Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamykanie automatyczne systemu

07 Mar 2002 13:57 36700 18
  • Poziom 14  
    Nie wiecie przypadkiem przyjaciele w jaki sposób można na jednym dysku umieścić dwa systemy operacyjne???
  • Poziom 15  
    Ale jakie? Zalezy od systemu, gdyz przewaznie same posiadaja bootloadery i przy restarcie umozliwiaja wybor.
  • Poziom 16  
    Żeby miec 2 systemy operacyjne na jednym dysku musisz podzielić ten dysk na partycje.Możesz to zrobić fdiskiem lub np. Partition Magic.Jakie systemy chciałbyś tam umieścić?Jesli np.98 i XP (co ostatnio popularne), to musisz pamiętać,że systemem "głównym" powinien byc 98.I on powinien być zainstalowany na głównej partycji i jako pierwszy.XP (w przeciwieństwie do 98) potrafi działac na dysku logicznym.
    Ja osobiście już z takiej konfiguracji zrezygnowałem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    Żeby miec 2 systemy operacyjne na jednym dysku musisz podzielić ten dysk na partycje

nie musi
    mozna nadac katalogom z systemami rozne nazwy
    co zreszta same juz robia (sys Win98 -
    "Windows", sys XP - nie wiem jaka teraz
    jest nazwa domyslna "WinNT" albo "WinXP")
    i moga wspolistniec na tej samej
    partycji, oczywiscie ten sam sys plikow.

Mozna zaoszczedzic miejsca i zmusic oba
    OS-y do korzystania z tego samego pliku
    wymiany umieszczonego na poczatku partycji
    primary gdzie transfer jest max.

Mozna tez sie postarac i upchnac nawet linuxa
    na ta sama partycje (sys plikow umsdos)
    ale nie jest to najlepszy pomysl.

[ Ta wiadomość została zmieniona przez: WojtasJD dnia 2002-03-07 23:39 ]
  • Poziom 16  
    Mimo wszystko zdrowsze są dwie osobne partycje. Co ci po XP bez NTFS-a, a linux na partycji FAT to proteza.
    Cytat:
    Co ci po XP bez NTFS-a, a linux na partycji FAT to proteza.

dlatego wspomnialem ze to nienajlepszy pomysl

co do NTFS to nie zawsze sie przydaje
    jak ktos ma komp tylko na swoj uzytek
    i potrzebuje wiekszej stabilnosci a nie
    ochrony plikow to po co mu ntfs.
    Zdaje sie ze z narzedziami do ntfs jest
    gorzej (np odzyskwianie danych).
    Dwa systemy na jednym kompie nie podnisie stabilności żadnego z nich :smile:
  • Poziom 16  
    Dwa systemy operacyjne na dwóch osobnych partycjach nie pogorszą stabilności systemu.
    Stosowanie NTFS-a z XP czy NT pozwala nie tylko na ochronę plików, ale również zwiększa niezawodność systemu. FAT jest już dawno przestarzały i nie pomogą żadne FAT32.
    Ale bardziej jednak chodzi w tej dyskusji o rozwiązanie problemu Cinola, a nie wykazanie wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi. Dlatego proponuję mu aby podzielił dysk na dwie partycje, na każdej osobny system operacyjny, wybór systemu startowego będzie się odbywał przez Boot Managera jednego z systemów.
    Ma to tylko czasami jedną wadę, ze w przypadku nadpisania przez któryś system sektora startowego, aż do odswieżenia booltoadera nie będzie startował żaden system.
    Można też sprawę rozwiązać nieco inaczej: nowe biosy umożliwiają start systemu z dowolnej partycji ( dysku ). Wtedy instaluje się jeden system na jednej, drugi na drugiej, ale aby zmienić system startujący należałoby wchodzić do biosu i zmieniać sekwencję startową. Chyba, że się stuknie mały programik podmieniający te dane bez potrzeby wchodzenia do biosu, ale to już tylko takie sobie moje kombinacje.

-myślę iż cinol powinien powiedzieć jakie systemy operacyjne chce mieć na dysku(to jest najważniejsze)
    - dopiero potem można mu podpowiedzieć jak to zrobić aby grało
    wywody -zostawmy na póżniej!
  • Poziom 16  
    Cinol, ty jeszcze żyjesz? Tyle osób się tu wyprodukowało a Ty co?
    Osobiście pożegnałem się z 98 i męczę sie z czasem zawodnym XP-kiem.Ale nie narzekam (za bardzo..)
    Mateusz
  • Poziom 30  
    Mateusz, dlaczego zrezygnowałeś z 2 systemów/ Ja właśnie taki sobie zafundowałem układ, ale może źle robię...
  • Poziom 16  
    Zainstalowałem sobie xp jako dodatkowy na drugiej partycji.Chciałem mieć 98 ponieważ słyszałem ,że wiele programów nie działa pod XP.Okazało się w praktyce, że przez 3 miesiące ani razu nie musiałem uruchamiać 98.Po jakimś czasie coś mi się rypło i musiałem "formacić" wszystko.wyszedłem z założenia ,że 98 nie jest mi potrzebny.Fakt, że działał bez zarzutu, bo co do XP mam b.wiele zastrzeżeń.A niedziała mi tylko wiele gier (na szczęście nie grywam..)
    Zdecydowanie odradzam wszystkim polską wersję XP ponieważ jest (jak gdzieś tu wyczytałęm) "niedorobiona".Angielska działa o wiele stabilniej.
    pozdrawiam, Mateusz
  • Poziom 17  
    witam
    panowie!kolega nie określił jakie systemy chce zainstalować a wy wypisujecie różne takie rzeczy.spytajcie się kolegi O CO JEMU CHODZI!!!
    pozdrawiam
    zakrzesiu-to samo powiedziałem trzy posty w górę!-czytaj uważnie
  • Poziom 13  
    no wlasnie za nim CINOL sprecyzuje swa wypowiedz to moze ja o cos zapytam!
    Zainstalowalem sobie XP jako drugi na drugiej partycji (pierwszy to 98se) i przy starcie systemu domyslnie wybierany jest XP a chcialbym zeby to byl 98, czy jest mozliwosc ustawienia tego jakos?
    Dodam ze probowalem juz roznych sposobow ale nie pomoglo.
    pozdrawiam
    Thomas
  • Poziom 16  
    1. Prawy klawisz myszy na "My computer"
    2. Properties
    3. Zakładka Advanced
    4. Na samym dole grupa Startup and Recovery, przycisk Settings
    5. Na samej górze pole wyboru Default operating system - powinien się pojawić wybór między XP a 98

Jest jeszcze metoda na ręczną modyfikację pliku boot.ini, ale myślę, że powyższe powinno zadziałać.

[ Ta wiadomość została zmieniona przez: MarioB dnia 2002-04-17 20:25 ]
  • Poziom 42  
    Ja mam u siebie w2k i w98 i sobie bardzo chwala bo jak cos nie chodzi pod w2k to wrzucam 98 i jest ok.Jesli chodzi o stabilnosc to w2k chodzi bez problemow.Najlepiej zaistalowan najpierw 98 a potem 2k poniewaz 2k ma wlasny boot-loader i sam go konfiguruje
  • Poziom 11  
    Należy mocno zastanowić się nad 2 Windowsami
    szczególnie spółka XP z Me lub 98 .XP jest tak zaborczy że potrafi zdusić Me lub 98
    (XP bardzo często robi samoczynnie backup
    swoich danych bez usuwania wcześniejszych kopi )tak że zarówno XP jak i inne systemy padają .Po 3 miesiącach jeżeli się nie zarejstruje to XP i tak same padają. Osobna kwestia to wielkość HDD 20 do 25 giga to mało na 2 windy ,radzę 2 partycje

• Poziom 13  
    Postapilem wg opisu MarioB i teraz startuje mi 98 w pierwszej kolejnosci. O to chodzilo!
    Dzieki i pozdrawiam
    Thomas

Moderowany przez jankolo:

Temat zamykam