Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zdjąć koło pasowe napędu kosiarki

27 Cze 2011 18:48 22019 7
  • Poziom 17  
    Witam, dobieram się do kosiarki z napędem, w której przestał działać napęd. Jestem blisko zdiagnozowania przyczyny usterki, ale nie potrafię zdjąć plastikowego koła napędowego. Proszę o jakieś wskazówki. Fotki poniżej.
    Jak zdjąć koło pasowe napędu kosiarki Jak zdjąć koło pasowe napędu kosiarki
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Wybij ten kołek rozprężny, który widać na drugiej fotce :D
  • Poziom 17  
    Podejrzewałem że to koło tak jest osadzone, nawet zdjęcia pod tym kontem zrobiłem. Ale zanim sięgnę po młotek chciałem się upewnić. Idę walczyć... :)

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

Nie jest to takie proste jak myślałem, nie wybiłem tego trzpienia, jednak odkręciłem śrubę która obrobiłem. Co prawda nie było to konieczne bo do "środka" zagląda się tylko od jednej strony:)
    Jak zdjąć koło pasowe napędu kosiarki Jak zdjąć koło pasowe napędu kosiarki Jak zdjąć koło pasowe napędu kosiarki

Jeśli dobrze rozumuje powinno to działać tak:
    Koło (1) jest napędzane przez pasek (brak na rysunku), powoduje to obrót wału i w pkt 2 po przez przekładnie stożkową następuje obrót całej osi.

Obecnie wygląda to tak że koło (1) nie rusza się. Koła zębate (3) i (4) kręcą się tylko w jedną stronę, rozumiem że są zablokowane przez przekładnię stożkową.

Jest to do zrobienia w warunkach domowych czy też nie obejdzie się bez oddania jakiemuś szpecowi? :)
  • Poziom 27  
    No ale to plastikowe to napędowe jest.
    Widać dobrze teraz od tyłu przekładni co tam jest. Pokręć tym plastykowym i .... które się kręci, a które nie?
    Co widzę, to cała oś powinna wyjść to tyłu razem z takimi jakby panewkami . Puknij lekko młotkiem powinno ruszyć się. Będzie lepszy dostęp i widok. Może być ścięty klin, śruba ustalająca poluzowana ( na zdjęciu widać jedną).
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Przy próbie kręcenia plastykowym kołem widać że zębatka stożkowa rusza się delikatnie w jedną i drugą stronę, ale nie zakręci osią. Jest tam luz, czasami obróci się więcej czasami mniej, tak jakby coś z łożyskiem zębatki stożkowej było nie tak.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jak zdjąć koło pasowe napędu kosiarki

To zaznaczone, powinno moim zdaniem "wyjść" razem z osią. Jeśli tego nie wyjmiesz nie będziesz miał dostępu do w/w zębatki/łożyska. Oczyścić dokładnie, znaleźć ewentualne pierścienie ustalające. To czarne napędowe koło jednak będziesz musiał zdjąć by cokolwiek zrobić.
  • Poziom 17  
    Dzieki Romulus7874, po wyjęciu wałka, widać ewidentną przyczynę - urwany ząbek zębatki stożkowej.