Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers ZWE 24-2KP Świeczka nie da się zapalić,gaśnie.

25 Jun 2011 21:42 6914 12
 • Level 18  
  Witam mam następujący problem z piecem gazowym junkers zwe 24-2kp:
  Świeczka nie daje się zapalić(udaje się może po kilku razach).
  Jak już uda się zapalić to po jakimś czasie gaśnie(w trakcie grzania wody po kilku minutach gaśnie wszystko razem z głównym palnikiem).
  Co może być tego przyczyną?Piec ma ponad 10lat.
  Pozdrawiam.
 • Level 18  
  Ciężko powiedzieć coś na odległość. Doradzał bym sprawdzić czujnik płomienia ( z tego co pamiętam ) jest tam termopara odpowiadająca za sprawdzenie obecności płomienia ( taki "drut' obok świeczki ). Ogólnie ma za zadanie sprawdzić czy jest płomień na świeczce - jak nie ma to wygasić świeczkę, żeby się gaz nie ulatniał. Uszkodzona daje takie objawy jak opisujesz. Rozłącza dopływ gazu do świeczki i całego układu palnikowego. Czasami pomaga zeszlifowanie nagaru z termopary drobnym papierem ściernym. Jeśli nie:
  Rozwiązanie - jakakolwiek termopara od starego pieca najlepiej od Junkersa.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Wyczyścić należy panik dyżurny , termoarę , palni główny i sprawdzić zepół gaowy. Termoparę należ ustawić odowiednio, czyli "w płomieniu" . Dobrze bybyło zmierzć prąd jonizacji na niej. Najlepiej jenak , jeśli byś zlecił to sewisantowi. Czy były wykonywne przegląd i jeśli tak , to kiedy ostatni?
 • Level 18  
  Ja bardzo przepraszam, że pytam ale jak zmierzyć prąd jonizacji na termoparze?
  Bo to kiedyś tak było, że prąd jonizacji to mierzyło się między elektrodą a elektrodą jonizacyjną, a termopary to kiedyś było co innego. Takie czujniki inne były.

  Dodano po 53 [minuty]:

  A teraz już poważnie. Piec EUROSTAR ZWE-24-2-K ( jeśli taki posiadasz ) nie posiada elektrody jonizującej tylko termoparę ( zwaną na załączonym rysunku - termoelementem poz.32 - nawiasem mówiąc jakość rysunku jest fatalna ponieważ to scan ze scanu ale powinieneś rozczytać). Zapłon jest 'pizoelektryczny' więc o żadnym mierzeniu prądu jonizacji nie może być mowy. Jeśli to to - a z dużą pewnością to właśnie to, to trzeba popytać gdzieś na necie o termoelement do ZWE-24-2-K - nie powinien kosztować na 'moje oko' więcej niż 50 PLN.
  Powodzenia

  P.S.
  Mnie to tam ganz egal - ale ciekawym co na taki post o mierzeniu prądu jonizacji na termoparze niejaki p.Kazik B. z serwisu Broetje
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeżeli nie wiesz jak zmierzyć to jeszcze dużo nauki przed tobą. Mało mnie interesuje opinia p. Kazia, mnie uczono , że usterkę trzeba znaleźć diagnozując po kolei możliwe przyczyny a nie wymieniać elementy z nadzieją że się trafi ten właściwy.
 • Level 18  
  Przegląd był wykonywany ok.1,5roku temu.Niestety po przeczyszczeniu wszystkiego włącznie z rurką doprowadzającą gaz do świeczki i przeczyszczeniem termopary usterka nie ustąpiła czyli cała termopara do wymiany?
 • Level 18  
  Odnośnie termopary - jest to niestety cały element i nie da się go wymienić w częściach - tak jak w przypadku elektrod.
  Znalazłem gdzieś w necie namiar na taką nową część od tego pieca.
  Termopara
  -nie jestem (na szczęście) pracownikiem tej firmy i nie mam w niej udziałów. Chodzi o pogląd co do ceny i wyglądu części.
  Oczywiście, że to przyczyna - na 100% gwarancji dać na odległość nie mogę. Ale widzę, że jest dużo fachowców - może oni lepiej doradzą.
  P.S.
  serwisant73 wrote:
  Jeżeli nie wiesz jak zmierzyć to jeszcze dużo nauki przed tobą. Mało mnie interesuje opinia p. Kazia, mnie uczono , że usterkę trzeba znaleźć diagnozując po kolei możliwe przyczyny a nie wymieniać elementy z nadzieją że się trafi ten właściwy.

  Żeby diagnozować przyczyny dobrze czasami jest wiedzieć (rozumieć) jaki element powoduje dany rodzaj usterki a nie sprawdzać wszystkie możliwe części po kolei z nadzieją, że któraś nie działa. Jeśli zaś chodzi o "pomiar prądu jonizacji w termoparze" to cię żle uczyli bo jonizacja zachodzi w gazie a termopara z gazem nie ma nic wspólnego. Może prócz faktu, że znajduje się w płomieniu ( chodzi o temperaturę a nie prąd jonizacji). W tym piecu nie ma elektrody jonizacyjnej!!! Polecam poczytać. To nie wstyd się czasami dowiedzieć "czegoś nowego". To że nie interesują cię opinie innych - widać. Gdyby cię interesowały wiedział byś (być może) co to jonizacja.
  A p.Kazika - jako szefa serwisu Broetje w Polsce zapytam przy okazji bo stan wiedzy serwisantów podpierających się logiem Broetje akurat jego może (a przynajmniej powinien) zainteresować.
  Zresztą jeśli wiesz jak zmierzyć prąd jonizacji w termoparze to warto podzielić się tą wiedzą na forum. To rewelacja na skalę cold fusion!!!
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Wiem co to termopara i w jakich modelach występuje. Mój błąd jest w tym , że napisałem "jonizacja" a tam zachodzi zjawisko indukcji. Mea culpa. Lecz jeśli indukuje się napięcie to występuje też natężenie. Obie wartości sąmierzalne. Co do diagnozowania, to jasne że lepiej widzieć gdzie szukać.
 • Level 18  
  się rozumie. Samemu zdarza mi się czasem napisać różne rzeczy...
  Pzdr
 • Level 30  
  Wyczyść spirytusem połączenie termopary z zaworem gazowym i ustaw żeby była dobrze ogrzewana. Od tego zależy wytworzone napięcie potrzebne do otwarcia zaworu.
 • Level 18  
  Fakt, jeśli nie jest całkiem uwalona może pomóc.!!!
  Czasem jeszcze pomaga na chwilę przelutowanie ( pokrycie świeżym lutem) styku ale tylko styku!!!. Do tego trzeba ją wymontować!!! ( nigdy w okolicy gazu!!!) Ale to tylko spsoby reanimacji nieboszczyka. Jesli pomoże to na chwilę. Niestety termopary mają tak, że z czasem się degradują (wypalają) choć w innych warunkach bywają niezwykle trwałe. Taka ich 'mać'. Można jeszcze spróbować powalczyć z izolacją. Czasem następuje przez nią upływ prądu. W takiej termoparze jest małe kilkadziesiąt uV na stopień i płynie niewielki prąd. Wystarczy, że gdzieś się zetknie i po zawodach. Niestety poprawienie izolacji powoduje zwolnioną reakcję - trzeba ją dłużej podgrzewać przy starcie palnika dyżurnego ( świeczki).
 • Heating systems specialist
  Przyczyn nie utrzymywania płomienia może być kilka: termopara, zabrudzony albo uszkodzony palnik zapłonowy, elektromagnes, STB110*C, uszkodzony czujnik spalin. W modelu ZWE24-2KP obowiązkowo powinno się po 10latach wymienić regulator przepływu wody ,który ulega naturalnemu zużyciu. Jeżeli serwisant nie nauczył Cię jak doraźnie oczyścić palnik zapłonowy to radzę umówić się na konserwację. Użytkownik nie powinien sam naprawiać urządzeń gazowych (chyba że posiada aktualne uprawnienia energetyczne).
 • Level 18  
  Chyba najpełniejsza odpowiedź. Rzeczywiście. Jest niedziela wieczorem. Chyba lepiej przetrzymać bezpiecznie do rana ( nawet kosztem nagrzania ciepłej wody w misce ) i z rana wezwać serwis. Na pewno sobie poradzą...Zawsze to kilka złotych mniej ale czasem kilka lat życia więcej...