Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wobulator z K935C - zniekształcony obraz

piotrekjjj 25 Jun 2011 09:50 2051 2
 • #1
  piotrekjjj
  Level 18  
  Witam,
  niezbyt wiedziałem, gdzie umieścić ten temat, ale myślę, że tutaj będzie właściwie, jako że przyrząd jest dość "retro".
  Otóż mam następujący problem z wobulatorem i wykresem charakterystyki na oscyloskopie. Nie da się wyregulować tak, by tworzył prostokąt, lecz z jednej strony bok opada bardzo nisko. Po podłączeniu do innego oscyloskopu (bez podłączonej synchronizacji X dla lepszej widoczności) można zaobserwować następujący przebieg, właściwie identyczny z przebiegiem na oscyloskopie z zestawu, czyli stromo opadająca jedna strona przebiegu z naniesionymi znacznikami. Tyle że oczywiście na oscyloskopie przyrządowym ta stroma część kryje się "poza" lampą i można zobaczyć ją jedynie przesuwając obraz.

  Podłączenie przez sondę detekcyjną sygnału z wobulatora do mieszacza nie zmienia rezultatu. Napięcia z zasilacza wyregulowane i zmierzone podczas pracy.
  Co może powodować taki uszkodzenie, należy szukać w mieszaczu znaczników czy w samym wobulatorze?
  Zmieniłem dwa elektrolity w mieszaczu, gdyż były tam wstawione te w czerwonych plastikowych obudowach, które zdążyły popękać, ale to nic nie zmieniło.  Wobulator z K935C - zniekształcony obraz

  Przyznam się, że w układach tranzystorowych jestem trochę zagubiony...

  PJ
 • #2
  SP8JZ
  Level 33  
  Powiem szczerze, że przeczytałem Twój post kilka razy i nie bardzo rozumiem w czym rzecz, co i gdzie podłączasz.
  Jakbyś napisał go jeszcze raz i umieścił w dziale radiotechnika serwis to może by co z tego było, bo to raczej jest bardziej technika w.cz. niż elektronika retro

  Marcin

  Dodano po 5 [minuty]:

  PS. wg. mnie lampa wyświetla rozjechany zerowy znacznik i coś jest nie tak z dewiacją wobulatora, a Ty opisujesz że to ma być prostokąt. W tych urządzeniach konstrukcja jest logiczna tylko pomyśleć, zacznij od najprostrzych rzeczy potenjometry przełączniki itp. bo w przeciwieństwie kiedyś rozebrałem rosyjski odmówiłem 3 zdrowaśki i złożyłem go z powrotem
 • #3
  piotrekjjj
  Level 18  
  Dewiacja pracuje w porządku, po prostu na tym zewnętrznym oscyloskopie lepiej widać ten przebieg, ale nie podłączyłem X, dlatego nie ma powrotów.
  Jak jest napisane w instrukcji, powinno się doregulować fazę i amplitudę wobulatora tak, by stanowiła praktycznie prostokąt.
  Na wykresie z oscyloskopu widać, że pod koniec sygnał opada.
  Sygnał prostokątny z wobulatora także dochodzi. Siedziałem wczoraj trochę nad tym i zawęziłem uszkodzenie do małego obszaru. Sprawdziłem część oporników, dziś będę sprawdzać resztę.