Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio ALAN 109, piszczy prz nadawaniu, a odbiór ok.

miszczu927 26 Cze 2011 15:13 3609 11
  • #1 26 Cze 2011 15:13
    miszczu927
    Uczeń

Witam, posiadam w/w radyjko już 1,5 roku i działało ok, a teraz zrobiło się tak że jeśli ja mówię do mikrofonu to piszczy i piszczy u tych co mnie słyszą i u mnie w samochodzie w głośnikach radia FM, odbiór mam ok.
    Co z tym fantem zrobić?

• #2 26 Cze 2011 15:30
    kriss51
    Moderator

Sprawdź SWR, może masa anteny, kabla przy wtyczce się urwała. Wymień też wkładkę mikrofonu. Tyle na dobry początek.

• #3 26 Cze 2011 18:13
    gregorio27
    Poziom 31  

Dokręć śruby mocujące PCB. Jak nie pomoże to postępuj zgodnie z wytycznymi kol. kriss51 w pierwszej kolejności "Sprawdź SWR, może masa anteny"

• #4 02 Lip 2011 20:50
    sneyk
    Poziom 11  

Napisz jaką masz antenę oraz w jaki sposób przeciągnąłeś przez samochód przewód antenowy. Usterki nie szukałbym w samym radiu, tylko w instalacji anteny. Jeżeli przewód antenowy biegnie blisko przewodów głośnikowych lub przewodów wzmacniacza CAR-AUDIO to objawy są takie jak opisałeś.

Wymień proforma przewód antenowy. Miałem kiedyś taki przypadek że w momencie nadawania uruchamiało klientowi centralny zamek. Wymiana przewodu załatwiła sprawę.

• #5 03 Lip 2011 11:10
    młody3192
    Poziom 9  

Jeżeli kabel masz poprowadzony np przez klape bagażnika i kabel jest za kazdym razem przytrzaskiwany to w tym może tkwić problem. Nawet jesli kabel z zewnątrz nie wyglada na uszkodzony i zbyt powyginany to w srodku może byc zupełnie inna sytuacja. Sprawdź miernikiem przejscie kabla. Warto też sprawdzic wtyczke od anteny przy radiu tak jak napisali koledzy wyzej ale poświęć tez chwile uwagi na wtyczke mikrofonu. Wszak jest to element bardzo wrazliwy na uszkodzenia mechaniczne bo ilez razy mikrofon jest przekładany, naciągany, szarpniety choćby przypadkiem. O ile jest to antena magnesowa podklej folie aluminiowa na podstawe( od strony magnesu oczywiscie;) )

• #6 03 Lip 2011 16:31
    miszczu927
    Uczeń

Antene mam magnesowa ale jakiej firmy nie wiem bo nie pisze.
    Przewód antenowy mam poprowadzony praktycznie w calości równolegle z kablem głośników takze tutaj może byc rozwiązanie problemu.

• #7 03 Lip 2011 17:33
    SP8JZ
    Poziom 33  

Problem może być też w tych badziewiastych filtrach strojonych "na pałę" przez skośnookich.
    Jeśli w radiu coś lata w środku, to na 99% wyleciał rdzeń z filtru.
    Np. w transporcie do sklepu, bo miałem też takie przypadki.

Dodano po 33 [minuty]:

przepraszam mam pod ręką Made in Thailand i jest to bardzo solidne radio (klient sporo za niego zapłacił - zielona płyta)
    sprostujcie Panowie w miarę możliwości, bo mnie się już w głowie miesza od tych podróbek
    (w mikrofonie jest nawet guma jak w mikrofonach Alan/Midland a w chińskich w tym miejscu jest plastik)

• #8 03 Lip 2011 21:25
    gregorio27
    Poziom 31  

SP8JZ Chyba mylisz ze 199, 109 to to samo co 1001z czyli coś faktycznie mogło wypaść z pionowej płytki.

• #9 04 Lip 2011 08:37
    maylo
    Poziom 24  

gregorio27 A109 nie ma pionowych płytek... To wersja z wielowarstwową płytą główną... co do tematu jeśli autor słyszy się w FM-nowym radiu to na 99 % uszkodzona lub zawilgotniała antena tym bardziej jeśli to pewnie jakiś no-name skoro nie ma nazwy.

• #10 04 Lip 2011 09:33
    gregorio27
    Poziom 31  

Cytat:
    gregorio27 A109 nie ma pionowych płytek
    No to odszczekuję, nie widziałem "nowej" wersji. Miałem widocznie kiedyś "przemalowanki". Być może SP8JZ miał to samo na myśli.

• #11 04 Lip 2011 09:51
    sneyk
    Poziom 11  

Wydaje mi się tylko, że najbardziej zainteresowany czyt. autor tematu chyba go "olał" gdyż nie napisał nawet pół zdania n/t tego, czy poradził sobie z problemem, czy nie.

Jak znam życie to pojedzie do najbliższego serwisu CB a tam chłopaki rozwiążą problem, ale może to i dobrze, dzięki temu ludzie mają pracę a Polska jest zieloną wyspą dobrobytu i obfitości na tle innych krajów Europy :P

Póki co pozdrawiam kolegów i miłego dnia z poniedziałku życzę.

• #12 04 Lip 2011 09:58
    SP8JZ
    Poziom 33  

SWR-miarka to tak popularny przyrząd, że szkoda tracić czas na przesiadywanie przed monitorem

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME