Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozłączanie internetu (+ błędy CRC ??)

jaca1990a 25 Cze 2011 23:33 2936 8
  • #1 25 Cze 2011 23:33
    jaca1990a
    Poziom 8  

Witam!
    Miałem problemy z rozłączeniem łącza... Występowały one baaardzo często.
    Polegało to na tym, że internet działał normalnie przez 15 - 90 minut, potem boom, nic się nie ładowało.
    Pomagało zresetowanie modemu, ale wtedy musiałem czekać czasami 10 - 30 minut na sygnał DLS ^^" (zeby zapaliła się ta dioda z DSL). Był u mnie technik z telekomu i robił jakieś tam pomiary. Pojechał coś tam przestawić w centrali i miało niby działać, ale nie działało ^^
    Po paru dniach przyjechał inny, też coś tam porobił i dał mi nowy splitter. Teraz jest niby wszystko ok. Po zresetowaniu modemu nie mam już problemu z sygnałem DSL - czekam 20 - 120 sekund.
    Ale mimo wszystko net jest ciągle niestabilny. Czasami zdarzy się, ze połączenie zostanie zerwane, ale bardzo rzadko, ale mam problemy z prędkością...
    Po zresetowaniu modemu prędkość się zawsze zmienia ("do xx MB" - wiadomo).
    Na samym początku, wszystko było ok, miałem praktycznie zasze 12 - 14 MBit/s (max do 16). Ale po 2 -3 miesiącach cośzaczęło się sypać. Wtedy zaczęły się problemy z tym rozłączaniem i czekaniem na sygnał DSL do 30 minut ^^
    W pewnym momencie było to tak częste, że wkońcu zacząłem im zawracać dupe ;]
    Obecnie, jak pisałem wyżej, z sygnałem DSL nie ma już problemu, lecz teraz prędkość mam maksymalnie 8 - 10 Mbit ^^, co ciekawe, w statystykach routera, po zresetowaniu, zmienia się jedynie DL stream - UP stream jest zawsze taki sam - 1167 kbit/s ^^

Ktośmi poradził, abym sprawdził jakiś SNR Margin (w ogóle się na tym nie znam).
    Od parunastu dni mam nowy router (Speedport W 723V), który jest tak ugobi (ale niby jest także do VDSL ^^ - którego i tak nie mam ;P), że nawet tego w statach nie pokazuje ^^
    Podłączyłem poprzedni (takze nowy - ma parę miesięcy) router i tak już były jakieś tam staty...

Czy ktoś, kto dobrze oriętuje się w tym temacie (a przeglądając forum, widziałem, że jest tutaj wiele taki osób ;P), mógłby się wypowiedzieć?

Co może być powodem obniżenia prędkości i skoro wcześniej miłałem lepszą prędkość, to czy jest możliwość powrotu do niej? Po czyjej stronie leży wina, z wynikłej sytuacji? ;>

po drugin resecie, coś tam sie troche zmieniło:

0 8
  • #2 25 Cze 2011 23:43
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Tłumienie lini ile wynosi?

0
  • #3 25 Cze 2011 23:50
    jaca1990a
    Poziom 8  

Nie mam pojecia.... Router nie daje wiecej statystyk. Ten nowy, nie podaje nawet SNR...

0
  • #4 25 Cze 2011 23:52
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Ale bez tego ci nie powiem co może być przyczyną.
    Zmień router :)

0
  • #5 26 Cze 2011 13:46
    jaca1990a
    Poziom 8  

Ale tak czy inaczej, czytałem, że tak słaby SNR może być powodem niestabilności łącza, to prawda?
    Czy dostawca ma jakiś wpływ na wartość SNR? Mógłby ją zmniejszyć, albo zwiększyć?

0
  • #6 26 Cze 2011 15:02
    andk1eltd
    Poziom 35  

SNR - Signal-Noise Ratio - odstęp sygnału od szumu. Tak obrazowo - różnica siły sygnału i poziomu zakłoceń. Jeżeli rozmawiasz z kimś na odległość, to żeby się zrozumieć musisz krzyczeć dostatecznie głośno aby głos dotarł z odpowiednią siłą. Jeżeli do tego jest hałas, to musisz krzyczeć odpowiednio głośniej. Podobnie jest z transmisją w linii. Można zwiększać poziom nadawanego sygnału (krzyczeć głośniej :D) ale nie jesteś sam, twoja linia będzie zakłócać inne. Można od drugiej strony - obniżać poziom szumu (hałasu). Przy transmisji ADSL pierwszym przypadkiem (w mocno ograniczonym zakresie) zajmuje się - wielokrotnie wspominany w tym dziale tzw.automat; drugi przypadek to fizyczna robota montera - dobieranie najmniej zaszumionej pary przewodów, naprawa wszelkich złączy, wymiana odcinków linii, usuwanie odgałęzień, przebudowa instalacji itp.. Tak w skrócie wygląda wpływ operatora na SNR.

0
  • #7 27 Cze 2011 17:07
    jaca1990a
    Poziom 8  

@andk1eltd

Dzięki za zrozumiałe (i z przykładami ;D) wyjaśnienie ;)
    Czyli jednako to oni mogli coś zrobić mi z netem ^^ Po zamówieniu szybszego pakietu, przez 1 - 2 miesiące byo wszystko OK - ~14 Mbit/s i zero problemów, a teraz są problemy i jest 8 - 9 Mbit.
    Czyli będę musiał ich pojechać ;]
    Spytam się odrazu, dlaczego w configu routera nie można sprawdzić tego wyciszenia i szumu ^^"

A co oznaczają te błędy CRC? Bo dużo coś ich jest... Czy mają jakiś wpływ na stabilność, prędkość (lub poprawność ściągania, czy coś w tym stylu) neta?

0
  • #8 27 Cze 2011 18:58
    andk1eltd
    Poziom 35  

jaca1990a napisał:
    @andk1eltd

Dzięki za zrozumiałe (i z przykładami ;D) wyjaśnienie ;)
    Czyli jednako to oni mogli coś zrobić mi z netem ^^ Po zamówieniu szybszego pakietu, przez 1 - 2 miesiące byo wszystko OK - ~14 Mbit/s i zero problemów, a teraz są problemy i jest 8 - 9 Mbit.
    Czyli będę musiał ich pojechać ;]
    Spytam się odrazu, dlaczego w configu routera nie można sprawdzić tego wyciszenia i szumu ^^"

A co oznaczają te błędy CRC? Bo dużo coś ich jest... Czy mają jakiś wpływ na stabilność, prędkość (lub poprawność ściągania, czy coś w tym stylu) neta?

I można coś zrobić - i nie można :| Nieraz wystarczy jedna wstawka w kabel czyli dodatkowe 2 złącza i nie uzyszkasz już takich parametrów jakie były do tej pory.
    Statystyki podawane przez router zależą od niego samego - tak sobie producent wymyślił i są one w różnej postaci w różnych typach sprzętu. Możesz pożyczyć od kogoś inny router i sobie podejrzeć.
    Błędy CRC to - ogólnie - sprawdzanie sumy kontrolnej pakietu danych. Wracając do poprzedniego przykładu: jeżeli rozmawiasz z kimś w hałasie i w pewnym momencie dochodzisz do wniosku, że otrzymany przekaz jest jakby bez sensu przerywasz rozmówcy i prosisz o powtórzenie. W szczególnych warunkach prosta kwestia może zająć duuużo czasu:D W urządzeniach łącza teletransmisyjnego jest coś takiego jak licznik błędów. Po przekroczeniu ustalonego progu następuje "uzdrowienie sytuacji" czyli restart. Jeżeli błędy wystąpiły z jakiegoś tam jednorazowego zakłócenia - po restarcie łącze wraca do normy i dalej jest dobrze. Jeżeli coś złego trwa nadal to łącze restartuje się w kółko. Generalnie błędy mogą pochodzić z portu, modemu bądź linii. Samodzielnie można wykluczyć błędy z modemu (podstawiając sprawny) i części dostępnej linii czyli instalacji domowej. Reszta w rekach operatora (a właściwie monterów).

0
  • #9 01 Lip 2011 22:43
    jaca1990a
    Poziom 8  

LOL...

Znalazłem chyba problem, a dokładniej jego rozwiązanie ^^

Nie wiem, czy to było możliwe (ale wszystko wskazuje, że tak), że to monitor był powodem tych wszystkich problemów z internetem i routerem ^^

Zrobiłem tutaj nowy tema i tam to trochę bardziej opisałem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9671448#9671448

Dzięki za pomoc! :)

0