Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[programator] AVR USB Z PODSTAWKAMI + ISP

cagiva 24 Cze 2011 20:41 1902 6
  • #1 24 Cze 2011 20:41
    cagiva
    Poziom 2  

Witam, to chyba pierwszy mój post na tym forum. Założyłem konto dosyć dawno ale jedynie w celach, aby pooglądać co tam ludzie wykombinowali :) Sam raczej nie podejmowałem się zbytnio prac elektronicznych bo nie mam na tyle dużej wiedzy aby rozkminić schematy, które niektórzy tutaj wrzucają. Otóż przejdę do rzeczy,

chciałbym rozpocząć zabawę z programowaniem mikrokontrolerów, generalnie podjarał mnie projekt zamka na kartę chipową (telefoniczną). Chciałbym wykonać taki projekt, czytałem o tym dosyć sporo, przeczytałem masę tematów, ale nie jestem do końca przekonany. W każdym temacie jest napisane kup sobie programator ISP na allegro za pare złotych.. znalazłem takich kilka ale to zwykły kabel i przejściówka portu LPT w komputerze... nie potrafię sobie wyobrazić jak mam zaprogramować mikrokontroler skoro od programatora (takiego na usb, kawałek płytki scalonej) wychodzi tylko 10 pręcików (styków) do kabeleka KANDA (jeśli dobrze mowię). Jeśli wepnę tam ten kabel ISP to z drugiej strony wygląda on identycznie. I w tym miejscu nie mogę znaleźć odpowiedzi, jak tam mogę włożyć uC na końcu kabla ISP.. czy tam nie powinno być jakiegoś układu/gniazda gdzie włożę ten mikrokontroler? czy do uC doprowadza się dodatkowo napięcie, bo jeśli dobrze pamiętam to przez ISP idzie napięcie.

Moje pytanie brzmi czy na początek dobrym wyborem byłby taki programator:
    tutaj link

Jest dosyć drogi ale chciałbym zrobić więcej układów jeśli mi się powiedzie. Oczywiście chcę zacząć od prostych projektów i pomału zwiększać swoją wiedzę.
    Zakładam, że wiele żółtodziobów pojawia się na forum i zadaje podobne pytania, ale przeszukiwałem google i te forum, ale nie jestem mocno przekonany czy wiem na tyle aby tego nie zepsuć. Widziałem wiele fajnych projektów w bascomie itp. Czy przez taki programator dałoby się programować uC w językach C/assembler/bascom? To raczej zależy od oprogramowania na kompie, czyż nie?

Kolejne pytanie, czy z takim programatorem, udałoby mi się wykonanie większości projektów? Mam na myśli: wyświetlacz od jakiegoś telefonu, może jakieś sterowanie diodami, może jakieś zdalne sterowanie w przyszłości, napędzanie silniczka do bramy garażowej przesuwnej (leciutko chodzi).

Proszę o wyrozumiałość ;) Każdy kiedyś zaczynał i jeśli teraz się zniechęcę lub Wy mnie zniechęcicie to mogę nie zacząć nigdy :( jestem na kierunku informatyki, elektryką w motorze bawiłem się hobbystycznie więc jakieś tam początki mam.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

edit: W sumie nie tak dawno konto założone, ale przeglądałem te forum od paru latek ;)

0 6
  • #2 24 Cze 2011 21:03
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Kolego, Kolego!
    1. programator ten to ZŁY wybór - coś jakbyś chciał się cofnąć 10 lat wstecz :)
    2. czy dany projekt wykonasz czy nie, zależy od procesora jaki zastosujesz, ogólnie na większym (większa pamięć i peryferia) procesorze wykonasz zarówno zaawansowane projekty jak i proste przeznaczone na mniejsze układy
    3. programatory mają 10 pinów, a czasem nawet 6, bo w dzisiejszych czasach układy programuje się poprzez ISP (In System Programming - Programowanie W Systemie) - układu nie trzeba wyciągać z układu i wkładać do podstawki - wszystko robi się zasadniczo (pomijając zasilanie) 4 liniami. Dlatego też podstawki są zbędne
    4. programator wgrywa tylko pliki po kompilacji, a to w jakim języku napiszesz i skompilujesz program nie ma znaczenia, choć czasem jest wygodnie, gdy dany programator ma integrację z wybranym środowiskiem programistycznym
    5. zapoznaj się z podstawami, bo ta lektura forum niewiele dała, może jeśli chcesz zacząć zacznij od jakiejś płytki testowej i kursu, np. http://www.and-tech.pl lub http://atnel.pl

0
  • #3 25 Cze 2011 14:32
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

A masz port LPT?

0
  • #4 25 Cze 2011 15:02
    piotrva
    Moderator na urlopie...

dondu, szanuję Twoje zdanie na temat robienia wszystkiego najtaniej jak się da, ale polecam koledze lekturę tego wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1981472 wtedy sam zadecyduje jaką drogą woli pójść, bo (co wiem po sobie sprzed paru lat i moich kolegach - niepowodzenie na początku bardzo zniechęca (90% przypadków) lub daje kopa do nauki (10% przypadków).

0
  • #5 25 Cze 2011 15:18
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

piotrva napisał:
    dondu, szanuję Twoje zdanie na temat robienia wszystkiego najtaniej jak się da, ale polecam koledze lekturę tego wątku: ...

Ależ oczywiście, żaden problem. Zapytałem o LPT, bo wspomniał o nim. Także polecam ten link, który podałeś.

@cagiva
    Co do języka, jako że studiujesz informatykę, to polecam C (wręcz nie masz wyjścia):
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jaki-jezyk-wybrac.html

... a co do literatury to:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html

0
  • #6 25 Cze 2011 17:05
    cagiva
    Poziom 2  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, troche mnie nakierowaliście na co zwrócić uwagę i od czego zacząć. Od poniedziałku powinienem zacząć, jeśli zrobię jakieś projekty na pewno się nimi podzielę. Pozdrawiam.

0
  • #7 25 Cze 2011 20:35
    gaskoin
    Poziom 38  

W ISP całą ideologią jest właśnie programowanie w systemie - czyli bez żadnych podstawek :) Nie zapomnij w razie wątpliwości zerknąć do dokumentacji danego AVRa albo do avr-libc user manual bo tam na wiele pytań już odpowiedziano.

0
  Szukaj w 5mln produktów