Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienie anten UHF - Łódź

jck85 23 Jun 2011 18:56 6127 34
 • #1
  jck85
  Level 11  
  Koledzy pomóżcie bo zwariuję :)

  Zrobiłem od zera instalację RTV w domku, dopiąłem wszystko na ostatni guzik, ale w żaden sposób nie mogę dać sobie rady z ustawieniem anten UHF.

  Na maszcie przy kominie znajdują się następujące anteny (w kolejności od góry):

  http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_sv_total_A0228.htm

  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_7-elementowa_dipol_7-6-12_A0710.htm (skierowana na Zygry)

  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm (skierowana na EC na Andrzejewskiej)  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_A2670.htm (skierowana na Sienkiewicza)

  Maszt 3m, z czego 2m ponad kominem, wszystkie anteny TV z symetryzatorem. Całość połączona na maszcie zwrotnicą:

  http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_1_1-12-6-12-21-69-21-69-75_C0315.htm

  i na strych do rozdzielacza.

  Kabel w całej instalacji: Triset 113 PE; dokładna lokalizacja: 51.727748, 19.492876

  Po wielogodzinnych próbach udało mi się jedynie ustawić antenę VHF (TVP1) no i radiowa wydaje się działać bez zastrzeżeń, ale pozostałe kanały niestety praktycznie nie widoczne (TVP2 - w miarę; TVP3 i Polsat śnieżą i szumią; TVN ledwo widoczny; pozostałych brak).

  Moje pytanie: czy ustawienie tych anten musi być aż tak precyzyjne, żeby złapać sygnał, że nie da się tego zrobić przy pomocy linii na mapie i wcelowania "na oko"; czy też może sygnał zakłócają budynki. drzewa, itp.; a może na słabiej działające kanały trzeba dać jakiś wzmacniacz??

  Proszę o radę co mógłbym jeszcze pokombinować sam albo w ostateczności namiary na jakiegoś porządnego instalatora, który zwieńczył by dzieło i przy okazji nie skasował mnie na więcej niż to warte;)
 • Helpful post
  #2
  matis057
  Level 33  
  Sprawdź odbiór bez rozdzielacza - możliwe, że rozdzielacz ma winę.
 • #3
  jck85
  Level 11  
  Podłączałem już TV bezpośrednio do zwrotnicy i bez żadnych zmian, także ani rozdzielacz ani kable nie stanowią raczej problemu.

  Dla porównania zwykła siatka ze wzmacniaczem nawet na ziemi łapie niemal wszystkie kanały bez zakłóceń :/ ale skoro już pomontowałem lepsze anteny to fajnie jakby działały;)
 • #5
  zorbek
  Level 30  
  Jeżeli po drodze nie masz żadnego wzmacniacza to zapomnij o działaniu.
 • #6
  jck85
  Level 11  
  W takim razie jaki najlepiej jeszcze do tego dołożyć? i czy w odległości 5-10m od zwrotnicy nadal będzie on pełnił swoją funkcję prawidłowo??

  Kupując zestaw w Dipolu, powiedziano mi, że żaden wzmacniacz nie będzie konieczny bo nadajniki są rzut beretem od odbiorników:|

  Zwrotnica jest nowa i nie wydaje się zepsuta.
 • #7
  matis057
  Level 33  
  Na wszelki wypadek wymień ją. Jeśli coś będzie nie tak to postaw rozgałęźnik aktywny.
 • Helpful post
  #8
  zorbek
  Level 30  
  Podłącz samą antenę na uhf i będziesz miał obraz co do poziomu sygnału. Wzmacniacz najlepiej montować jaknajbliżej anteny
 • #9
  matis057
  Level 33  
  Wytłumacz mi, po co wzmacniacz jak do nadajników masz mniej niż 20km?
 • #10
  zorbek
  Level 30  
  A gdzie masz napisane z jakiego nadajnika bierze sygnał jak już sie słówek czepiamy:P
 • #11
  matis057
  Level 33  
  Jeśli mieszka w Łodzi to logiczne, że nie ma nawet 20km do nadajników.
 • #12
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Również zastanawiałbym się - dlaczego tak niski poziom sygnałów w tej instalacji.

  Tym bardziej, że jck85 napisał :
  Quote:
  Dla porównania zwykła siatka ze wzmacniaczem nawet na ziemi łapie niemal wszystkie kanały bez zakłóceń


  Wzmacniacz aktywny to np. coś takiego http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-tv-sat-wzmacniacze-rozgaleziajace,4394.htm .

  jck85 sprawdź jeszcze raz połączenia z naciskiem na druciki podłożone z kabli koncentrycznych w okolicy zwrotnicy i również puszek antenowych (symetryzatorów).
  Oczywiście o F-ach nie zapomnij.


  Pozdrawiam.
 • #13
  wachcio
  Level 24  
  Quote:
  A gdzie masz napisane z jakiego nadajnika bierze sygnał jak już sie słówek czepiamy:P

  Nie widzę, żeby pierwszy post był edytowany więc znamy położenie 51.727748, 19.492876
  Wynika z tego, że do Sienkiewicza jest 5,1 km, do komina EC 3,9 km a do nadajnika Zygry 39,3 km.
  Też mnie dziwi, że są takie słabe sygnały. Może przez pomyłkę podłączono kable w inne wejścia?
 • #14
  jck85
  Level 11  
  Hmm, wydaje mi się, że w przypadku masztu wszystkie kable są podłączone prawidłowo, bo zarówno w antenach, jak i zwrotnicy nie ma żadnych wtyków, w których mogłoby się ewentualnie coś oberwać, tylko zwykłe zaciski. Wszelkie połączenia starałem się robić w miarę dokładnie, więc chyba nie tu powinien leżeć problem, ale niestety nie dysponuję żadnymi miernikami, więc wszystko trzeba robić łopatologicznie;). Kable do zwrotnicy podłączyłem zgodnie z instrukcją tj. VHF po lewej, radio po prawej, a UHF-ki po lewej i prawej od wyjścia

  Dzisiaj pewnie nie uda mi się pokombinować ale jutro spróbuję połączyć oddzielnie każdą antenę z osobna i zobaczymy. Może rzeczywiście zwrotnica jest wadliwa (choć była nowiutka w foli), bo jeśli to nie to to ja już się poddaję.

  PS. dodam, że siatka łapie wszystko ale tylko i wyłącznie jak jest wzmocniona, bez napięcia praktycznie nic.
 • Helpful post
  #15
  andpol 33
  Level 38  
  Z podanej lokalizacji wynika, że mieszkasz w okolicach ulicy Śląskiej. Przed sobą masz osiedle z wieżowcami. Na jakiej wysokości masz zamontowane te anteny? Widzisz z dachu komin EC4?
 • #16
  jck85
  Level 11  
  Anteny UHF są na wysokości ok 7-8m nad ziemią. Niestety ani maszt na EC4 ani na Sienkiewicza nie jest widoczny z tej wysokości, ale wyższego masztu nie mogę dać, bo ani się tam nie dostanę, ani raczej nie wytrzyma to ewentualnych przechyłów od wiatru. Ludzie w okolicy też mają anteny na podobnych wysokościach, więc chyba nie powinno to być aż takim problemem?
 • Helpful post
  #17
  andpol 33
  Level 38  
  Myślę, że kierunki nadajników znasz i masz ustawione? Pozostaje Ci jeszcze raz sprawdzić zarobienie kabli w antenach i zwrotnicy. Symartyzatory masz oczywiście założone na UHF? Ewentualnie pominąć zwrotnicę, jak radzili poprzednicy. Jeżeli to nic nie da pozostają przedwzmacniacze do puszek zamiast symetryzatorów np. takie:Link
 • #18
  jck85
  Level 11  
  Kierunki wyznaczyłem przy pomocy mapy i lini prostej, dość łatwo można to określić na podstawie budynków, co do mm na pewno nie jest ale chyba i tak powinno łapać. Symetryzatory były w zestawach z antenami, więc chyba powinny być właściwe (aczkolwiek wydaje mi się, że we wszystkich były takie same), wczoraj podpiąłem do jednej UHF-ki przedwzmacniacz z siatki, ale nie dało to żadnych ani pozytywnych, ani negatywnych rezultatów:|
 • Helpful post
  #19
  andpol 33
  Level 38  
  Musisz pamętać, że w przypadku zastosowania przedwzmacniacza musisz założyć zasilacz a w zwrotnicy zewrzeć zworę. Zastosowany rozgałęźnik musi przepuszczać zasilanie, ew. zasilacz założyć przed rozgałęźnikiem na strychu.
 • #20
  jck85
  Level 11  
  Rozgałęźnik posiadam takowy:

  http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_szesciodrozny_r-6_signal_R60106.htm

  myślisz, że ewentualnie "da radę"?? - wolałbym póki co używać (w razie potrzeby) zasilacza na dole przy odbiorniku, bo na strychu brak jeszcze instalacji elektr. i nie chciałbym ciągnąć prądu z jedynej żarówki;)

  Przy próbie z przedwzmacniaczem podłączyłem zasilacz przy telewizorze ale jak to bywa za niewiedzę się płaci (tym razem straconym czasem) i nie miałem pojęcia o zworkach;) nie robiłem tego nigdy wcześniej ale rozumiem, że chodzi o takie 2 wystające druciki na górze gniazd UHF i VHF?? wystarczy je lekko wygiąć by się stykały czy trzeba zrobić to jakoś solidniej?? i rozumiem, że zwieramy tylko te do których dochodzą anteny z przedwzmacniaczami?
 • Helpful post
  #21
  andpol 33
  Level 38  
  Rozgałęźnik się nie nadaje bo nie przepuszcza zasilania.Potrzebujesz coś takiego: Link Zworki to właśnie te druciki. Trzeba je dobrze skręcić (docelowo lepiej też zlutować) dla wejścia , w którym jest przedwzmacniacz. Możesz też wykorzystać rozgałeźnik satelitarny.Link Rozgałęźnik 1/6 to dosyć duże tłumienie 10-12 dB i prawdopodobnie bez jakiegoś wzmacniacza się i tak nie obejdzie. Wątpię żebyś uzyskał na tyle silny sygnał, żeby nie śnieżyło bez wzmacniacza. Czy instalacje masz zakończoną gniazdami RTV, bo większość gniazd też nie przepuszcza zasilania i stanowi dodatkowe tłumienie.
 • #22
  jck85
  Level 11  
  Póki co podłączone są jedynie 2 gniazdka (pozostałe wyjścia "na przyszłość"), tego typu:

  http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat__kanal_zwrotny_R694140.htm (też z myślą o podłączeniu dekodera "kiedyś tam")


  Także ewentualnie do rozdzielenia sygnału mogę póki co użyć zwykłego trójnika na wtyki F, bo akurat posiadam.

  Dla testów podłączałem telewizor na samym kablu bezpośrednio do zwrotnicy, także na pewno głównym problemem nie jest nic "za zwrotnicą" ale bardzo dziękuję za uwagi, bo nie wiadomo co jeszcze się "pojawi" jak już anteny zaczną "działać".

  Dziś już nie dam rady ale jutro od rana postaram się pobawić w podłączenie samej anteny UHF bezpośrednio do TV na sumatorze i jak nie będzie zmian to na wzmacniaczu i dam znać co i jak.
 • #23
  jck85
  Level 11  
  Panowie, więc sprawa wygląda następująco:

  Okazuje się, że symetryzatory UHF w mojej lokalizacji są kompletnie nieskuteczne - nie wiem może to kwestia wysokości na jakiej są anteny i tego, że "po drodze" do nadajnika przeszkadza im kilka budynków, bo antena VHF, która jest najwyżej łapie TVP1 na symetryzatorze bez najmniejszych problemów - chętnie bym się dowiedział czy ta wysokość ma aż takie znaczenie?

  Ale wracając do problemu:

  Podłączyłem przedwzmacniacze do anten UHF, skręciłem zworki i podłączyłem zasilacz przy TV. Niestety okazuje się, że ww. gniazdka też nie przepuszczają napięcia z wzmacniacza, więc dla testów podłączyłem na trójniku kabel od zwrotnicy do kabla idącego bezpośrednio do TV. Rezultat:

  TVP1 na symetryzatorze zaczął nieco szumieć ale jest "w miarę"
  TVP2 - idealnie
  TVN - lekkie zakłócenia
  TVP3 - niemal idealnie
  Polsat - minimalne zakłócenia obrazu
  TV4 - średnie zakłócenia wizji i min. fonii
  TV Puls - śnieży i szumi

  Podejrzewam, że większość zakłóceń wynika z kiepskiej jakości wzmacniacza i jego lokalizacji - wzmacniacz posiadam jedynie standardowy od siatki - ale bez niego ani rusz, a przedwzmacniacze to: Link
  i też pewnie nie są optymalne. No i można spróbować na koniec pokręcić jeszcze trochę antenami.

  Pytania:
  1. Czy warto wymienić przedwzmacniacze w antenach UHF na takie jak wcześniej wymienione Link, czy może na jeszcze jakieś lepsze, np. ekranowane?

  2. Czy w przypadku wzmacniania UHF, zostawić symetryzator w VHF i nie wzmacniać tego sygnału?

  3. Czy w przypadku "wpięcia" wzmacniacza na strychu (przed rozdzieleniem sygnału), "stary" zwykły rozdzielacz 6-drożny nie będzie sprawiał problemów (podobnie gniazdka?)?

  4. Jaki wzmacniacz polecacie? Wydaje mi się, że dobrze by było gdyby miał płynną regulację wzmocnienia (o ile takie w ogóle są), bo zarówno kabli jak i odbiorników w przyszłości na pewno przybędzie, ale póki co jest tylko jeden TV+radio. Odległość od zwrotnicy do ewentualnego wzmacniacza to obecnie ok. 6-8m, potem od wzmacniacza do rozdzielacza kolejne ~10m i od rozdzielacza (w 3 kierunkach 8-10m podwójnych kabli, z czego póki co wykorzystane i podłączone będą jedynie 2 koncentryki.

  5. Ile mniej więcej mocy pobierają takie wzmacniacze? Póki co na strychu mogę podpiąć się jedynie do jedynego źródła prądu jakim jest żarówka;), ale chyba powinno to docelowo wystarczyć przed remontem:)

  I na koniec serdecznie dziękuję wszystkim za wszelkie bardzo cenne rady, bo bez nich stracił bym o wiele więcej czasu i nerwów:)
 • #24
  andpol 33
  Level 38  
  Zanimm zaczniesz kombinować ze wzmacniaczami ustaw dokładnie anteny na najlepszy odbiór i dokręć na stałe. Proponuję Ci w puszki anteny UHF włożyć przdwzmacniacz regulowany: Link To najtańsze rozwiązanie. Kupisz go w ZURT na ul. Zaolziańskiej. Możesz spróbować zarówno na EC4 , jak i na Sienkiewicza. Jeżeli zasilanie będzie na strychu to spokojnie możesz zastosować te gniazda i rozgałęźnik, który posiadasz. Najlepiej to zmontować, tak, jak ma być docelowo i sprawdzać na dole poziom sygnału, i ewentualnie kombinować z przedwzmacniaczami. Jeżeli efekt będzie zadowalający może obejdzie się bez dodatkowego wzmacniacza. Jesteś tam zasłonięty przez osiedle i dlatego masz takie słabe sygnały. Jeżeli już wyprostujesz UHF a będziesz miał śnieżącą TVP1 to możesz do puszki zapakować coś takiego: 8dB Link ew. coś mocniejszego: 20 dB Link. Jakie masz telewizory? Myślałeś już o DVB-T? Mamy z Sienkiewicza 5 kanałów TVP. Z końcem tego roku będziemy mieli następne 8 programów z EC4. Pewnie wtedy będzie konieczna znowu jakaś modernizacja anten. DVB-T nie wymaga tak silnego sygnału, jak analog.
 • #25
  jck85
  Level 11  
  TV póki co jest bardzo starej daty:) "Funai TV-2000 MKII" ale obraz z niego jest bardzo dobrej jakości i to już taki weteran, że tak czy tak zostanie w jakimś pokoju:) Ale w najbliższym czasie pewnie pojawi się też coś nowego, więc DVB-T będzie jak najbardziej wskazana. Antena na Sienkiewicza jest przystosowana pod DVB-T, pozostałe też powinny dać radę.

  A tak przy okazji co z antenami VHF jak już cyfrówka przejmie stery?? Do wywalenia?;)

  Nie zależy mi by było to najtańsze, może też nie najdroższe, ale byle było przyzwoite i nie trzeba by tego za chwilę wymieniać:)

  Na czym polega "regulowany przedwzmacniacz"? i co ewentualnie trzeba by ulepszyć w instalacji dla DVB-T - poza oczywiście dekoderem do starego TV??

  I co dać najlepiej jako wzmacniacz na strych? Z myślą oczywiście o rozbudowie, DVB-T i jakimś dekoderze SAT w przyszłości??
 • #26
  andpol 33
  Level 38  
  Anteny VHF będą do zdjęcia. Ten przedwzmacniacz ma na płytce potencjometr do regulacji wzmocnienia. Dlatego Ci go proponuję, bo koszt niewielki. Jest kupa przedwzmacniaczy bez regulacji o różnym wzmocnieniu, ale nie wiadomo, który się sprawdzi w Twoich warunkach. Jak coś kupisz tu już nie oddasz. Najlepiej TVN u Ciebie by chodził na przedwzmacniaczu kanałowym PAK-820, ale nie wiem, czy są jeszcze do kupienia. Poza tym, jak go założysz to MUX-3 już nie odbierzesz. Wstrzymaj się z kupowaniem wzmacniacza budynkowego na strych bo może wystarczą przedwzmacniacze w puszkach. Trzeba to sprawdzić doświadczalnie. Zakładanie przedwzmacniaczy i wzmacniacza przy takiej różnicy w mocach kanałów to proszenie się o kłopoty. W tej chwili nie wiemy, jak będzie z DVB-T po uruchomieniu MUX-2 z EC4. Będzie to moc 100 kW, więc u Ciebie powinno grać na kawałku druta. Dlatego nie ma sensu teraz inwestować w drogie wzmacniacze. U mnie MUX-3 z Sienkiewicza chodzi bez żadnych przeróbek na 15-letniej siatce, która się trzyma na rdzy. Pewnie jak ruszy DVB-T docelowo to przedwzmacniacze będą do zdjęcia. Nie wiadomo, co będzie z MUX-3 bo raczej nie zostanie na Sienkiewicza. Słuchy chodzą, że przeniosą do Zygrów. Może też ruszy się coś w sprawie MUX-1.
 • #27
  jck85
  Level 11  
  To rzeczywiście takie regulowane przedwzmacniacze będą najlepszym rozwiązaniem. Niestety trzeba poczekać do poniedziałku, żeby je kupić;)

  Jedna tylko jeszcze wątpliwość: skoro teraz mam przedwzmacniacze w antenach UHF i bez podłączenia napięcia kompletnie nic nie łapie, to czy rzeczywiście z tymi nowymi da radę to pociągnąć bez napięcia, czy mylę jakieś pojęcia?? Obecne są na nadajniki w odległości 30-60km (!), więc mam lekkie obawy, że bez tego może być kłopot, a szczerze jest mi strasznie niewygodnie jeździć do sklepów, bo w moich godzinach pracy zawsze muszę robić to w pośpiechu i nie zawsze zdążę;)
 • #28
  andpol 33
  Level 38  
  Każdy przedwzmacniacz musi być zasilany. W tym przedwzmacniaczu jest dioda świecąca, co pozwala Ci sprawdzić, czy dochodzi zasilanie. Jeżeli chcesz wykorzystać rozgałęźnik1/6, który masz, to zasilacz musi być na strychu przed rozgałęźnikiem. ZURT jest czynny 8-17, Dipol 9-17.
 • #29
  jck85
  Level 11  
  A możesz polecić jakiś dobry zasilacz? Żebym nie kupił znowu czegoś niepotrzebnie;)
 • #30
  ledioda
  Level 15  
  Proponuję na chwilę wyeliminować zwrotnicę, przewody od anten TV zakończyć typowymi wtyczkami TV, a przewód w stronę TV gniazdem antenowym zwanym często nasadką (odwrotność wtyczki)
  Połącz wtyczkę od anteny UHF ( k 21-60) z nasadką i sprawdż efekt.
  Następnie do nasadki dołącz antenę na Zygry (k 7 ) i sprawdż efekt.
  Jeśli nie osiągniesz satysfakcji odłącz gniazda TV (te w ścianie koniecznie wszystkie) i za pomocą przedłużki dołącz sygnał do odbiornika. Jesli uzyskasz jakikolwiek odbiór musisz ocenić, co jest przyczyną przez dołączenie na chwilę zwrotnicy, jeśli odbiór pozostanie niemal bez zmian to możesz ją dołączyć na stałe, eliminując połączenie na wtyki.Kolejno dołącz jedno gniazdo TV to przy odbiorniku i oceń sytuację.
  Jeśli przyczyną będzie gniazdo dołącz kolejne na próbę (piszesz, że masz dwa) i oceń.
  Jeśli odbiór z którymkolwiek gniazdem okaże się możliwy to OK. Jeśli możliwy, ale nie satysfakcjonujący, musisz wymienić symetryzatory na wzmacniacze. Ale o dalszych krokach
  napiszę jak podasz efekty moich propozycji. Dodam jedynie, że nie ma urządzeń bezstratnych i na ogół dołączenie gniazd abonenckich wymusza stosowanie wzmacniacza
  (-y), a to z kolei wymusza zasilanie, z czym w instalacji z gniazdami abonenckimi na ogół występują kłopoty.
  Życzę powodzenia , przy dalszych kłopotach napisz