Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika krokowego na A3977 - brak reakcji (obrotów silnika)

hagop 24 Cze 2011 17:49 4476 8
  • #1 24 Cze 2011 17:49
    hagop
    Poziom 15  

Witam!

Zbudowałem sterownik silnika krokowego oparty na scalaku A3977. Do sterowania silnikiem używam 3 sygnałów DIR, STEP oraz ENABLE. Sygnały te podawane są z Atmegi1280. Logika zasilana jest ze stabilizatora 5V. Amplituda sygnałów też 5V (atmega zasilana również ze stabilizatora). Napięcie zasilania silnika to 12V z akumulatora (obecnie 12,5). Podczas gdy podaję kroki na sterownik słychać tylko pisk lub cykanie w zależności od czasu trwania impulsu (100us pisk, 10-100ms cykanie). RESET ustawione na 5V, MS1 i MS2 na 0, SLEEP na 5V.

Wyprowadzenia silnika podłączone zgodnie z datashetem:
    http://www.shinano.com/motors/docs/SKC_stepper_operation.pdf (ten sam producent i kolory przewodów takie same, ale model sinika inny)

Gdy odłączę przewód z sygnałami silnik zaczyna wariować (tylko gdy trzymam przewód w dłoni). Co może być nie tak?

Oto schemat:
    Sterownik silnika krokowego na A3977 - brak reakcji (obrotów silnika)
    Oto filmiki ukazujące sytuację:

Link

Link

(a tu z innym silnikiem ukazane "wariacje silnika")

Co może być nie tak że nie chce to działać poprawnie?[/youtube]

• #2 25 Cze 2011 20:24
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Gdy odłączę przewód z sygnałami silnik zaczyna wariować (tylko gdy trzymam przewód w dłoni). Co może być nie tak?

Temat powtarzany wielokrotnie ...... " wiszące w powietrzu wejścia " dodatkowo układ w technologi cmos z wejść zrobiłeś anteny które łapią wszystkie możliwe śmieci z otoczenia , jeżeli chcesz sobie sprawdzać układ statycznie wymuś na wejściach odpowiedni stan logiczny rezystorem 4,7-10 kΩ .
    Cytat:
    Co może być nie tak że nie chce to działać poprawnie?

Czy na pewno masz silniki bipolarne z filmów trudno to ocenić ale coś wydaje mi się że to unipolarne których tym układem nie wysterujesz , jeżeli masz bipolarne to próbowałeś zmienić miejscami uzwojenia , nie budowałem sterownika z tym układem ale coś wydaje mi się za bardzo uproszczony swój https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic483523.html http://www.cnc.info.pl/topics12/sterownik-a3977-vt1062.htm

• #3 25 Cze 2011 20:35
    hagop
    Poziom 15  

Silnik można ten sterować jako silnik unipolarny jak i bipolarny. Silnik posiada ten 6 przewodów. Podłączone zostało to zgodnie ze schamatem zawartym w datasheecie tych silników i datasheecie a3977 (brązowy na 1A, pomaranczowy 1B, czerwony 2A, zółty 2B) Pozostałe przewody to odczepy, których należy użyć do sterowania unipolarnego.

Już dawno przewertowałem te linki, które podałeś i dużo więcej.

Spróbuje sprawdzić tak jak mówisz z tymi rezystorami.

• #4 26 Cze 2011 10:40
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Silnik można ten sterować jako silnik unipolarny jak i bipolarny. Silnik posiada ten 6 przewodów.

Nie do końca jest tak jak myślisz , masz 2 sekcje po dwa uzwojenia połączone razem środkami ale dla wersji unipolarnej , przy połączeniu bipolarnym jeżeli zasilasz skrajne uzwojenia masz połączone szeregowo dwa uzwojenia oczywiście taka kombinacja jest prawidłowa ale jak się zna dokładne parametry silnika napięcie i prąd tak aby napięcie zasilania uzwojenia miało przynajmniej swoją minimalną wartość , proponuje wykorzystać tylko po jednym uzwojeniu z danej sekcji . Być może napięcie 12V jest zbyt małe aby wytworzyć na tyle silne pole aby ruszyć wirnik , skoro czytałeś dużo na ten ten temat to wiesz że zalecane jest większe napięcie zasilania silnika które poprawia dynamikę silnika , ograniczeniem prądu ma zająć się sam układ A3977 . Proponuje również przy nie dużej częstotliwości impulsów sterujących dokonać pomiarów napięć i prądów silnika .

• #5 26 Cze 2011 17:14
    hagop
    Poziom 15  

Silniki zostały zakupione jako silniki bipolarne na allegro. Zgodnie z nota katalogową układ powinien pracować poprawnie od 8V (ja podaję 12V). Max napięcie fazy silnika to 2.9V a prąd fazy to 1.7A. Nawet jeżeli połowa uzwojenia wymaga 2.9V do poprawnej pracy tp przy połączeniu szeregowym 12.5V jest już w zupełności wystarczające do poprawnej pracy silnika. Ograniczenie prądowe to 1.5A ustawione przez rezystory Rs oraz Vref. Jeżeli na silnik który ma maksymalne napięcie na faze załóżmy 2V podajemy 15V wraz z ograniczeniem prądowym powoduje to szybsze narastanie prądu w cewce silnika. Ograniczenie prądowe zabezpiecza te uzwojenia.

Spróbowałem z tym rezystorem dalej to samo. Spróbuje teraz DIR, EN i inne sygnały sterujące zewrzeć na mase lub 5v na sztywno i podawać wtedy tylko krok z atmegi. Wszystkie te połączenie zrobię przy scalaku. Jak to nie zadziała nie wiem co robić... Może złożyć drugą płytkę sterownika i na niej próbować?

PS odczepy to są dwa osobne przewody, które między sobą nie mają przejścia.

===============================================
    Przed chwilą podłączyłem ten silnik na połowie uzwojenia (odczepy zamiast końca cewki). Pisk jest tylko głośniejszy). Nie chce mi się dziś lutować przewodów więc jutro spróbuje z wyższym napięciem zasilania 24V. Dlaczego wyższe napięcie? Ponieważ gdy kiedyś bawiłem się zwykłym silnikiem DC to przy niskim napięciu silnik też piszczał (sterowanie z PWM). Może to rzeczywiście ten sterownik wymaga wyższego napięcia. Tylko dlaczego w nocie katalogowej piszą że od 8V?

• #6 26 Cze 2011 20:48
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Silniki zostały zakupione jako silniki bipolarne na allegro

Silnik bipolarny to silnik o 2 uzwojeniach ( 4 końcówki ) jeżeli wierzysz w wszystko co jest w opisie na Allegro to Twoja sprawa .
    Widzę że za bardzo nie rozumiesz sensu stosowania rezystorów na wejściach przy Twoich testach , rezystory są po to aby na wejściu był określony stan logiczny , przy podanych wartościach i podłączeniu do masy masz stan L , który bez problemu zmienisz na H a wejście nie pozostaje wiszącym w powietrzu .
    Wszystkie scalone sterowniki szczególnie z wewnętrzną logiką wymagają odpowiedniej kolejności włączania / wyłączania nie przestrzeganie tej zasady doprowadza do zniszczenia układu , jeżeli jeszcze chcesz sprawdzić układ to ustaw sobie pełen krok , wysteruj wejścia DIR i En , podaj sygnał na Step z prostego generatora na 555 , dokonaj pomiarów na wyjściu układu a jeszcze lepiej zastosuj układ z równolegle przeciwsobne połączonymi diodami Led z odpowiednio dobranym rezystorem ograniczającym . Wizualnie zobaczysz czy następują odpowiednie zmiany na wyjściu , proponuje generator na 555 ponieważ masz pewną falę prostokątna ponadto łatwo można dobrać częstotliwość i wypełnienie . Podejrzewam że układ może być już uszkodzony i wszystkie dalsze kombinacje już nic nie pomogą , odsyłam na forum CNC gdzie masz dużo materiałów na temat tego sterownika i problemów związanych z ich uruchomieniem również odpowiednio zaprojektowane pcb ma kolosalne znaczenie dla prawidłowej pracy tego układu , na początek polecam to http:///index.php?PHPSESSID=8882e2fa2d4a3431127fcacbe62f4555&topic=116.0

• #7 26 Cze 2011 22:36
    hagop
    Poziom 15  

Sygnały sterujące zostały ściągnięte do masy przez rezystor 4,7k w ten sposób zlikwidowałem problem 0.

Zerknij w tego datasheeta. Jest tam opis podłączenia jak i sterowania silnikiem w trybie bipolarnym i unipolarnym. Mój silnik wygląda identycznie jak te, które są w aktualnej ofercie. Jest 6 przewodowy a ich kolory się z tym zgadzają. Sprawdzając miernikiem mam przejścia między A1 i A2 oraz między A1 odczep, oczep A2 dla drugiego uzwojenia identycznie. Najprawdopodobniej może być tak jak mówisz sterownik uszkodzony dlatego nic z tego nie wychodzi. Projekt płytki został wykonany zgodnie zaleceniami z datasheeta a3977.

PS
    link nie działa.

Dodano po 12 [minuty]:

PS2
    nie znalazłem nic w datasheecie na temat kolejności włączania wyłączania. najpierw logike później zasilanie silników czy na odwrót? U mnie załączane jest to jednocześnie.

• #8 26 Cze 2011 22:58
    bogdan_p
    Poziom 39  

Nie widzę sensu dyskusji na temat silnika bo wiesz wszystko lepiej , skoro tak powołujesz się na dokumentację to pokaż mi w niej układ połączenia silnika unipolarnego ( 6 końcówek ) z podwójnym mostkiem H , wpisz sobie w Google " jak nie spalić A3977 "

Cytat:
    nie znalazłem nic w datasheecie na temat kolejności włączania wyłączania. najpierw logike później zasilanie silników czy na odwrót? U mnie załączane jest to jednocześnie.

Nie dawno stwierdziłeś że wszystko przeczytałeś ........ najpierw logika potem zasilanie stopnia mocy , jeżeli robiłeś to równocześnie to po układzie .

• #9 29 Cze 2011 16:54
    hagop
    Poziom 15  

Scalak a3977 jest sprawny. Gdy równolegle do silnika zamontowałem ledy (anoda do a1 katoda do a2 i na odwrot, łącznie 4diody. Wszystkie migają. Co do twojego stwierdzenia że silnik jest unipolarny i nie można nim sterować w sposób bipolarny to powiem Ci że podłączyłem silnik 4 przewodowy, który w żadnym wypadku nie może być silnikiem unipolarnym. Zachowanie jest identyczne.. Po podłączeniu generatora na ne555 i sztywnym zwarciu pinów sterujących przez rezystor 4,7k do masy. Mam identyczny ciągle taki sam efekt czyli piszczenie silnika przy wyższej częstotliwości i tykanie przy niższej.

Wygląda mi mi to tak jakby silnik nie posiadał odpowiedniego zasilania (zbyt mała wydajność prądowa), co jest bzdurą ponieważ używam akumulatora 7Ah do zasilania. Robiłem też próbę przy zasilaniu 24V, z takim samym efektem.

Dla próby zmieniłem również częstotliwość kroków na 0,5Hz. Dałem taką częstotliwość abym miał możliwość zmierzenia prądu płynącego przez cewkę zwykłym miernikiem (nie mam oscyloskopu) Prąd narasta do 0,8A (Vref ustawione tak aby około 1A max płynęło) Czyli wydajność prądowa jest.

Jakieś inne pomysły co może być nie tak?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME