Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX)

cryptic 26 Cze 2011 12:05 13423 16
 • Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX)

  Idea
  Zachwyt designem Apple nie zna granic, opętanie wręcz przekłada się na własne projekty. Tak właśnie przyszedł pomysł na "Szklanki", kolejne kolumny podłogowe w stylu minimalistycznym, proste kształty, gładkie błyszczące powierzchnie oraz, jak sądzę udane połączenie czerni i bieli. Chciałem nawiązać do stylistyki innych projektów, "Księga dźwięku" oraz "iPC", co zaowocowało użyciem tego samego typu materiału, plexiglasu. Zresztą zobaczcie sami.

  Trochę techniki
  Kolumny są dwudrożne, nisko-średnio tonowy głośnik to STX GDN-18-130-8-AKX, natomiast wysoko tonowy to VIFA DX25, wszystko w systemie bass-reflex w prostej skrzynce z MDF. Skrzynia jest podzielona na trzy komory, górna pusta na wysokotonowy głośnik, środkowa największa na niskotonowy i bass-reflex, oraz dolna z obciążeniem w postaci piasku. Wszystko oczywiście odpowiednio sklejone, skręcone, wytłumione a na koniec oklejone, cienkim plexiglasem. Tworzywo zostało wygięte na ciepło z jednego pasa białego oraz przycięte dwa mniejsze czarne kawałki. Na koniec umieściłem parę detali w postaci portali do podłączenia kabli oraz szpilek na których cała konstrukcja stanęła. Serdecznie zapraszam do obejrzenia galerii.

  Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX)


  p.s. "Szklanki" to nazwa własna, która powstała na zasadzie skojarzenia, a nie jakaś gwara. Jak to "ktoś" błędnie dostrzegł.


  Fajne!
 • #2 26 Cze 2011 15:35
  DJ MHz
  Poziom 24  

  Bardzo ładna konstrukcja. Jakie są wymiary?

 • #3 26 Cze 2011 16:52
  redliniak1996
  Poziom 15  

  Witam. Wszystko wykonane bardzo starannie. Ale mam jedno pytanko. Do czego służy ten układ pokazany na jednym ze zdjęć?


  3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
  (dj-MatyAS)

 • #5 26 Cze 2011 17:01
  cryptic
  Poziom 12  

  Wysokość 95 cm plus szpilki więc 100 cm, szerokość 19 cm i głębokość 28 cm.

  Jest to tak zwana zwrotnica. Czyli układ elektroniczny który tak ucina pasma poszczególnych głośników, że gdy grają na raz, w pewnym sensie się sumują. Na wykresie to dobrze widać. Może ktoś potrafi to lepiej opisać. Polecam wujka Google.

 • #6 26 Cze 2011 20:46
  DelphiX
  Poziom 12  

  Piękna konstrukcja. Obecnie teraz dużo rzeczy ma zapożyczony design od Apple.
  Jak grają Ci te STX ? Nie lepsze byłyby jakieś obciążniki np z ołowiu jak w np monitorach - dziwne z tym piaskiem choć oryginalne :)

  Konstrukcje oceniam za design na cel. - nie wiem jak grają wiec nic nie mówię :)
  Pozdrawiam

 • #7 26 Cze 2011 20:53
  cryptic
  Poziom 12  

  Mogły by grać lepiej, ale nie narzekam. Zresztą, to ciężko ocenić.

  Za pochwały i krytykę, dziękuje.
  Poprawie się :)

 • #8 26 Cze 2011 21:05
  Paolo1976
  Poziom 24  

  Konstrukcja bardzo estetyczna i wygląd prawie fabryczny. Mam jedynie zastrzeżenia do elementów zwrotnic przyklejonych na hot-glue. Przy drganiach i wibracjach mogą poodpadać.

 • #9 26 Cze 2011 21:08
  cryptic
  Poziom 12  

  Paolo1976 napisał:
  Konstrukcja bardzo estetyczna i wygląd prawie fabryczny. Mam jedynie zastrzeżenia do elementów zwrotnic przyklejonych na hot-glue. Przy drganiach i wibracjach mogą poodpadać.


  Przy najbliżej konserwacji sprawdzę :)

 • #10 26 Cze 2011 21:09
  Bambus97
  Poziom 15  

  Zwrotnice mogłeś ładniej zrobić.
  Równo dociąć, pozbyć się zadziorów (przeszlifować boki), a wyprowadzenia cewek/kondensatorów/rezystorów przewlec przez powiercone dziury, połączyć pod spodem.
  Świetny dizajn.
  Pozdrawiam.

 • #11 26 Cze 2011 21:56
  bart1986
  Poziom 17  

  Bambus97 napisał:
  Zwrotnice mogłeś ładniej zrobić.
  Równo dociąć, pozbyć się zadziorów (przeszlifować boki), a wyprowadzenia cewek/kondensatorów/rezystorów przewlec przez powiercone dziury, połączyć pod spodem.
  Świetny dizajn.
  Pozdrawiam.

  Jak dla mnie to nie widzę problemu zwrotnicy i tak nie widać to po co gładkie krawędzie itp,zwrotnica jest zrobiona z dobrych elementów i to jest ważniejsze. Ogólnie konstrukcja ładna nie mój styl ale jest.

 • #12 26 Cze 2011 23:18
  Bambus97
  Poziom 15  

  Żeby było...
  Przewlekanie po to, by elementy lepiej się trzymały, termoglut, jak przedmówca napisał, może odpaść...

 • #13 27 Cze 2011 05:43
  bart1986
  Poziom 17  

  Bazuje na moim doświadczeniu i jeszcze nie miałem problemu z termoglutem zawsze trzymał.

 • #14 27 Cze 2011 10:13
  redliniak1996
  Poziom 15  

  Czy mógł bym prosić o kosztorys?

 • #15 27 Cze 2011 12:02
  cryptic
  Poziom 12  

  Trochę o kosztach i wykończeniu.

  Nie bardzo pamiętam dokładnie jakie były koszty, bo czasu już trochę minęło. Jednak licząc pi razy drzwi to, u mnie na jedną kolumnę był biały pas 35 cm na 250 cm = 0.875 m^2 oraz czarne pasy 25 cm na 100 cm = 0,5 m^2. Więc na dwie kolumny w sumie = 2,75 m^2 pleksiglasu. Grubość to 3 mm, jednak kolorem, grubością trzeba manewrować, tak aby zmieścić się w budżecie. Oba kolory były w podobnej cenie, nie chce skłamać ile, najlepiej dowiedzieć się w firmie np. artplex. Zakładając, że metr kwadratowy kosztuje 40 zł to mamy 110 zł.

  Jak już pisałem na temat białego pleksiglasu i oklejania, jest problem z przezroczystością. Ja pomalowałem wcześniej wszystko białą farbą i przyklejałem przezroczystym silikonem. Jednak jest to złe rozwiązanie, widać plamy z kleju i miejscami się rozkleja.

  Jeżeli robił bym to drugi raz to pod biały plexiglas podłożył bym coś, tzn. okleił bym całość białą gładką okleiną samoprzylepną. Jest tania dobrze się klei do MDF'u oraz dobrze będzie trzymała pleksiglas, jeżeli kupimy taką z klejem z dwóch stron. Jeżeli z jednej strony będzie tylko samoprzylepna to użyłbym jakiegoś kleju w spray'u do plastiku, tak aby wszystko było pokryte jak najbardziej równomiernie.

  Więc grubość pleksiglasu trzeba na próbkach sobie dobrać, względem przezroczystości i podłoża. Jeżeli chodzi o czarny to jest on totalnie nie przezroczysty więc nie ma problemu, wszystko sprowadza się wiec do dobrego przyklejenia. Tutaj także użył bym dwustronnej okleiny samoprzylepnej lub zwykłej taśmy dwustronnej.

  Jeżeli chodzi o wyginanie oraz obróbkę to jest to wszystko do wykonania w warunkach domowych lub można często to zrobić w firmie która sprzedaje plexiglas. Ogólnie sprowadza się to do rozgrzania powierzchni i jej wygięciu. Ja stosowałem taką technikę, że kładłem pleksiglas na kolumnie, na rogu przykrywałem deską, po czym opalarką rozgrzewałem jak najwęższy pas, gdy pleksiglas zaczynał być plastyczny wyginałem go, dociskając jak najbliżej rogu drugą deską. Metoda skuteczna aczkolwiek trzeba uważać aby wszystko wyginało się równomiernie i równolegle do krawędzi kolumny. Jeżeli źle rozgrzeje się pleksiglas to zacznie pękać lub się opali na czarno, mogą też się pojawić bąbelki. Proponuję najpierw po eksperymentować z małymi kawałkami różnej grubości. Do 5 mm sprawa wyginania jest dość prosta i sprawna, później zaczynają się schody, przynajmniej jeżeli chodzi o technikę z opalarką.

  Druga metoda, to taka którą widziałem tutaj na forum w innej konstrukcji i jaką stosuje się profesjonalnie. A mianowicie jest to deska z rowkiem w której znajduje się drut oporowy rozgrzany do odpowiedniej temperatury. Kładziemy materiał nad rowkiem, rozgrzewa się, z góry dociskamy deskę i wyginamy go na rogu deski, można tak uzyskać zaokrąglenie, zresztą przy pierwszej technice z opalarką chyba nawet łatwiej. Ta technika ma wadę w postaci narzędzia które trzeba zrobić lub zdobyć. Przy pierwszej technologi wystarczy opalarka i dwie deski.

  Ostatnia lub też pierwsza część to obróbka, skrawanie. Najlepiej sprawuje się frezarka do drewna, taka większa 1000W ustawiona na połowę obrotów, nie na maxa. Tutaj także trzeba po eksperymentować i zobaczyć kiedy materiał się zaczyna przypalać lub kleić. Fronty zrobiłem właśnie w ten sposób, przymocowałem do blatu pleksiglas, wywierciłem otwór, i kolistym ruchem na osi otworu po wiertle, frezarką zrobiłem otwór na głośnik. Rogi zaokrąglałem od ręki frezarką. (Mowa o czarnych elementach). Materiał jest przyjemny w obróbce, można go wycinać naprawdę dokładnie i da się obrabiać*naprawdę grube kawałki. Próbowałem nawet z pleksiglasem 15 mm.

  Na koniec dodam, że tak naprawdę ten materiał nie koniecznie może się nazywać pleksiglas, są różne profesjonalne nazwy i różne materiały, polecam poszperać w internecie i na stronach firm które się tym zajmują. Bywa, że różne kolory są z różnych materiałów. Każdy materiał wygina się przy innej temperaturze, jast bardziej lub mniej łamliwy itp.

  Jako ciekawostka powiem, że jest taki materiał, który składa się z pleksiglasu pokrytego dwustronnie cienkim anodowanym aluminium. W mediamarktach robią z tego półki na filmy To mógłby być fajny materiał na kolumnę lub sprzęt elektroniczny.

  Pozdrawiam i czekam na pytania

  Dodano po 55 [minuty]:

  Nowe zdjęcia!

  Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX) Szklanki - czyli kolumny podłogowe. (VIFA DX25, STX GDN-18-130-8-AKX)

 • #16 27 Cze 2011 13:51
  spirol
  Poziom 11  

  czym i jak projektowałeś zwrotnice?

 • #17 27 Cze 2011 14:12
  cryptic
  Poziom 12  

  Ten pan projektował zwrotnicę i pożyczał skórę :)
  Edzioman

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME