Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornik piezo jako przycisk

xdeks 23 Cze 2011 20:59 1481 8
  • #1 23 Cze 2011 20:59
    xdeks
    Poziom 2  

Witam

Pisze do was poniewaz mam takie pytanie, posiadam tani modul elektronicznej perkusji i wszystko jest ok oprocz stopy. Jest ona zwyklym przyciskiem co powoduje liczne zaciecia i pomimo jedego uderzenia slychac wiele dzwiEkow.Czy jest mozliwosc aby zastapic przycisk przetwornikiem piezo?

0 8
  • #2 23 Cze 2011 21:06
    marcin44430
    Poziom 16  

Nie ponieważ przetwornik piezo służy do wytwarzania sygnałów.

0
  • #3 23 Cze 2011 21:06
    MasMas
    Poziom 16  

Mhh, myślę, że by się dało.

Gdy na piezo zadziałasz siłą nacisku, generuje on impuls proporconalny do nacisku.

Musiał byś pod piezio podpiąć bazę tranzysotra, wtedy przy nacisku tranzysotor by się włączał i działał mniej-więcej jak przycisk. Jeśli prąd z piezo był by zbyt mały to możesz użyc 2 tranzystorów w układzie Darlingtona.

Po za tym, musiał byś się jeszcze zorientować, co ten przycisk złącza i gdzie jest "plus" a gdzie "minus" bo to ważne przy tranzystorze. Podejrzewam, że przycisk steruje wejściej jakiegoś procesora, więc są tylko dwa poziomy napięć - niski / wysoki (0/1, jest/nie ma), dlatego tranzystor chyba by się nadał.

0
  • #4 23 Cze 2011 21:15
    xdeks
    Poziom 2  

O kurde , czarna magia jak dla mnie.A jakis konkretny tranzystor musialym zastosowac? jak mam go podlaczyc pod piezo? Szerze powiem ze nie zabardzo sie na tym znam.

0
  • #5 23 Cze 2011 21:20
    marcin44430
    Poziom 16  

Zależy czy trzeba załączać " - " czy " + ".

0
  • #6 23 Cze 2011 21:24
    xdeks
    Poziom 2  

A jak mam to sprawdzic?

0
  • #7 23 Cze 2011 21:30
    MasMas
    Poziom 16  

Mhh, no to trochę trudno wytłumaczyć tak od podstaw.

Miałem na myśli tranzysotry sterowane prądowo (bo są też napięciowo) zwane bipolarnymi.
    Te z kolei, dzielą się na PNP i NPN - PNP to jest +,-,+ a NPN to jest -,+,- , oznacza to tyle, że (to jest uproszczenie, duże), tranzysotor może przewodzić albo nie. Jeśli do bazy (jedna z "nóżek", elektord) tranzystora PNP podepniesz "minus" a do NPN "plus" to zaczyna przewodzić - mówię, to jest uproszczenie to Twoich celów.

Cała idea polega na tym, żeby ten "plus" lub "minus" na bazę wziaść z piezo. I gdy piezo zacznie przewodzić, to będzie działał jak przycisk (powiedzmy). Tranzysotr ma 3 nóżki - jedna to jest baza. Dwie pozostałe działają jakby przycisk.

Poczytaj co to jest tranzystor bipolarny, jak działa i jak się nim steruje, bo... no trudno wytłumaczyć, a są gotowe artykuły i może nawet sam wymyślisz, bo sprawa dość prosta się wydaje.

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdzić możesz woltomierzem... Ewentualnie możesz podpiać w jeden sposób - jak będzie działąć to git, jak nie to na odwrót. Tranzystora to nie uszkodzi (raczej) a chyba najprościej.

0
  • #8 23 Cze 2011 21:31
    Sokrat58
    Poziom 19  

W tej sytuacji { z Twoją wiedzą) to może zastosuj kontaktron.Wiesz co to jest? Wystarczy do niego zbliżać kawałek magnesu. Prościej już chyba się nie da.

0