Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony głośnik ? - dziwny rezonans

mfripp 25 Cze 2011 18:58 1990 10
  • #1 25 Cze 2011 18:58
    mfripp
    Poziom 9  

Witam,

Mam glośnik zamontowany w "piecu" basowym (kupiłem używany piec).
    Glosnik 200W 15" celesiona wykonanie specialne symbol C15H-200. Glosnik zachowuje sie bardzo dziwnie. Przy niskich dzwiękach gitary basowej powstaje coś co brzmi jak jakiś rezonans mechaniczny. Szczegołnie gdy dodany jest kompresor i dzwiek wybrzmiewa. Przy niektórych dźwiękach głośnik gra czysto. Poczatkowo myślalem, że jakis przewód wewnatrz obudowy dotyka membrany bo brzmi to bardzo podobnie.

Po wymontowaniu głosnika dźwiek ten jest bardziej słyszalny.
    Na cewce głosnika nie ma żadnych oporów po naciśnięciu membrany, membrana wyglada wzorowo.
    Mam wrażenie, że ten dzwiek wystepuje przy obreczy głosnika w jednym miejscu.
    Co ciekawe jeśli w tym miejscu blisko połaczenia membrany z obreczą przytrzymuję membranę palcem od spodu głosnika problem znika lub jest mniej słyszalny.

Może ktoś wie jaka jest przyczyna takiego zjawiska?
    Czy jest to poważny problem i czy mozna go naprawic? (ew. w jaki sposob).
    Jeżeli w okolicach Zielonej góry lub Gorzowa jest ktoś kto może naprawic ten głosnik poprosze o namiary.

Z góry dziekuję!

0 10
  • #3 25 Cze 2011 19:58
    mfripp
    Poziom 9  

Nie jestem pewny. Dźwięk jest inny (dźwięk podobny jak sprężyna na werblu drga przy wzbudzeniu przez wzmacniacz w salce prób). Poza tym pomaga przyciśniecie membrany palcem tylko w jednym miejscu blisko krawędzi kosza ale od spodu (tam też wydaje mi sie że jest źródło tego dziwnego dźwięku)

0
  • #4 25 Cze 2011 21:26
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 25 Cze 2011 23:12
    mfripp
    Poziom 9  

1. przy opukiwaniu żadnych dodatkowych dźwięków
    2.przy poruszaniu membrany i lekkim naginaniu na boki żadnych dodatkowych dźwięków (nie czuć że cokolwiek obciera)

Dziwne jest to, że podczas pracy głośnika mogę określić, że ten dźwięk pojawia się na połączeniu membrany z koszem (tak jakby na "polakierowanym papierowym resorze" na którym jest połączona membrana z koszem).
    Przy przytrzymaniu palcem membrany od spodu blisko krawędzi kosza, w pobliżu tego miejsca w bardzo "precyzyjnym" przyłożeniu nacisku (lekkim uniesieniu membrany w tym miejscu) dziwny dźwięk zanika i głośnik gra normalnie.

0
  • #6 25 Cze 2011 23:14
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 26 Cze 2011 00:05
    mfripp
    Poziom 9  

Nie widać żadnego uszkodzenia mechanicznego, w jaki sposób to sprawdzić?

Dodano po 8 [minuty]:

W jednym miejscu gąbka dystansowa służąca do mocowania głośnika (naklejona na krawędzi) jest słabo przyklejona. Czy jest możliwe, ze to wywołuje taki efekt? Jutro spróbuje ja przykleić i sprawdzę czy to ten problem (w nocy trudno przeprowadzić testy)

Dodano po 38 [minuty]:

Jeszcze raz sprawdziłem głośnik wg. wcześniejszych zaleceń ale nie opukiwałem membrany (przy opukiwaniu nic nie słychać) ale energicznie poruszałem membraną. Słychać bardzo delikatny, bardzo cichy stuk (odpowiedz na ruch delikatny stuk z niewielkim opóźnieniem jakby coś uderzało o papier w miejscu cewki) . Szczególnie dobrze jest to słyszalne przy naciskaniu kopułki na środku głośnika. Co dalej można z tym zrobić?

0
  • #8 26 Cze 2011 14:01
    mfripp
    Poziom 9  

Po włączeniu pieca problem nadal występuje. Przy dużej głośności pojawia się ten rezonans a kiedy się pojawi nawet przy ściszaniu nie niknie i ma taka sama głośność (po ściszeniu lepiej go słychać) Przy bardzo niskim poziomie dźwięku zanika. Brzmi to jakby coś pod kopułka drgało (jakby cewka albo kopułka nie była przymocowana właściwie).
    Czy ten problem jest poważny i czy można go naprawić? W jaki sposób?
    Czy macie może namiar na kogoś w Gorzowie Wlkp. lub w okolicy kto mógłby zregenerować ten głośnik? Proszę o info.

0
  • #9 26 Cze 2011 15:19
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zobacz czy kopułka jest dobrze przyklejona. Mi to wygląda na rozsypaną cewkę.

0
  • #10 26 Cze 2011 16:46
    mfripp
    Poziom 9  

Kopułka przyklejona jest bardzo dobrze.

0
  • #11 28 Cze 2011 14:21
    DjMapet
    Poziom 43  

Bardzo podobny przypadek miałem z 15" Beymą. Po wymontowaniu cewki, okazało się iż lekko, zewnętrzną krawędzią karkasu ocierała o nabiegunnik. Po wycentrowaniu i wklejeniu cewki, problem ustąpił.
    W innym głośniku (12" Celestion), powodem brzęczenia okazała się częściowo odklejony karkas od membrany. Przyczyn może być kilka, choćby odklejona cewka od karkasu, czy nawet lica dotykająca membrany.
    Poszukaj, popytaj, na pewno w okolicy będzie jakiś fachowiec od głośników, ew możesz uderzyć tutaj: http://www.dragonshead.pl/

Pozdrawiam.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Gramatyka?
    (dj-MatyAS)

0
  Szukaj w 5mln produktów