Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xerox Phaser 3117 - Szary wydruk.

25 Cze 2011 23:08 3158 7
  • Poziom 9  
    Witam!
    Posiadam drukarkę XEROX Phaser 3117, która ma obecnie niecałe 4k przebiegu. Spory czas temu toner się skończył, kupiłem na allegro toner "niby do tej drukarki" i sam go zasypałem. Starałem się zrobić wszystko jak najdokładniej, oczywiście wyczyściłem, co mogłem wyczyścić. Drukowała bardzo dobrze, więc chyba mi się udało. Ale od pewnego czasu boki wychodzą szare i wydruki są coraz jaśniejsze. Poczytałem różne fora i wszystko wskazywało na konieczność wymiany bębna OPC (choć zdziwiło mnie to przy takim małym przebiegu). Kupiłem nowy, włożyłem, jest nadal to samo. Nawet rozkręciłem całą drukarkę i wyczyściłem co się dało. Bez rezultatu. Toner raczej się jeszcze nie kończy, bo próba "przesypania" toneru w drugi kąt pojemnika nie zmienia wyglądu wydruku.

Dwa zdjęcia problemu:
    Xerox Phaser 3117 - Szary wydruk. Xerox Phaser 3117 - Szary wydruk.

Próbowałem sam coś znaleźć na ten temat, ale jest tu za wiele niewiadomych, jak dla mnie, nie znam się na tym za dobrze.

Pozdrawiam,
    Maciek
  • Pomocny post
    Specjalista - kserokopiarki
    Rozkręć kartridż i wyczyść taką metalową listwę nad wałkiem nakładającym toner na bęben. Często robią się na niej spieki z tonera i zaczyna nie dodrukowywać miejscami. Uważaj żeby nie powyginać tej listwy. Krawędź wyczyść np. paznokciem Nie używaj ostrych narzędzi żeby nie uszkodzić jej mechanicznie. Można też spolerować ją bardzo miękkim papierem ściernym.

C.
  • Poziom 9  
    Kiedy jakość wydruku znacząco spadła, to rozkręciłem go i wyczyściłem wszystko, co dało się wyciągnąć (przy okazji trochę nabrudziłem). We wtorek będę miał więcej czasu, to zrobię to jeszcze raz. Może nie widać tego za dobrze na zdjęciach (skaneru nie mam), ale na całej szerokości kartki nie ma idealnie czarnego miejsca.

Pozdrawiam,
    Maciek
  • Pomocny post
    Najlepiej to rozbierz wszystko - wymontuj wałek nakładający toner, listwę metalową , wysyp stary proszek i wyczyść kasetę, wyczyść wałek i listwę , opróżnij śmietniczkę i zasyp świeżym tonerem.
    Nie dalej niż w piątek miałem klienta który w drukarce HP LJ 5L miał kartridż pełen a wydruk jakby laser był brudny. Rozebrałem drukarkę, wyczyściłem laser i efekt był już lepszy ale to nie było jeszcze to. Przejrzałem kartridż - faktycznie pełen. Regenerowany ze 3 mc-e temu i drukował pięknie. Zaryzykowałem. Rozebrałem go, wysypałem cały toner , wyczyściłem wałek magnetyczny , rolkę ładującą i zasypałem świeżym tonerem dobrej jakości. Klient nie wierzył własnym oczom ! Mówił że takich cudownych wydruków to ta drukarka jeszcze nigdy nie robiła.

C.
  • Poziom 9  
    W końcu nie wytrzymałem i rozebrałem kartridż, ale zająłem się tylko tą listwę. Była ona dość konkretnie obłożona tonerem, wyczyściłem na błysk, wszystko zeszło ładnie. Po złożeniu i przetestowaniu otrzymałem wydruk zupełnie inny. Nie jest on dobry, ale paski są jednolite i miejscami prawie całkowicie czarne.
    Tej listwy chyba nie da się lepiej wyczyścić, bo wygląda dobrze. Widocznie będę musiał zrobić według Twoich zaleceń i wyczyścić wszystko. Tylko w warunkach domowych mogę trochę nabrudzić... Czym najlepiej wszystko wyczyścić niewielkim kosztem? I jest jakiś przyjazny sposób na wyczyszczenie pojemnika?

Pozdrawiam,
    Maciek
  • Poziom 9  
    Dzisiaj wyczyściłem w kartridżu wszystko, co się dało. Zasypałem świeży toner i oto efekt:
    Na 90% jest to wina blaszki przy zbiorniku tonera, którą miałem wcześniej wyczyścić. Jest ona czysta, jednak może krzywa? Z drugiej strony, jakby była krzywa, to krawędzie ciemnych i jasnych partii nie byłyby takie ostre. Dodam, że przekręcając czarnym wałkiem, który przylega bezpośrednio do tej blaszki dało się zauważyć na nim ślady toneru, również takie wybrakowane na całej szerokości. Coś da się tu poradzić jeszcze?

Pozdrawiam,
    Maciek
  • Pomocny post
    A oczyściłeś dokładnie krawędź tej listwy - tą która styka się z wałkiem ? Wydaje mi się że nie ... Chyba że masz uszkodzony wałek który toner nakłada... Ale to się naprawdę rzadko zdarza.

C.
  • Poziom 9  
    Wydaje się, że tak, bo wycierałem ją wielokrotnie... Nie widziałem żadnych śladów tonera na niej. Ale też dziwi mnie to, że po ostatnim czyszczeniu paski znajdują się w innych miejscach, niż poprzednio. Co do wałka, to jest on gładziutki. Sugerujesz, że powinienem ją jeszcze raz wyczyścić?

EDIT:
    Wyciągnąłem ją jeszcze raz i przyjrzałem się dokładnie. Była czysta, ale pod światło widać było właśnie takie paski na samej krawędzi. Jest tam taki rowek, że prawie go nie ma :) Wyczyściłem wzdłuż kilka razy acetonem, aż nie było widać żadnych śladów. Efekt jest piorunujący, bo drukuje niemal idealnie. Nie jest to 100% czerń, ale 98 na pewno. copyman, DZIĘKI! Widać, że ogromne doświadczenie robi swoje.

Pozdrawiam,
    Maciek