Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele słoneczne do zasilania domu... - Pytanie do praktykujących

26 Cze 2011 21:53 14757 3
 • Poziom 16  
  Chciałbym (jakby to było opłacalne) wykorzystać panele słoneczne do zasilania urządzeń w domu.

  Myślę nad zestawem typu:
  - Panele słoneczne o mocy ~200w sztuk 2
  - Przetwornica Mean Well serii TN 1500 lub 3000
  - Akumulatory np 100Ah

  Do tego zestawu był podłączył
  - Całe światło w domu (zwykłe i energooszczędne)
  - RTV (tv, dekodery, hi-fi itp)
  - Lodówka
  - Inne drobne urządzenia
  - Odkurzacz (ok 1800W, powiedzmy do 30 minut pracy/dobę)
  - Czajnik elektryczny ( w sumie z do 5 minut pracy na dobę)

  Pralkę, kuchenkę do tego bym nie podłączał tylko normalnie do sieci miejskiej.

  W lato, zapotrzebowanie na moc duże nie jest, światło sporadycznie, więcej TV. Lodówka też ciągle nie chodzi, jakieś drobne urządzenia.
  Powiedzmy że ciągle jest pobierane 50W, co jakiś czas (lodówka) 100W, no i wieczorem TV. W szczycie powiedzmy 500W przez kilkanaście minut, a z 300W tak z 2H.
  (nie liczę odkurzacza i czajnika elektrycznego).

  Powiedzmy koszt paneli to ok 3000 + przetwornica (tn-3000) 4000 + acu 1000 + dodatki. Generalnie ok 10000, patrząc na wysokość rachunków za prąd inwestycja zwróciła by się po ok 5-6 latach. (zakładając że rachunek za prąd "z miasta" będzie wynosił tylko 1/3 obecnej kwoty). Wiadomo, acu do wymiany pewnie po 5 latach, jednak jego koszt już nie jest taki duży.

  rodzą się pytania.
  1.Gdybym miał dwa panele po ~200W (pełne słońce), jak szybko by naładowały akumulator o pojemności np 100Ah? Zastosowanie przetwornicy TN lub czegoś innego.
  2. Jak wygląda sprawa gdy jest średnie zachmurzenie, ile mocy może dostarczyć panel co ma max 200W? Czy to jest np 100W, czy już tylko 50W?
  3. Ile mocy może dać panel (200W) gdy jest bardzo pochmurno?
  4. jak wygląda panel w zimie? - Czy cienka warstwa śniegu skutecznie hamuje produkcję energii?
  5. Czy trzeba mieć pozwolenia na instalację czegoś takiego na swoim dachu :)
  6. Czy są dofinansowania np z UE? :)
  7. Czy taki zastaw podoła utrzymać zasilanie domu przez całą dobę z akumulatora/ów?

  Dziękuję za odpowiedź, szczególnie osobom, które mają na dachach panele słoneczne i wiedzą jak wygląda praktyka :)
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Ad.1 Jeśli chcesz określić czas ładowania akumulatora to lepiej posługiwać się prądem ogniwa a nie jego mocą szczególnie w przypadku gdy system pracuje bez regulatora z MPPT. Domyślam się że chodzi o dwa akumulatory 12V połączone szeregowo i ładowane z dwóch równolegle połączonych paneli 24V - przypadek najbardziej typowy. Więc w szczycie możesz liczyć na jakieś ok 14A (Vmppt ok 30V). Więc teoretycznie akumulator naładuje się w 100/14 godzin + jakaś 1h.
  To wszystko w pełnym słońcu !! W praktyce można liczyć na naładowanie takiego akumulatora od zera w 3-4 słoneczne letnie dni. W zimie - to zależy, ale pewnie ponad tydzień . Oczywiście przy zastosowaniu instalacji do śledzenia słońca te wyniki można poprawić jednak zagadnienie jest trudne.

  Ad.2 Ad.3 Zależy jak bardzo jest pochmurno. Przykład z obserwacji pracy paneli: lekkie zachmurzenie jednak na dworze bardzo jasno - troszkę ponad 1/4 mocy maksymalnej. Poważne zachmurzenie powoduje redukcje mocy do 1/8 i mniej.

  Ad4. Cienka warstwa śniegu całkowicie uniemożliwia pracę panelu. Gdy panel pracuje i lekko poprószy a pogoda jest słoneczna, ciepły panel jest w stanie roztopić padające płatki.

  Ad5 Nic takiego nie słyszałem, na swoim dachu chyba można montować.

  Ad6 Na panele fotowoltaiczne nie słyszałem, na panele grzewcze różnie bywa.

  Ad7 To wszystko zależy jak leży. Jednak można zrobić proste obliczenie tj. określić energię zmagazynowaną w jednym akumulatorze: 100Ah*12V = 1,2 kWh Tylko że ten prościutki szacunek nie uwzględnia masy zjawisk które tę energię redukują np. czas skrócenia wynikający z poboru dużego prądu. Pojemność akumulatora samochodowego (kiepsko się nadaje do PV) określana jest przy 19h/20h wyładowaniu. Akumulatorów do wózków i stacjonarnych 5h. Zatem chcąc uzyskać określoną energię musiałbyś rozładowywać akumulator bardzo małą mocą. Przy większych prądach pojemność akumulatora poważnie maleje. Podam przykład z książki bardzo leciwej dla akumulatora samochodowego : Iw/Izn = 1 daje 100% pojemności natomiast 2 => 75% 3,5 => 60% 5,5 => 50% 10 => 40%. Dla akumulatora samochodowego Izn = 0,05 pojemności czyli dla 100Ah 5A czyli niewiele. Przykład jak wspomniałem pochodzi z dość starej książki, dotyczy akumulatora samochodowego - należy liczyć że w tej kwestii poczyniono jakieś postępy od tamtej pory, jednak ilustruje on sygnalizowany problem. Dla akumulatorów stacjonarnych powinno być trochę lepiej. Należy wziąć pod uwagę że jeszcze jedną rzecz tj. kwestia całkowitego rozładowania akumulatora kwasowego. Akumulatory ołowiowe nie lubią być wyładowane zupełnie i pozostawione np. na noc w oczekiwaniu na promyk słońca zbliżającego się poranka. Akumulatora nie należy wyładowywać całkowicie - myślę że pozostawienie 20% energii powinno wystarczyć by uzyskać sensowną trwałość baterii akumulatorów. Następna kwestia to trwałość akumulatora tzn. przeciętny akumulator kwasowy wytrzyma 300 cykli ładowanie/rozładowanie czyli nie wystarczy nawet na rok codziennego użytkowania w pełnych cyklach. Oczywiście akumulatory stacjonarne dochodzą do 1000 i więcej. Jednak jest to wynik zaledwie dostateczny do twojego zastosowania. Energię zmagazynowaną należało by jeszcze przemnożyć przez sprawność przetwornicy i innych (straty na przewodach bezpiecznikach i innym osprzęcie itp) myślę że 0,7-0,8 to rozsądna wartość. Podsumowując jest bardzo dużo czynników które należy uwzględnić zanim podejmie się pracę nad systemem. Największym problemem małych systemów zasilających dom jak i systemów energetycznych na całym świecie jest problem skutecznego magazynowania dużych ilości energii.

  Co do szacowania potrzebnej energii to należy zwrócić uwagę na lodówkę ponieważ z moich obserwacji wynika że jest ona jednym z najbardziej znaczących odbiorników domowych szczególnie latem. Konsumpcja na poziomie 0,5 - 1 kWh na dobę nie powinna być zaskoczeniem.

  Moim zdaniem podany przykładowo akumulator 100Ah nawet w ilości 2 szt to za mało. Myślę żę wystarczyło by gdyby mieć do dyspozycji 500 Ah 24V co daje 10 kWh teoretycznie. Zapewni to ciągłość zasilania nawet w przypadku kilku pochmurnych dni.

  Co do paneli to pamiętaj że 200W mają w temp 20*C co jest absurdalne w warunkach prawdziwej eksploatacji. Zależy to od zamontowania panelu (dach, słup, blisko ziemi ) ale panele potrafią rozgrzać się nawet 80*C i więcej. Należy przyjąć 0,5% redukcji mocy na każdy stopień powyżej 20*C co i tak jest dość optymistyczne. Przykład : Panel umieszczony na dachu, temp. otoczenia 10,9*C, natężenie promieniowania 381W/m2, temperatura panelu 30*C. Podniesienie temperatury ogniwa powoduje zmniejszenie jego napięcia natomiast prąd pozostaje w przybliżeniu stały.

  Przytoczone wartości dla szybkiego wyładowania akumulatora pochodzą z książki Z.Ziętkiewicz "Akumulatory samochodowe i motocyklowe" WKŁ 1972
 • Poziom 16  
  Dzięki za odpowiedź.

  Czyli przy dzisiejszych cenach paneli, temat trzeba sobie spokojnie odpuścić.
 • Poziom 12  
  Panie Isk czy coś sie zmieniło od ostatniego wpisu , jakieś postępy ?