Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory w kolumnach Pioneer CS-7070

24 Cze 2011 16:56 2505 4
  • Poziom 10  
    Jestem w posiadaniu kolumn Pioneer CS-7070. W tych kolumnach pięknie chodzi bas - jest głęboki i pełny (dzięki potężnemu głośnikowi basowemu i dużej skrzyni). Brakuje mi jednak góry i nieco średnich. Moje pytanie dotyczy modyfikacji "zwrotnic" jeśli tak można nazwać 2 kondensatory przy głośnikach średnio i wysoko-tonowym. Mam wrażenie, że kondensatory mają nieco za małe wartości (w odniesieniu do wartości stosowanych np. w zwrotnicach kolumn TONSIL).

Głośniki są podłączone tak:

Kondensatory w kolumnach Pioneer CS-7070

Zastosowane przetworniki:

Woofer H25FC88-53E
    Mid-range P77CP60-52D
    Tweeter P66AP45-80F

Czy ktoś z szanownych forumowiczów modyfikował rozwiązanie seryjne? Mam trochę części ze starych zwrotnic (np. cewki i kondensatory oraz całą zwrotnicę z kolumn SPACE 86). Chcę wykorzystać oryginalne głośniki modyfikując kondensatory.
    Proszę o sugestie.
  • Użytkownik obserwowany
    2,2uF na średniotonowym? Ja taki kondensator stosowałem jako filtr do wysokotonowego głośnika. Do średniotonowego miałem założony bodajże 6,8uF i było dobrze.

Daje to podział dla głośnika wysokotonowego na ok. 9 kHz oraz przy średniotonowym na ok. 3kHz - były to pierwsze kolumny, a ze względu na małą stromość filtru, średni był tak wysoko cięty.

Wnioskuję że głośnik wysokotonowy ma 16R dlatego też przy zastosowaniu takiego kondensatora masz cięcie na ok. 12kHz oraz przy średnim i założeniu że ma 16R - 4,5kHz. Jest to dość wysokie cięcie.
  • Poziom 10  
    Luke15 napisał:
    2,2uF na średniotonowym? Ja taki kondensator stosowałem jako filtr do wysokotonowego głośnika. Do średniotonowego miałem założony bodajże 6,8uF i było dobrze.

Właśnie też pierwszy raz się spotkałem - rzeczywiście jak podstawię 2,2 µF przed wysokotonowym to ładnie ćwierka.

Luke15 napisał:
    Wnioskuję że głośnik wysokotonowy ma 16R dlatego też przy zastosowaniu takiego kondensatora masz cięcie na ok. 12kHz oraz przy średnim i założeniu że ma 16R - 4,5kHz. Jest to dość wysokie cięcie.

Głośnik mam wyciągnięty na stole i ma on 8 Ω. Pewnie dlatego kolumna tak kiepsko brzmi, mimo porządnych przetworników - każdy głośnik z osobna gra przyzwoicie. W takim razie dam 2,2 µF przed wysoko-tonowy, ale co ze średnio-tonowym? Jak wyznaczyć wartość tego kondensatora?
  • Poziom 10  
    Bardzo przydatna strona. Dziękuję za link.

Po przeliczeniach i odsłuchu zastosowałem w szereg z głośnikami wysoko-tonowymi (8 Ω) kondensatory 2,2 µF (MKSE MIFLEX).
    Okazało się, że pozostałe głośniki mają fabrycznie następujące impedancje:
    - średnio-tonowy 6 Ω,
    - basowy 6,5 Ω.
    Przy średnio-tonowych wstawiłem szeregowo 10 µF. Brzmienie jest teraz klarowniejsze i pojawiły się szczegóły.