Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu jako drugi system po Windows 7 - zagubiony wśród partycji

25 Cze 2011 16:31 2310 1
  • Poziom 9  
    Witam,
    cel: postawić Ubuntu jako drugi system przy Windows 7.
    Przebieg akcji: mam Windows 7 z 3 partycjami podstawowymi. Uruchamiam Zarządzanie dyskami w celu zmniejszenia ostatniej partycji pod Linuxa. W efekcie zmieniają się oznaczenia na dysku na dysk logiczny. Ostatecznie sytuacja wygląda tak:
    Ubuntu jako drugi system po Windows 7 - zagubiony wśród partycji

Instalator Ubuntu widzi zaś dysk, a na nim następujące partycje:
    - jakąś malutką 1 MB
    - 104 MB wymaganą przez Win7
    - partycję windowsowską C
    - potężną partycję 350GB (jest to więc partycja D i E oraz wolne miejsce).
    W związku z tym instalatorem nie ma tego jak ugryźć.

Za to GParted widzi wszystkie partycje takie jakie są, tzn oddzielnie C,D,E i wolne miejsce. Niestety utworzenie partycji jest niemożliwie, otrzymuję komunikat, że nie mogę mieć więcej jak 4 partycje podstawowe.

Trochę się w tym zgubiłem, już sam nie wiem czy moje partycje są podstawowe, rozszerzone, a dysk jest dynamiczny czy nie. Może ktoś z Was pokieruje co dalej z tym robić?
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Nic nie zdziałasz. Dysk dysk dynamiczny, to wymysł Microsoftu, a jak to z Microsoftowymi pomysłami bywa, nie działa na niczym innym niż Windows.
    Aby zainstalować system inny niż Windows musisz mieć dysk podstawowy, czyli czeka cię jedna z poniższych czynności:
    - konwersja z dynamicznego na podstawowy = utrada danych z całego dysku (co dziwne, konwersja na dynamiczny zachowuje dane - nie ma to jak Microsoft). Czynność wymaga dodatkowego dysku, na który przekopiujesz potrzebne dane.
    - podłączenie dodatkowego dysku (i ewentualna konwersja jeśli jest dynamiczym) i instalacja na nim.