Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podpiąć i jaką kupić skrzynie bassową do mojego zestawu?

pumcio 26 Cze 2011 23:13 3917 11
  • #1 26 Cze 2011 23:13
    pumcio
    Poziom 8  

Cześć.

Mam w planach rozbudować swoje "kino domowe".

Posiadam wzmacniacz Toshiba SB-A25 o mocy 50 wat 8 Ohm.
    kolumny podłogowe Tonsil Soundfinder o mocy 70 Wat 8 Ohm.

Z przodu:

Deska wzmacniacza:

Deska kolumny.

Chciałbym do tego zestawu skombinować Woofer... Mam taki malutki 5:1 wooferek i jak widzicie, w wzmacniaczu nie mam jak tego wpiąć. Spinam ten wooferek do komputera za pomocą przełączki 1 jack/2 gniazda jack. Usłyszałem, że można zrobić coś takiego: Rozkręcić i przeciąć któreś kabelki i podłączyć do skrzyni basowej. Jeśli się da, chciałbym się dowiedzieć jaką moc mogę tutaj użyć by tego wszystkiego nie spalić i dobrze grało :) I oczywiście może mi ktoś to wytłumaczyć, jak to zrobić. [Czyli zrobić coś z niczego! :P Potraktujcie to jako wyzwanie!]

Taki wooferek o mocy podobno 25 wat:

[widok na deskę z tyłu, może komuś się przyda]

Na tym świstku pisze: Głośniki aktywne classic 5.1 TRG-5S-1200-S4 Zasilanie:230 V AC 50 Hz

I rozkręcony wooferek od środka :P

PS. nie mam za dużo pieniążków, więc kupno wzmacniacza odpada ;< Jedynie stać mnie na skrzynie basową tak do 250 zł?

EDIT: Strasznie chaotycznie napisałem... Po prostu chcę kupić skrzynię basową i użyć tego małego wooferka jako wzmacniacz. Resztę już zrozumiecie ;D

Moderowany przez przemo-lukas:

W słowie "bas" jest jedna litera "s". Posiadany zestaw to "soundfinder". Poprawiłem.

0 11
  • #2 26 Cze 2011 23:34
    wojtek0995
    Poziom 27  

Efekt będzie zerowy. Te kolumny mają dużo większy SPL niż ta "pierdziawka" :)

0
  • #3 26 Cze 2011 23:35
    pumcio
    Poziom 8  

No tak... ale jak dobrze przeczytałeś : chcę kupić skrzynie basową i użyć woofera jako wzmacniacz tylko. Czy to też będzie słabe? Jeśli tak, jak mogę podpiąć skrzynie basową w domu ?

0
  • #4 26 Cze 2011 23:41
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

To po pierwsze. Po drugie woofer to po angielsku głośnik niskotonowy.
    Ten "wzmacniacz" z subwooferka na nic się nie zda. Jeśli jakość dźwięku jest taka, jak wykonania, to trzymaj się od tego z daleka.
    Jeśli chcesz kupić subwoofer, to tylko aktywny. Bo z tego co masz, to raczej się nic nie wykorzysta.
    ps. na litość Boską, bas nie basssssssssss...

0
  • #5 27 Cze 2011 00:06
    pumcio
    Poziom 8  

Lekcja pierwsza - przyjęto. Zaraz edytuję posta i będzie napisane po ludzku ;D

Dobrze, to wytłumacz mi:
    Jak mogę go wpiąć 1 jackiem do kompa?
    Czy potrzebny jest do niego wzmacniacz?

I jaką moc ? 150 wystarczy wat ? Czy impedancja: 4 Ω coś zmienia skoro skrzynia byłaby wpięta wprost do komputera? nie znam się :)

Kurcze, to nie jest tak skomplikowane jak myślałem ;O

subwoofer aktywny, przejściówka 2 chincze/jack i śmiga ;P

Czy się mylę?

Po lewej stronie okna dialogowego są "symbole inżynierskie". Na forum technicznym wypadało by używać poprawnych nazw i symboli jednostek SI. http://www.jednostki.adgraf.net/

0
  • #6 27 Cze 2011 00:08
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Jeśli kupisz subwoofer aktywny, to jak sama nazwa wskazuje, posiada on wbudowany wzmacniacz. Wraz z regulacją głośności.
    Jak masz wejście subwoofera na karcie, to wpinasz tam, jak nie masz, to przejściówką Y podłączasz wzmacniacz i subwoofer. Ewentualnie sygnał z wyjścia wzmacniacza do subwoofera. W instrukcji powinieneś mieć podane ze 3 możliwości podłączenia.
    A subwoofer nie dobierasz po mocy, a po SPL do kolumn. Tak aby kolumny i subwoofer posiadały podobne.

0
  • #8 28 Cze 2011 14:46
    wojtek0995
    Poziom 27  

A po co Ci subwoofer do samochodu jeżeli będziesz go używał w domu?
    Kup chociażby najtańszego VK 7830. Posiada wejścia wysokopoziomowe i przynajmniej nie będziesz się musiał trudzić, żeby to wszystko podłączyć.
    Eh... Jak ludzie lubią sobie komplikować życie...

A jakość samego urządzenia określa posiadane wejście wysokonapięciowe?

0
  • #9 28 Cze 2011 15:13
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego, chcąc cieszyć się dźwiękiem wielokanałowym, musisz posiadać odpowiednią kartę dźwiękową. Zakładam, że takową posiadasz. Tak więc subwoofer aktywny podłącz do karty i wykonaj odpowiednie nastawy w komputerze. Efektywnością subwoofera mocno bym się nie przejmował, a raczej jego jakością. Ostatecznie możesz dokonywać nastaw na panelu subwoofera, tak aby zgrać fazę i efektywność poszczególnych elementów.

0
  • #10 28 Cze 2011 19:36
    wojtek0995
    Poziom 27  

@przemo-lukas ten subwoofer jest jednym z lepszych wyrobów tej firmy i jest chwalony.
    Chyba nawet jest temat gdzie ktoś obala stereotyp tej firmy, własnie w oparciu o ten subwoofer.

0
  • #11 28 Cze 2011 22:57
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego, sam nie lubię schematycznego myślenia. Tym bardziej nie lubię opierać się na cudzych opiniach. Mam wyrobione zdanie jeśli chodzi o sporą liczbę produktów. Czasem jest zupełnie odmienna niż ta, którą rozpowszechnia się na forach. Tak więc miałem tą "przyjemność" i moje uszy były zmuszone słuchać tego "subwoofera". Zajmijmy się peryfrazą słowotwórczą. Wyrazem podstawowym jest niewątpliwie słowo "woofer" czyli głośnik niskotonowy, formantem jest "sub", które z pewnością oznacza niskie częstotliwości reprodukowane przez głośniki o dość ściśle określonych parametrach (dobroci całkowitej i rezonansu). Subwoofery przenoszą dźwięk dalece poniżej 150Hz, natomiast wyżej wymieniony zdaje się mieć z tym problemy. Więc nazwanie powyższego "subwooferem" to nadużycie. Argument, że jest jednym z lepszych wyrobów VK dowodzi kilku rzeczy. 1. Wyjątki potwierdzają regułę. 2. Jakość "subwoofera" świadczy o mizernej ofercie tegoż producenta.
    Temat obalenia stereotypu powiadasz? To świadczy jedynie o subiektywnej ocenie dźwięku przez niektórych adwersarzy. Tu mogę zgodzić się z jednym, że "tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie". Dla niewymagających zabrzmi podobnie jak sprzęt w tej klasie cenowej.

0
  • #12 28 Cze 2011 23:43
    pumcio
    Poziom 8  

Pan przemo-lukas - zastosuję się do wytycznych :)

Co do odpowiedzi:

Nie, nie mam jakiejś cudownej karty dźwiękowej, bo pisze mi: C-Media AC97 Audio device/SIS 7012 series audio controller.

mogę jedynie przerzucać kanały: słuchawkowy/2głośniki + centralny i woofer/4 głośniki i do tego centralny + subwoofer jest dołączony i mogę regulować głośność ich. [czyli karta 5:1] Jedynie jest w tym bajer, że nie jest bas oddzielony od wysokich tonów - co znaczy że z subwoofera [tego małego] mi harczy, a z kolumny mają trzaski jeśli podkręce bas.

Zatem ustalanie w karcie dźwiękowej które wejście jest na subwoofer główny, które front left/right - jest tutaj nieosiągalne [chyba, że zamienie kabelki FR/FL]

Narazie zrozumiałem jedynie, że mogę podłączyć na dwa sposoby:

Wzmacniacz -> Subwoofer aktywny -> 2 kolumny

Bądź:

Wzmacniacz -> 2 kolumny
    Subwoofer aktywny.

Może wyda wam się to śmieszne, głupie i denne, ale mam zamiar tą skrzynię basową przenosić z domu do auta i spowrotem. Nie oczywiście za każdym razem... [Tylko kiedy będę jechał gdzieś dalej :) ] Chcę też robić niezłe domówki i mam dość trzasków w basie :< Liczy się też ciągłość basu [nie wiem jak to określić]. Wysoki bas jest bardzo głośny, a niskiego w ogóle nie słychać bądź nie ma. Mi zależy na niskim basie, a wysokie mogą w klatce piersiowej ładnie sobie marsza grać. Poprostu tanio - by działało.

Zatem zadam jeszcze raz pytanie:

Jak mogę podłączyć skrzynię basową oraz o jakich parametrach mam szukać bym mógł ją spokojnie przenieść do samochodu [wtyczka do wzmacniacza samochodowego] jak i podłączyć do komputera [do wejścia mini jack 3.5] i móc odpłynąć w rytm niskiego oraz wysokiego basu w samochodzie, jak i małym/dużym pokoju.

Dodano po 3 [minuty]:

PS. Bardziej zależało by mi na oddzielnym podłączeniu subwoofera do komputera. [czyli sposób drugi, który wyżej umieściłem] Nie musiałbym wtedy schylać się do skrzyni basowej, by podgłaśniać/ściszać. A jeśli wzmacniacz podkręciłbym na 5/10, a kolumny podpięte do skrzyni nie wytrzymałyby ? Więc chcę sposób drugi! :)

0