Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka urządzeń podłączonych do jednego UART'u - wykorzystanie pinu RESET

27 Cze 2011 14:55 2228 6
  • Poziom 8  
    Witam,
    wiem, że temat był wałkowany wielokrotnie ale poruszana była tylko tematyka związana z zastosowaniem buforów - odłączaniem i załączaniem linii RX i TX.

Osobiście wolał bym uniknąć stosowania dodatkowych podzespołów dlatego stwierdziłem, że mógł bym wykorzystać do załączania/wyłączania układów ich pin reset - układy nie muszą pracować równolegle uC, a wyłącznie w chwili kiedy są potrzebne (takiej metody przeszukując forum nie znalazłem - 3.1.16).

I tu moje pytanie:
    1. Czy można w ten sposób sterować włączaniem i wyłączaniem układów, a co za tym idzie wybierać układ z którym chce nawiązać komunikację?
    2. Jak wygląda sytuacja z poborem prądu układów będących w stanie resetu?

Pozdrawiam.

ps. jest to mój pierwszy projekt z elektroniki do tej pory zazwyczaj zajmowałem się programowaniem, dlatego proszę kolegów z forum żeby mnie nie powiesili jeżeli pisze głupoty :)
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Teoretycznie da się tak zrobić, musisz tylko sprawdzić jak wybrana rodzina mikrokontrolerów zachowuje się po podaniu RESET. To znajdziesz w ich nocie.
  • Poziom 8  
    Niestety noty katalogowe na ten temat milczą.
    przykładowo BTM-110 http://www.gaw.ru/pdf/Rayson/BTM110DataSheet.pdf - zero informacji na temat zachowania modułu w momencie resetu.

Nie mam pomysłu w jaki sposób to sprawdzić :/ jak mniemam linie Tx i Rx powinny być w stanie niskim bo inaczej nie będzie możliwości komunikowania się z innymi modułami.
  • Moderator na urlopie...
    Można to zrobić prościej i programowo, programujemy dodatkową nóżkę (najlepiej INT) i później w programie programujemy ją tak, aby np. stan wysoki powodował wyłączenie odbiornika i przestawienie nóżek w stan wysokiej impedancji (wejście bez podciągania), a stan niski powoduje włączenie odbiornika.
    Jeśli zaś zależy Ci na małym poborze prądu to też pomimo resetu lub nawet odłączenia zasilania całego układu tranzystorem prąd może płynąć przez diody zabezpieczające w portach procesora.
    Po drugie nie wiem do jakiego zastosowania ma być to połączenie między układami, ale czy nie warto by pomyśleć nad inną droga komunikacji (TWI/I2C,SPI)
  • Poziom 8  
    @piotrova - mój błąd że nie podałem z czym zamierzam się komunikować, nie wiedzieć czemu zupełnie o tym nie pomyślałem (:/) postanowiłem rozbudować moją płytkę uruchomieniową o dodatkowe moduły komunikacyjne itp - BT za pomocą BTM-110, GPS za pomocą GPS01 oraz GSM (tu nie ma problemu bo układ wyposażony jest w pin PWR za pomocą którego steruje się uruchomieniem modułu).

Teoretycznie można by zastosować kilka płyek i podłączać te z których chce się korzystać ale osobiście wolał bym mieć to na jednej płytce jak najmniejszym kosztem i jak najprościej (z elektroniki jestem noga ;) ) - stąd pomysł z pinem reset.
  • Moderator na urlopie...
    Cóż, pomysł może ciekawy, ale niezbyt pewny... Bo jak koledzy napisali i jak sam stwierdziłeś - nie wiadomo co niektóre układy robią z liniami w czasie resetu... Lepiej już zainwestować w jakieś małe przełączniki analogowe, np. cd4053q i zbudować na np. 3 takich układach przełącznik na 4 urządzenia. Układy te w wersji SMD zajmują na prawdę mało miejsca, a pomysł z resetem może się sprawdzić, a może w skrajnych przypadkach spowodować uszkodzenie układów.
  • Poziom 8  
    @piotrva skorzystam z Twojej rady i wykorzystam ów przełącznik analogowy ale w trakcie przeglądania forum nasunął mi się ciekawy pomysł. W ramach oszczędności energii elektrycznej (:)) można by wyłączyć układ z którego się aktualnie nie korzysta - połączyć masę układu z masą z zasilania za pomocą tranzystora NPN i sterować z uC czy ma przepuszczać prąd czy nie. Znalazłem takie rozwiązanie co prawda do silników elektrycznych ale może i tu by się sprawdziło?

To jak to wykombinowałem na obrazku:
    Kilka urządzeń podłączonych do jednego UART'u - wykorzystanie pinu RESET

jeżeli to rozwiązanie ma ręce i nogi to wystarczy tu zwykłe BC547?

Pozdrawiam, i dziękuje za takie zainteresowanie moim problemem :)