Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[hydraulika siłowa] płynne otwieranie elektrozaworu

elvis921 24 Cze 2011 10:27 2380 7
  • #1 24 Cze 2011 10:27
    elvis921
    Poziom 10  

Witam.
    Kolega posiada ładowarkę z napędem hydraulicznym sprowadzoną z zagranicy. Jego egzemplarz nie posiada sterownika elektrozaworów (bardzo drogi element), co za tym idzie gdy puszcza sprzęgło to ładowarka szarpie. Problem tkwi w tym, że elektrozawór jest od razu otwierany i ciśnienie podawane na napęd pojawia się zbyt gwałtownie.

Teraz pojawia się moje pytanie. W jaki sposób można by sterować elektrozaworem ciśnienie trafiające do napędu narastało w sposób łagodny? Jedyne co mi przychodzi do głowy to PWM o niskiej częstotliwości (np. 20Hz), jednak nie wiem czy w hydraulice siłowej takie rozwiązanie w ogóle ma szansę działać.
    Być może ktoś z Was posiada ładowarkę z takim sterownikiem i miałby możliwość podzielenia się wiedzą jak taki sterownik jest zbudowany w oryginale?

Elektrozawory z tego co udało mi się podpatrzeć: 24V 2Ohm, tylko 2 wyprowadzenia, więc nie ma mowy o silniku krokowym wewnątrz.

0 7
  • #2 24 Cze 2011 10:56
    Pittt
    Poziom 31  

Poczytaj o zaworach proporcjonalnych.

1
  • #3 25 Cze 2011 08:20
    elvis921
    Poziom 10  

dzięki za podpowiedź.

0
  • #5 11 Lip 2011 14:00
    wasek88
    Poziom 15  

popatrz po rozdzielaczach w których w położeniach pośrednich masz połączone wszystkie drogi.

0
  • #6 12 Lip 2011 20:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 24 Lut 2015 18:31
    maniek 25
    Poziom 13  

Witam
    Mam taki sam problem.Czy zastosowanie np. potencjometra od pedału gazu i podpięcie go do PWM będzie dobrym pomysłem? Chodzi mi oto że jak wciśnie się pedał gazu w ładowarce wraz z tym dodatkowym potencjometrem który by otwierał zawór. Czy orientujecie się czy w ogóle to zadziała i czy da się dobrać jakiś potencjometr który działała na zasadzie wciskania. Wiem, że nie które nie są potencjometrami tylko czujnikami indukcyjnymi.

0
  • #8 24 Lut 2015 18:44
    Wodnik-W8
    Poziom 16  

Witam. Jest jeszcze takie coś jak akumulator hydrauliczny.P.

0