Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja pompy wodnej gazowego pieca CO Buderus

hazaj 16 Nov 2004 17:25 15653 14
e-mierniki
    hazaj
    Level 11  
    Witam.
    Chciałbym zapytać czy ktoś może się orientuje czy jest jakiś sposób (regulacja), aby pompa obiegowa pieca gazowego Buderus U004 K pracowała lepiej? Chodzi mi aby był lepszy obieg, ponieważ zanim woda dotrze na górę domu, to ma znaczne mniejszą temperaturę. Problem w tym, że na dole domu (bliżej pieca) jest znacznie cieplej niż na górze:(
    Jeśli może ktoś pomóc, to z góry dziękuję.
  • e-mierniki
    adamjur1
    Level 41  
    Pompy wewnętrzne mają z reguły regulację biegu ( 3 biegowe są najczęsciej) jeśli jest zabudowana to trzeba zdjąć pokrywe pieca. Tak jest np w moim Junkersie. A swoją drogą masz chyba duże straty na sieci , dobrze że ciepło zostaje w domu.Do prawiena parametrów ciepłej wody użytkowej stosuje się dodatkową rurkę cyrkulacyjną i pompe cyrkulacyjną ale to wymaga przeróbek w instalacji.
    Pozdr. J.
  • e-mierniki
    DonRomano
    Level 34  
    Witaj.
    Jeżeli grzejniki mają różne temperatury to należy je zkryzować.
    Oznacza to, że należy zdławić przepływ na tych które grzeją najbardziej i doprowadzić wszystkie do jednakowej temperatury.
    Po drugie należałoby miernikiem temperatury doprowadzić do stanu w którym temp. zasilania i powrotu na każdym grzejniku ma różnicę ok. 20 stopni, wtedy układ jest prawidłowo ustawiony i działa najlepiej.
    Jeżeli masz zawory nowego typu to nie ma najmniejszego problemu z kryzowaniem a jeżeli stare to troszkę gożej, ale też się da.
    Możesz też zdławic przepływ na zaworach powrotnych lub wkładać pod zawór plastiki z małymi otworkami.
    Wtedy wyrególuj pompę tak aby wszystkie grzejniki były ciepłe, nie jest konieczne nastawianie jej od razu na największe obroty chodźby ze względu na oszczędność energi elektrycznej.
    Napisz czy masz możliwość kryzowania na zaworach termostatycznych oraz ew. jakie masz te zawory.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
    hazaj
    Level 11  
    niestety kryzowanie chyba nie będzie takie proste, niby cała instalacja nowa, a jednak zawory są zwykłe (bo tańsze). Mam wrażenie że jakby chociaż troszke przyspieszyć pompę, to pewnie dużo by pomogło. Można zrobić coś takiego?Jest w piecu jakaś regulacja obrotów pompy? Z góry dziękuję za pomoc
    DonRomano
    Level 34  
    Na samej pompie powinien być przełącznik, sprawdź.
    darpololk
    Level 13  
    przyśpieszenie pompki moze jednak nic nie dać - niedawno robiłem kotłownię na jednym osiedlu pod wawą i problem był gigantyczny z mieszkaniami na dole dla odmiany- pompy szły pełną parą i nic - nawet kryzowanie nie pomaga co ciekawe i prawdopodobnie w tamtym przypadku będzie przerabiana instalacja --- ale według mnie u ciebie postawiłbym na kryzowanie
    DonRomano
    Level 34  
    A czy masz zawory powrotne na grzejnikach?
    Jeżeli tak to na nich można kryzować.
    hazaj
    Level 11  
    Faktycznie, moze i pomogłoby kryzowanie na zaworach powrotnych. Tylko jak to zrobic i na których grzejnikach kryzować? Zaznaczam ze mam zwylke zawory, a moze wie ktos, jak wyregulować piec dwufunkcyjny, aby ogrzewał dom jak najoszczędniej? Z góry dziękuje:)
    DonRomano
    Level 34  
    Najlepiej zrobić to przy zimnych grzejnikach.
    Włączasz centralne i patrzysz jak się nagrzewają.
    Te, które się nagrzewają zbyt szybko należy trochę dokrącić.
    Można inaczej, podczas normalnej pracy mierzyć temperatury powrotów i zasilania na każdym grzejniku oddzielnie.
    Różnica między zasilaniem i powrotem powinna wynosić ok.20 stopni.
    Grzejnik, który jest w pobliżu sterownika powinien być tak ustawiony aby zbyt szybko nie wyłączył kotła dając tym samym możliwość nagrzania się pozostałym grzejnikom.
    Nie wiem jakie masz te zawory powrotne, ale nastaw należy dokonać dość delikatnie tzn jeżeli na śrubie w zaworze jest dość duży skok to przekręcenie o jeden obrót może być już zbyt niedokładne.
    Może najpierw wszystkie powroty zakręć i odkręć powiedzmy dwa obroty potem będziesz korygował na podstawie czasu nagrzewania się.

Mam nadzieję, że coś z tego zrozumiesz.
    Cycek26
    Level 11  
    A może masz je zapowietrzone - dobij wody do obiegu tam masz zegar ciśnieniowy daj na odpowiednie ciśnienie i odpowietrz. Te piece mają obieg zamknięty - a może poprostu za cienkie rurki miedziane, a duży grzejnik?
    hazaj
    Level 11  
    Kryzowanie na zaworach powrotnych w dużym stopniu pomogło:)Teraz mam tylko pytanie, czy to normalne, że grzejniki na górze co jakiś czas się zapowietrzają? Jak temu zapobiec?Z gory dziękuje:)
    DonRomano
    Level 34  
    Witaj to normalne na początku pracy nowej instalacji, po pewnym czasie przestana się zapowietrzać.
    Nic nie rób przestaną same, pozdrówka.
    aadamuss
    Level 20  
    Pompa w kotle musi byc nastawiona na max, aby jak naszybciej odprowadzic cieplo z kotla na instalacje. Optymalne ustawienia temp. to jak najmniejsza temp. na kotle i jak najwiecej otwarte zawory na grzejnikach. Pozdr
    wnoto
    Level 34  
    Mam kocioł Logamax U004 - 24K (atmosferyk)
    Jest za duży dla mojego domu. OK 140 m2 dobrze ocieplonej powierzchni.
    Z wyliczeń wynika że 60Wx 140 = 8,4 kW. Modulacja działa od 10,5 kW na piecu (12 kW na palniku).
    I jeszcze nie wszystkie pokoje w pełni ogrzewam.

Czasami mam tak że piec po nagrzaniu włącza się na 7 sek i wyłacza na 7 sek. i tak w kółko aż go nie wyłączę ręcznie.
    Dodam, że piec włączany jest kontaktowym sterownikiem dopływu prądu - jak mnie nie ma to nie prądu na piecu i nie grzeje.
    Czy takie częste włączenia sa powodem awarii ?

Jaki on ma współczynnik sprawności ?
    ecovector
    Level 14  
    Witam.
    Jeżeli jest to instalacja nowa lub świeża woda to daj temp. na max i doprowadz prawie do zagotowania wody. Wówczas odgazuje się. Za duża prędkość pompy bywa również przyczyną nadmiernego odgazowywania wody (duża turbulencja i zawirowania).
    Pozdrawiam