Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maxtor STM31000340AS Stukanie głowic, powolne wykrywanie przez BIOS

26 Cze 2011 23:51 1356 3
  • Poziom 14  
    Witam. Jak w temacie MAXTOR DM22 STM31000AS firmware: MX15 pracujący na co dzień w stacji MAC'a - nie upadł, nikt go nie skopał itp. Pewnego dnia podczas uruchomienia było słychać tylko stukanie głowic.

Po podłączeniu do innej stacjonarki komputer długo wisi na BIOS po odczekaniu 3-5min i miękkim resecie bios wykrywa prawidłowo dysk. Windows 7 w menedżerze go wykrywa, natomiast nie widać żadnych partycji. Pomimo tego że dysk jest widoczny cyklicznie dochodzi z niego stukanie około 1-2 min potem 30sek. przerwy i tak w kółko. Odczytywałem dane smart programem HDTune - wskazuje że wszystko ok.

Problem z tą serią jest dość znany więc postanowiłem zmontować terminal i skorzystać z toturiali dostępnych na naszym forum, jak i zagranicznych (łącznie z filmikami na YT). Wszystko praktycznie przebiegło bez problemów chociaż zauważyłem jedną ważną rzecz.
    Po zatrzymaniu silnika (F3 2>Z), które trwa około 13sek. wyjmuję izolację z pod PCB. Wydaję komendę startu (F3 2>U) Silnik się rozpędza, słychać stukanie głowic a czas do otrzymania komunikatu Spin UP... to 1min i 7sek. Średnio u innych ten czas wynosi od 8 do 15sek. Jest to dla mnie bardzo zastanawiające i może rozjaśni nieco mój problem.

Pomimo dużego nakładu czasowego nie udało mi się z tym nic zdziałać. Objawy pozostały nie zmienne. Muszę z tego dysku odzyskać kilka ważnych dla mnie folderów. Desperacja pomału sięga zenitu więc postanowiłem poruszyć problem na forum i proszę o sugestie jak rozwiązać ten impas ;)
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Opisane objawy są typowe dla degradacji jednej z głowic. W większości przypadków możliwe jest odczytanie danych bez wymiany zespołu głowic, ale jeśli dysk był już długo 'testowany', to degradacja głowicy pogłebiła się na tyle, że bez wymiany zespołu głowic odzyskanie danych nie jest możliwe.
    W Twoim przypadku najodpowiedniejszym wyjściem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów.
  • Poziom 14  
    @Józef18 - w pierwszej kolejności sprawdziłem takie banały ;) w dodatku napisałem że macierzystym kompem był mac a podłączałem go do stacjonarki z win 7

@msthhk - 'testowany' mam tłumaczyć jako 'grzebany' ;) ? Możesz rozwinąć myśl związaną z degradacją głowic? Czym to jest powodowane etc.? Można sprawdzić to za pomocą terminala ? Wychodziłem z założenia że jest to standardowa usterka "czarnej serii".

Profesjonalny serwis odpada - miesięczny budżet jest już zaplanowany ;)