Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja między interfejsem WAN routera

25 Cze 2011 14:26 1859 13
 • Poziom 9  
  witam
  Mam następujący problem, mianowicie posiadam sieć podłączona do internetu za pośrednictwem sąsiada ponieważ u mnie nie można było zainstalować łacza z przyczyn natury technicznej. Dla odbioru sygnału sąsiada używam panelowej anteny WiFi 2.4 GHz. Antena podłączona jest do karty sieci bezprzewodowej Airlife WT2000 w komputerze stacjonarnym który z kolei udostępnia sygnał dla karty przewodowej zainstalowanej także w wym samym komputerze. Karta(eth) ta ma standardowo adres 192.168.0.1 ponieważ udostępnia połączenie dalej. Bezpośrednio po kablu do karty w/w podłączone jest wejście WAN routera Linksys WRT54GL. Oczywiście jeżeli chodzi o udostępnianie połączenia internetowego wszystko gra jak należy. DHCP interfejsu WAN routera przydziela mu adres 192.168.0.89. Sam router ma adres 192.168.2.1 od strony LAN a wszystkie komputery podłączone do niego oraz drukarka maja zakres adresów od 192.168.2.2-254. Mianowicie problem polega na skonfigurowaniu sieci LAN tak aby komputer który jest przed routerem i który udostępnia łącze na port WAN routera mógł się komunikować z komputerami z sieci 192.168.2.0 . Dodam ze komunikacja w drugą stronę przebiega bezproblemowo tj. komputer z sieci 192.168.2.0 bez problemu kontaktuje się z serwerem(komputerem) udostępniającym połączenie (skonfigurowane za pomocą tablicy routingu routera). Problem właśnie polega na tym że chcę kontaktować się także z tego serwera udostępniającego z komputerami z sieci 192.168.2.0 a w szczególności z drukarką . Próbowałem ustawić także routing statyczny w Windows niestety też nie dało to efektów takie jakbym chciał ma ktoś jakieś pomysły jeszcze jak to rozwiązać?

  Wypowiedź nieczytelna ze względu na brak znaków interpunkcyjnych. Proszę poprawić swój post - regulamin punkt 3.1.13. [piterus99]
  EDIT: poprawiono.
 • Poziom 43  
  Przekierowanie portów na routerze na odpowiednie usługi w sieci wewnętrznej.
 • Poziom 9  
  Właśnie się zastanawiałem co do portów mógłbyś podpowiedzieć w skrócie jak to skonfigurować?
 • Poziom 43  
  Nie zamieściłeś żadnych przydatnych danych.
  Więc ci nie powiem, a jak czytam ten bełkot to mi się odechciewa.

  Zacznij od schematu w paincie swojej sieci i urządzeń wraz z poprawna adresacja LAN i WAN urządzeń.
 • Poziom 9  
  ok przepraszam za 'bełkot' za niedługo wrzucę topologie z opisem i adresacja
 • Poziom 30  
  Wyłącz NAT. Router ustaw w tryb AP.
  Najlepiej jednak byś zrobił dokupując prosty router za 80zł i podłączył go jako klienta WISP zamiast komputera stacjonarnego. Oszczędzisz na rachunkach za prąd i cała ta sieć zacznie jakoś sensownie wyglądać.
 • Poziom 9  
  Komunikacja między interfejsem WAN routera

  to jest moja topologia z adresacją

  Dodano po 3 [minuty]:

  PeteSh napisał:
  Wyłącz NAT. Router ustaw w tryb AP.
  Najlepiej jednak byś zrobił dokupując prosty router za 80zł i podłączył go jako klienta WISP zamiast komputera stacjonarnego. Oszczędzisz na rachunkach za prąd i cała ta sieć zacznie jakoś sensownie wyglądać.


  Kolego PeteSh myślałem już kiedyś nad kupnem dodatkowego routera lecz ten komputer który udostępnia routerowi łącze ma na sobie serwer z fakturkami więc tak czy tak działa 24 godziny na dobę więc raczej na prądzie nie przyoszczędzę więc na wydanie 80 zł na dodatkowe urządzenie które też będzie pobierać energię jest w moim przypadku bezcelowe.
 • Poziom 30  
  Czyli tak jak pisałem. Dopóki NAT będzie działał, nie ma szans na "widzenie się" komputerów w obie strony. Mimo wszystko rozwiązanie z dwoma routerami wydaje mi się bardziej eleganckie, chociażby dlatego, żeby oddzielić swoje komputery od sieci sąsiada i nie wiadomo czego tam jeszcze.
 • Poziom 43  
  To teraz określ na jakich portach w sieci wewnętrznej jest IP z usługą (zapewne jakiś klient), do której chciałbyś się dostać.
 • Poziom 9  
  Myślę więc tak dla zapewnienia 'otoczenia sieciowego' 137/UDP, 138/UDP, 139/TCP chyba o te porty chodzi no i ewentualnie jeszcze serwer FTP no to na standardowym porcie 21 i Telnet 23.
 • Poziom 43  
  Otoczenie sieciowe raczej nie uda ci się uzyskać przez to - ale nie rozumiem motywu z serwerem FTP - jeśli serwer FTP masz na serwerze to możesz się tylko łączyć końcówkami do niego a odwrotnie czyli - serwerem do końcówki się nie da.

  Najrozsądniejszą sprawą w tym momencie jest porada PeteSh i ustawić WRT54GL jako AP (likwidacja NAT), a nie Router z NAT .
 • Poziom 9  
  Na końcowych kompach też są postawione FTP ale z tym radziłem sobie poprzez hamachi a tak to serwer po ip adresie nie chce się komunikować z końcówkami, tak pomyślałem przy okazji skoro szukać rozwiązania. A hamachi nieraz ma przerwy w świadczeniu usług co prawda krótko trwają ale coś tam się nieraz sypie. Ok w takim razie zaraz pogrzebie w routerze i wyłączę NAT. A mam jeszcze taka wątpliwość czy jak wy= będzie dalej działać czy coś się posypie?
 • Poziom 43  
  :) Przełączenie Routera w tryb AP się nie robi przez klikniecie w konfigu - do tego jest potrzebny szereg konfiguracji.

  Cytat:
  A mam jeszcze taka wątpliwość czy jak wy= będzie dalej działać czy coś się posypie?
  Wszystko musisz rekonfigurować - czyli się posypie

  - Wypinasz kabel z portu WAN routera i wpinasz go w LAN
  - Wyłączasz na WRT serwer DHCP
  - Na LAN ustawiasz adres z podsieci SERWERA (wolny nie używany przez DHCP)
  - WAN wyłączasz lub ustawiasz na nim Dynamick IP
  - Restartujesz wszystkie urządzenia w sieci wewnętrznej by chwyciły nowa konfiguracje od routera głównego
 • Poziom 9  
  Panowie jednak po dłuższym ponad tygodniowym... przemyśleniu sprawy jestem zdecydowany postawić w miejsce tego serwera router z funkcja wisp jak sugerował prędzej Kolega. Pytanie więc jakie routery z trybem pracy wisp polecacie ?