Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie z rezonansu, połączenie elementów RLC

25 Cze 2011 12:08 2001 5
  • Poziom 1  
    Witam,

Ponownie zamieszczam zadanie z którym mam problem:
    https://obrazki.elektroda.pl/6743459300_1308936774.jpeg

Oto moja propozycja rozwiązania. Chciałbym zaznaczyć iż jest to owoc 8 godzin mojej pracy. A więc chciałbym dowiedzieć się czy rozwiązanie jest dobre, czy też nie. Prosiłbym również o jakieś cenne wskazówki. Jeśli ponownie złamałem regulamin, to z góry przepraszam.

(wersje poprawione)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To fragment raportu:
    ...rękopis ledwo czytelny, a sam w nim zapis NIEkomunikatywny w części rozwiązania r-nia kwadratowego...

Proszę poprawić.
  • Poziom 25  
    Jak dla mnie zadanie zrobione jest dobrze. Pod koniec nie sprawdzałem już wyników. Dobra robota
    Moderowany przez prezeswal:

Przed udzieleniem takiej odpowiedzi należy sprawdzić.

• Poziom 43  
    cackoarek napisał:
    Jak dla mnie zadanie zrobione jest dobrze. Pod koniec nie sprawdzałem już wyników. Dobra robota
    Niestety, ale ja mam o tym zupełnie inne zdanie ... :!: :cry:

Rozwiązywał równanie kwadratowe - zupełnie bez potrzeby, można i bez niego znaleźć poszukiwaną wartość susceptancji indukcyjnej BL ... :idea: ... ale jeśli już je rozwiązał, to otrzymane pierwiastki tego równania kwadratowego należy sprawdzić czy jeden z nich nie jest fałszywy ... :!: :shock:

Zaś wartość częstotliwości rezonansowej policzył b. niedbale, wszak można - i "po drodze" należy - policzyć jej dokładną wartość: 50/√(3/5) Hz ... :!: :idea:
  • Poziom 25  
    Może wyjdzie, że się nie znam i się ośmieszę: ale na jakiej podstawie należało odrzucić jedną z dwóch indukcyjności? Obie wyszły na plusie a więc nie było przesłanki jakoby któraś z nich była nieprawidłowa. Nie było też w treści zdania jaki charakter ma obwód.
    Wg. mnie rozwiązania są dwa. Raz w obwodzie początkowym mamy charakter indukcyjny (L=0.0637H) i impedancja gałęzi XLC=j50Ω zaś przy cewce drugiej (L=0.3183H) mamy impedancję gałęzi XLC=-j50Ω (charakter pojemnościowy).

No chyba, że chodzi o osiągalność wartości indukcyjności. Ale przecież w zadaniach tego typu nie bierze się pod uwagę. W zadaniach niejednokrotnie spotykałem się z wartościami po 2H i więcej :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    cackoarek napisał:
    Może wyjdzie, że się nie znam i się ośmieszę: ale na jakiej podstawie należało odrzucić jedną z dwóch indukcyjności? Obie wyszły na plusie a więc nie było przesłanki jakoby któraś z nich była nieprawidłowa. Nie było też w treści zdania jaki charakter ma obwód.
    Wg. mnie rozwiązania są dwa. Raz w obwodzie początkowym mamy charakter indukcyjny (L=0.0637H) i impedancja gałęzi XLC=j50Ω zaś przy cewce drugiej (L=0.3183H) mamy impedancję gałęzi XLC=-j50Ω (charakter pojemnościowy).
    I tak należało to potraktować, ale wartość liczbowa susceptancji indukcyjnej - tu wyliczanej - ma być liczbą mniejszą od zera ... :idea: :lol:
    Natomiast kiedy rozwiązuje się równania z pierwiastkami kwadratowymi (poprzez ich zniesienie - podniesienie stron równania do kwadratu), to jest żelazną zasadą konieczność sprawdzenia, czy otrzymane wartości pierwiastków spełniają warunki równania wyjściowego.