Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blow A-250 + 25L Closed. Czy zagra to lepiej z BR? Jaki dać BR?

24 Cze 2011 15:31 3066 10
 • Poziom 10  
  Witam Posiadam głośniki Blow A-250 w dwóch zamkniętych skrzyniach 25L
  głośniki sterowane są wzmacniaczem Kenwood KR-A5020
  Nie mogę znaleźć parametrów do winisd tych głośników:
  DANE TECHNICZNE Blow A-250 :
  - Rozmiar: 10" 25cm
  - Częstotliwość: 37-2500Hz
  - Skuteczność: 93dB
  - Moc max: 400W
  - Moc R.M.S: 180W
  - Magnes: 50 Oz
  - Oporność: 4 Ohm
  - Cewka: 2"

  Obudowa:
  wymiary wewnętrzne:
  -Szerokość: 26,5cm
  -Głebokość 22,5cm
  -Wysokość 47cm
  poj 28L
  Z tego można odjąć 2-3L Wsporników usztywniających
  wychodzi 25L

  Kenwood KR-A5020:
  Moc ciągła 2x80W Przy 8Ohm
  Obsługiwana Impedancja 4-16Ohm

  w tej konfiguracji grają dobrze i tu jest pytanie czy zagra to jeszcze lepiej np. po dodaniu BR ? jeśli tak to jaki ma być BR ?
  przy testach zaczyna mocno grać od 41hz
  po zwiększeniu głośności 10/30 bass 55-65hz telepie mi cała chatą ;)
  co jest tego przyczyną wspomnę też że to nie są przestery ponieważ nawet gdy dam mniejszą głośność (5-6/30) to przy 55hz-65hz nadal szyby hałasują a w kuchni garnki podskakują o co tutaj chodzi ?

  przy okazji jaką moc rozwija ten wzmacniacz przy 4ohm ?
 • Poziom 34  
  Jak dobrze widzę po zdjęciach ten Kenwood ma 160W poboru z sieci wiec można liczyć ze ma 50 może 60W na kanał przy 4R, przy 8R polowe tego.

  Dołożenie br tylko pod warunkiem dobrania metodą prób i błędów litrażu i strojenia.

  Przy braku realnych parametrów jest to dość duży problem.
 • Poziom 10  
  Metoda prób i błędów jest dość praco i kosztochłonna wiem że jest tu wielu zaawansowanych użytkowników z doświadczeniem proszę o konkretne wypowiedzi
  Co do mocy wzmacniacza przegrzebałem całe google i jest 70W na kanał przy 8 ohm-ach 160W poboru mocy jest wartością do dyskusji jeśli zaopartze się w amperomierz to to sprawdzę ;)
 • Moderator Akustyka
  Przy braku parametrów, nawet inżynier z 40 letnim stażem nic nie poradzi. Można mniej więcej określić, rozmiar obudowy, jaki stosuje się do podobnych głośnikach, ale BR musisz dobrać na słuch.
 • Poziom 34  
  Na słuch nic nie wskórasz, zwłaszcza w typowym, niskim pokoju, gdzie jak sam kolega autor zauważył występują fale stojące w okolicach 60Hz.
  Żeby zestroić BR na konkretną częstotliwość, nie trzeba mieć parametrów głośnika. Przecież to działa na zasadzie rezonatora Helmholtza. Więc... Głośnik jest nieduży, objętość skrzyń trafna. Żeby użycie portu BR miało sens, powinien mieć co najmniej 1/3 Sd powierzchni. Sd głośników o tych rozmiarach zwykle jest około 300cm^2, więc port robimy na 100cm^2. Jak jest miejsce, to można i większy, ale miejsca raczej nie ma, co za chwilę wykażę.
  Głośniki wątpliwej jakości, lepiej stroić wyżej. Jest mniejsze prawdopodobieństwo, że wyjdzie nam buczydło, a i skuteczność będzie wyższa. Proponuję więc stroić w okolicach 55Hz.
  Jeśli tunel BR zrobisz w środku, to trzeba odjąć go od litrażu skrzyni. Ale ile L? Port o powierzchni 100cm^2, przy 25L obudowie, powinien mieć około 40cm długości. Czyli zajmie 4L netto + materiał z którego wykonasz tunel. Obudowa zmniejszy się do 21L, strojenie podniesie się w okolice 54Hz, czyli ok.
  Powinno zagrać poprawnie :)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Proszę poczytać o doborze obudowy do głośników nisko-tonowych. W tym miejscu pragnę wskazać na większą problematykę, aniżeli "wsadzenie" BR. Tu powinniśmy znać parametry Thiele-Smalla.
  Szczerze wątpię, aby głośnik dedykowany do obudowy zamkniętej zagrał poprawnie w BR.
 • Moderator Akustyka
  @Granat :) To jest cały czas metoda prób i błędów. Dobieranie tunelu na oko, na słuch, mniej więcej, teoretycznie, to jeden pies. Podałeś mniej więcej wymiary portu, ale i tak trzeba by dopasować go na słuch.
  Głośnik prawdopodobnie ma wysokie Qts i raczej w obudowie otwartej się nie sprawdzi.
  Ja bym to zostawił w obudowie zamkniętej.
 • Poziom 10  
  Port ma mieć długość 40cm ? czyli mam przewrócić te kolumny ?
  nie ma jakiejś innej opcji? port nie mógł by być z przodu głośnika ?
 • Poziom 34  
  Tzn, ja też bym zostawił w zamkniętej, ale jeśli kolega chce spróbować, to czemu nie :) Wiem do czego są parametry t/s.
  telecaster1951: Mógłbyś wyjaśnić o co chodzi z tą metodą na słuch? Jeśli uważasz, że ten głośnik lepiej zostawić w obudowie zamkniętej, to jak zamierzasz dobrać ten br na słuch? Będziesz przestrajał w górę, aż obudowa nabierze jako-takiego impulsu, czy jechał w dół w okolice 30Hz, gdzie port w większości ścieżek będzie miał 'mało do powiedzenia'? A może zmniejszyć powierzchnie, żeby zbyt mocno nie podbarwiał. Albo w ogóle zostawić zamkniętą właśnie :) Nie ma wątpliwości, że do BR potrzeba 'mocnego', szybkiego głośnika.

  Kolego zyzio1991, jeśli chcesz uzyskać lepsze brzmienie, kup porządne głośniki i zrób odpowiednią do nich skrzynie. Jeśli natomiast chcesz sobie tylko poeksperymentować, to możesz wstawić ten BR i zobaczyć jak się subwoofer zachowa. Port możesz umieścić gdziekolwiek. Zrób sobie np. szczelinowy wzdłuż dwóch ścianek obudowy. Tylko policz dobrze długość na zakręcie.
 • Moderator Akustyka
  Chodzi mi o wstawienie mniej więcej, obliczonego tunelu i regulowanie długością do uzyskania dźwięku według upodobań posiadacza. Jeden lubi dobrą odpowiedź impulsową, drugi mulący bas i podbarwienia w okolicach częstotliwości rezonansowej, a inny (w tym ja) dźwięk obudowy zamkniętej.
  W tym konkretnym przypadku, uważam, że nie ma sensu wkładać tunelu. Głośnik o wysokim Qts, nie zagra dobrze w obudowie otwartej.
 • Poziom 10  
  Granat :) napisał:
  Na słuch nic nie wskórasz, zwłaszcza w typowym, niskim pokoju, gdzie jak sam kolega autor zauważył występują fale stojące w okolicach 60Hz.


  Postawiłem jedną kolumnę na środku pokoju i zapodałem 60hz, wyszło tak że przy kolumnie ogromny bass a na łóżku, które mam metr dalej i nic 0.
  Przeszedłem się po mieszkaniu w sąsiednim pokoju było słychać bass w kuchni również.