Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który oscyloskop/lutownica?

24 Cze 2011 16:07 2640 13
  • Poziom 12  
    Rozglądam się w końcu za jakimś lepszym sprzętem do mojego warsztatu i mam coś na oku,ale chciałbym aby bardziej doświadczeni ode mnie wypowiedzieli się co sądzą na ten temat.

Na początek oscyloskop.
    Interesuje mnie przenośny. Mobilność jest dla mnie ważna, ponieważ nie pracuję tylko w domu ale też na zewnątrz,a pakować taki sprzęt do busa czy na motocykl - odpada..
    Do czego go potrzebuję? Najogólniej mówiąc do wszystkiego jako POCZĄTKUJĄCY.
    Bawie się mikrokontrolerami, naprawą sprzętu RTV, Audio oraz innymi urządzeniami.
    Może chciałbym spróbować pobawić się w telewizji oraz jakieś sprawdzanie elektryki samochodowej/motocyklowej

PS. JEŚLI NIEPOTRZEBNIE WKLEJAM DANE TECHNICZNE, UPOMNIJCIE SIĘ - USUNĘ

Zaciekawił mnie taki model: HPS10SE, cena 600zł
    Niska cena, mobilność
    Link podać nie mogę?(reklama), więc wkleję tutaj dane tech.
    Cytat:
    *sonda pomiarowa i walizka w komplecie
    *częstotliwość próbkowania 10MHz
    *pasmo analogowe do 2 MHz
    *czułość od 5 mV do 20 V/dz. w 12 krokach
    *maksymalne napięcie wejściowe 100 V
    *podstawa czasu od 200 ns do 1godz./dz. w 32 krokach
    *pełny auto-setup
    *tryb wyzwalania : run, normal, once, roll, slope +/-
    *przesuwanie sygnału wzdłuż osi X i Y
    *odczyt DVM z opcją x10
    *obliczanie mocy audio (rms i peak)
    *pomiar dBm, dBV, DC, rms...
    *znaczniki dla napięcia i czasu
    *odczyt częstotliwości (pomiędzy znacznikami)
    *funkcja zapisu (tryb roll)
    *zapis sygnału (2 pamięci)
    *LCD niebieski z podświetleniem: 128x64 pikseli / duży kontrast
    *do 20h pracy z bateriami alkalicznymi
    *zasilanie : 5 x 1.5 V AA baterie lub akumulatory NiCd / NiMH (należy zamówić oddzielnie)
    *wbudowany układ ładowania akumulatorów
    *zasilacz 9V/500mA w komplecie

Kolejny jest bardzo podobny do poprzednika.
    Tyle,że 20MHz. Pasmo analogowe do 12MHz i jest dokładniejszy.
    Model: HPS40 KPL Cena: 1000zł
    Cytat:
    *próbkowanie 40MHz
    *pasmo analogowe 12MHz
    *czułość 0.1mV
    *napięcia wejściowe 5mV do 20V/działkę, ustawiane w 12 krokach
    *podstawa czasu 50ns do 1h/działkę, ustawiane w 34 krokach
    *regulowany poziom wyzwalania
    *wejścia X i Y
    *tryb multimetru cyfrowego
    *przeliczenia sygnału audio (rms i peak) dla 2, 4, 8, 16 & 32 om
    *pomiary dBm, dBV, DC, rms
    *znaczniki na skali napięć i czasów
    *bezpośredni odczyt częstotliwości
    *tryb rejestratora
    *dwie pamieci przebiegów
    *podświetlany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 192x112
    *podłaczenie do komputera (port RS232 z pełną izolacją galwaniczną)
    *zasilanie 5 x baterie lub akumulatorki (NiMH lub NiCd) AA
    *wbudowany układ ładowarki
    *możliwośc zasilania z zasilacza 9V/ 500mA
    *w zestawie oscyloskop, instrukcja obsługi, pokrowiec, sonda pomiarowa, zasilacz, przewód do podłączenia komputera i pojemnik transportowy

Trzeci bohater: HPS50 Cena: 1300zł
    Cytat:
    *częstotliwość próbkowania 40 MHz
    *pasmo do 12 MHz przy czułości 0.1mV
    *zakres napięć wejściowych: od 5mV do 20V/dz w 12 nastawach
    *podstawa czasu od 50ns do 1godz/dz regulowana w 34 nastawach
    *ultra szybki tryb auto
    *tryby wyzwalania: run, normal, once, roll
    *regulowany poziom wyzwalania
    *przesuw przebiegu w osiach X i Y
    *odczyt DVM
    *pomiar sygnału audio (rms i peak)
    *pomiary: dBm, dBV, DC, rms
    *znaczniki dla odczytu napięcia i czasu
    *odczyt częstotliwości (ze znaczników)
    *opcja nagrywania (tryb roll)
    *podświetlany wyświetlacz LCD 192x112
    *galwaniczna izolacja wyjścia USB
    *4 tryby wyświetlania
    *kalibracja sondy wyjściowej ok 2KHz / 4.5Vpp

Najpierw myślałem nad HPS10SE,ale teraz zastanawiam się czy nie warto dołożyć te 400zł i mieć dokładniejszy sprzęt o lepszych parametrach.
    HPS50 Też wygląda ciekawie tylko z tego co widze podobnie jak 10SE nie ma wejścia X i Y?
    Co o tym myślicie?

Druga sprawa to lutownica. Mam upatrzoną LF-8000, którą bawiłem się w szkole. Całkiem fajny sprzęt tylko ta stacja jest duża i ciężka.
    Lutować to wiadomo wszystko + przymierzam się do lutowania SMD i przelutowywania scalaków w GSM.
    Jest tam końcówka z wydmuchem powietrza,ale nie wiem czy można na to zakładać te wymienne końcówki czy do GSM lepiej kupić jakąś Hot-Air.
    Kwestią jaką, bo pewna osoba powiedziała,że te za 250zł szybko się psują, ale z tego co widzę niejeden z nich korzysta i nie narzeka.
    Pozdrawiam ;)
  • Testo
  • Poziom 41  
    nunch te oscyloskopy to raczej zabawki, jeśli ma być to pierwszy oscyloskop, to kup analoga i naucz się jego obsługi. Potem pomyśl o jakim scopometrze, np Uni-t, lub Fluke, jeśłi to ma być koniecznie przenośne, jeśli nie to wszelkiego rodzaju chińczyki. Wewnątrz i tak maja to samo.
  • Poziom 12  
    Tak tylko analogi są droższe, większe i cięższe.
    Tutaj raczej w pierwszej kolejności chcę robić pomiary,a przy tym uczyć się oscyloskopu,a nie odwrotnie. Na analogach w szkole się coś bawimy,a tutaj praktyczne zastosowanie gra pierwszą rolę.

A z takich stacjonarnych i tanich znalazłem ADS1022c.
    Co myślicie?
  • Poziom 41  
    nunch kup może jednak analogowego Tektronixa serii 22xx, czy HP, Philipsa, taniej, dokładniej, a przynajmniej się czegoś nauczysz. Jeśli koniecznie chcesz cyfrę to jaką byś nie kupił tanią cyfrę z Chin, to i tak w środku jest to samo.
  • Poziom 12  
    Mam na oku OSC-MOS620 Matrix. Ale szcze to korci mnie taka mała przenośna cyfróweczka ze względów praktycznych. Więc myślę czy nie wziąć obu,ale czy warto brać takiego HPS 40 albo 50 za tę cenę?
  • Testo
  • Poziom 41  
    Na tymże portalu masz HP 1740A o wiele lepszy od tego matrixa, masz cyfrowego TDS420, ładnego Instek GOS-6200. Co jak co ale 650zł za 20MHz to zdzierstwo.
  • Poziom 29  
    Witam

Polecam - RIGOL DS1052E.
    Nie jest zbyt ciężki, stosunkowo mały gabarytowo - więc sądzę że można powiedzieć że przenośny. Jest to dobry oscyloskop cyfrowy w swoim przedziale cenowym. Kiedyś kosztował ok 850PLN.

Co do lutownicy: jako hot ait - polecam quick, koszt ok 800PLN,

do lutowania - xytronic, tanie i stosunkowo dobre.
    można dostać np na www.ndn.com.pl

Powodzenia,
    Napisz co wybrałeś?
  • Poziom 12  
    Witam. Akurat dziś przyszła paczka.
    Lutownica to zestaw 988D z NDN'a.(980zł)
    Na allegro zamówiłem 850D jako Hot Air(240zł).
    U tego samego użytkownika wypatrzyłem oscyloskop Atten ADS 1022C (1000zł).
    Może nie jestem zadowolony z tego,że to tylko 25MHz,ale na początek do nauki myślę,że wystarczy,a później rozważę zakup jakiejś używki na wyższe częstotliwości po kosztach.
    Jednak nie jestem przekonany czy ten ADS jest warty swojej ceny?

Gdyby ktoś przymierzał się na stacje (Zwykła + Hot Air)...
    Na stronie NDNa komplet 850D+988D kosztuje niecałe 1700zł.
    Do tego do 988D dają tylko 2 końcówki(zwykły grot i odsysacz + jakieś podstawki) ale bez czyścików, wciągacza oparów,itd..
    Za 980zł mamy cały komplet,a to samo Hot Air(850D) z allegro za 240zł to wychodzi sami widzicie ile taniej :)

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
  • Poziom 41  
    nunch, 1000zł za 25MHz pasma, to delikatnie mówiąc zdzierstwo.
  • Poziom 12  
    Znalazłem jakąś starą kartę graficzną i chciałem wylutować z niej scalaka Hot Air'em.
    Ustawiłem najpierw na 280°C i podgrzewałem z minutę.
    Później zwiększyłem temperaturę do 330-350°C i podgrzewałem około minuty, ale nie zauważyłem, żeby cyna przy nóżkach zaczęła się topić.
    Delikatnie pincetą próbowałem go lekko podważać, ale obudowa zaczęła się delikatnie kruszyć.
    Nie mam doświadczenia w SMD dlatego zapytam dla pewności ile czasu i przy jakiej temperaturze powinno się podgrzewać takie podzespoły, żeby ich nie uszkodzić?

Proszę poprawić pisownię. 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (ciasteczkowypotwor)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    nunch napisał:
    Nie mam doświadczenia w SMD dlatego zapytam dla pewności ile czasu i przy jakiej temperaturze powinno się podgrzewać takie podzespoły, żeby ich nie uszkodzić?

Jak masz wprawę i doświadczenie, to nawet najgorszym sprzętem wylutujesz każdy SMD.

Ale... jeżeli nie masz wprawy i doświadczenia ( a te nabywa się z biegiem czasu, ćwicząc nieustannie- a nie z opisu i porad), to nawet gdy będziesz miał Metcala lub Pace to i tak nic z tego nie wyjdzie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Po to te lutownice... żeby nabywać doświadczenia..
    @jakimov, no niestety tak bywa, ale tego nie przewidzimy. Z tym Zhaoxinem właśnie chyba tak jest. Ustawiłem max temp. (450C) i duży wydmuch powietrza i nawet wtedy cyna nie chce się za bardzo topić. Trzeba długo czekać, ale takie elementy jak kondensatory czy rezystory wylutuje. Gorzej ze scalakam, bo tu trzeba dookoła objeżdżać i się schładza lekko.

No nic. Jak będę miał gdzie rozłożyć to spróbuje tą drugą stacją i zobaczę różnicę.