fabrycznie jest tu mały radiator aluminiowy, delikatnie szerszy od wiatraka 40x40mm (ten "wchodzi" w radiator). Na wysokość jest do dyspozycji jakieś 40-45mm wysokości (50mm do obudowy), miejsca jest na radiator o rozmiarach max 50x50mm (bo i tak mocowanie jest nietypowe, wiec do przeróbki). Obudowa dodatkowo na tyle ma miejsce pod dwa wentylatory 40x40mm.

Zależy mi na możliwie najcichszej pracy. Do pasywnego chłodzenia raczej się nie dojdzie, gdyż po podmienieniu radiatora chipsetu na ten z Artic Cooling Copper Silent temperatura szła w górę owszem, wolniej - ale przy niemal 80 stopniach zrezygnowałem z dalszego testu.

Wiatrakami steruje daemon fancontrol pod linuxem, więc i tak nie chodzą już na maksimum obrotów. Dlatego też w grę wchodzą wentylatory 3pinowe, bo jakoś soft musi odczytać obroty ;)

Obecnie wygląda to jak na zdjęciach. Radiator z prawej był "przerobiony" do oryginalnego mocowania, stąd wyłamane żeberka (pierwotnie był tam mniejszy). HDD (też źródło ciepła, wg czujników 50 stopni - co moja dłoń zdaje się potwierdzać) będzie wymieniony na 2.5" SATA, tym samym chcę usunąć stelaż i zniknie taśma ATA blokująca przepływ powietrza.

Wyciszenie ITX - jaki wentylator i radiator? (atom, gma950) Wyciszenie ITX - jaki wentylator i radiator? (atom, gma950)
    ŁukaszST
    Level 15  
    Zastosowałbym dodatkowy radiator na chipsecie np. taki. Z tego co zauważyłem płyta nie ma otworów montażowych przy chipsecie, będziesz musiał zastosować klej termo przewodzący. Jeżeli się zmieści 25 mm wentylator to polecam zastosować wentylator o rozmiarze 80mm firmy AAB model Super Silent Fan. Głośność to jedynie 13.6dB.]Link[/url]
    kitor
    Level 34  
    Mostek północny (82945) jest pod tym radiatorem z wentylatorem i to on wytwarza większość ciepła. Procesor (Atom) jest pod tym drugim, pasywnym (jego można bez problemu utrzymać ręką parę minut - ledwo 30 stopni osiąga otwarty)

Link do wentylatora nie działa. Zdążyłem już zakupić inny, dokładnie NoiseBlocker BlackSilentFan XM1. Zobaczymy jak będzie wyglądać z nim temperatura (pójdzie zamiast tego na chipsecie).

Rozumiem że ten radiator to na mostek południowy (ten nie chłodzony po lewej)?
    ŁukaszST
    Level 15  
    Jeżeli się mostek południowy nie grzeje a radiator który podałem będzie pasować na mostek północny to można spróbować go wymienić. Z tego co widzę chłodzenie jest bardzo niskie i dla tego osiąga taką temperaturę.
    User removed account
    Level 1  
    ŁukaszST
    Level 15  
    Zawsze możesz rozwiercić otwory montażowe i dodać miejsce na wpływające powietrze.
    kitor
    Level 34  
    Obudowy przerabiać bym nie chciał ;) W sumie wyrzuciłem kartę WiFi, gdyż już potrzebna nie jest - tym samym nie ma teraz dużych blokad w ruchu powietrza
    Karaczan
    Level 41  
    Moze stary niebieski ZALMAN ZM-NB47J podpasuje na chipset?
    Konstrukcja dosyc wydajna, wsparta aktywnym chlodzeniem nawet bardzo wydajna.

Lub Thermalright HR-05. Na wysokosc sie nie zmiesci, ale mialem takiego i jego heatpipy mozna ksztaltowac. Wygiac go pod katem 90st i bedzie idealnie. Wydajnieszego radiatora na chipset nie mialem ;)
    kitor
    Level 34  
    Thermalright HR-05 raczej nie wejdzie, choćbym go "położył" na płycie ;) Zalman przewija się poraz drugi, chyba się nim zainteresuję. Zobaczymy jak dotrze wentylator który zakupiłem.
    Kosa1337
    Level 26  
    Kup sobie tego zalmana, też go miałem i byłem zadowolony. Dp tegp jeśli nie chesz ciąć to spróbuj jakoś przykleić wentylator aby prowadził nawiew na ten radiator przynajmiej 60mm np taki jak są w procesorach amd na box chłodzeniu.
    kitor
    Level 34  
    kitor wrote:
    Zdążyłem już zakupić inny, dokładnie NoiseBlocker BlackSilentFan XM1. Zobaczymy jak będzie wyglądać z nim temperatura (pójdzie zamiast tego na chipsecie).

I co mogę powiedzieć po założeniu - daje radę. Temperatura przy otwartej obudowie 29 stopni, przy zamkniętej 49 (równa temp. dysku twardego). Jutro mam nadzieję że dotrze nowy dysk (500GB SATAII 2.5" od Seagate), powinno być wtedy chłodniej i zniknie ostatnie źródło hałasu.

No i wiatrak faktycznie, jest bezgłośny (11 dB/A jeśli wierzyć opakowaniu, ~3000 RPM (sterując PWM można zejść poniżej 2000, ale jest to niepotrzebne), 4,9m³ powietrza/h, co jest wynikiem niewiele gorszym od Revolteca RL034 którego posiadałem (5,2), a miał przy tym 5k RPM i chodził jak czołg :D

Ze zmian w chłodzeniu, założyłem zwykły aluminiowy radiator na mostek południowy. Faktycznie, po paru godzinach pracy nie szło utrzymać na nim palca, teraz nie ma z tym problemu.

Jak dotąd wszystko chodzi na zwykłej "białej" paście termoprzewodzącej, docelowo wymienię na taką z dodatkiem srebra.

---------------------------------
    Dotarł i dysk. Tak cicho powinien pracować każdy pecet!. Wyłączyłem stacjonarny i pracuję na serwerze :D
    Temperatura utrzymuje się w okolicach 50 stopni, czasem przekracza delikatnie, czasem poniżej. Włączony (prócz wszytkich usług, (choćby serwer Minecrafta (java)) Gnome z FF, kadu, audaciousem w tle i Compiz, użycie CPU w "idle" jest 10-11%, w trakcie pracy skacze do ponad 50. Więc wynik zadowalający. Myślę jeszcze o jednym wiatraku, na CPU, ale konieczny nie jest.