Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eksport receptur z PC do panela - jaki panel?

28 Cze 2011 09:51 2664 16
  • Poziom 9  
    Witam
    Poszukuję panela z możliwością zapisu online receptur z komputera PC do panela. Receptury (wartości parametrów) zmieniają się w zależności od tego jakie przyjdzie zamówienie. Znacie jakiś panel który to umożliwia? Na razie pomysł jest taki, że będzie komputer przemysłowy zamiast panela, który będzie zapisywał dane produktu do sterownika PLC, ale może jest jakieś bardziej standardowe rozwiązanie?
    Pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    Pro-face - bardzo przyjemne panele z możliwością komunikacji po bardzo wielu protokołach.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Osobiście używam SCADY na PC lub jak kolega wyżej proface. Oba rozwiązania sprawują się ok. Większość zaawansowanych paneli może przyjmować dane z zewnątrz, zwrócić należy uwagę na złącza komunikacyjne oraz protokoły. Ethernet w standardzie posiada zarówno pc jak i proface.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 9  
    Dzięki za namiary na Pro-face. Faktycznie fajne, ale w bieżącym projekcie chyba się cenowo nie zmieszczę. Same panele nie są tanie, a do tego jeszcze licencje.

Jest coś innego?
  • Poziom 15  
    W Simensie masz taką możliwość jak pewnie w każdym innym panelu na rynku ( w miarę rozbudowanym ) . W taki czy inny sposób. Można nawet wysyłać receptury prosto z komputera do sterownika.
  • Poziom 9  
    Na się da pewno w Siemensie? Ja potrzebuję aktualizacji receptur online czyli następuje przyjęcie zamówienia na produkt (z systemu sprzedaży) i jakaś aplikacja (może być mojego autorstwa) wysyła odpowiednią recepturę do panela gdzie czeka sobie w kolejce aż ją operator wybierze i prześle do sterownika.

W Pro-face realizowane jest to przez osobną aplikację, która odczytuje dane receptur z bazy danych i wysyła receptury do panela.
  • Poziom 15  
    Zależy jaki panel. Praktycznie każdy który ma receptury ma opcje eksport/import receptury. W zależności od modelu na flash, kartę lub przez Ethernet. Dodatkowo do paneli z Ethernetem można eksportować/importować receptury przez stronę www panela.
    Receptury są zapisywane w pliku CSV, który "obrobić" można w arkuszu kalkulacyjnym.
    Osobiście mam osobne oprogramowanie współpracujące z bazą danych MsSQL i tworzący własny plik, który potem odczytuje panel.
    Oczywiście w pliku może być kilka różnych receptur z różną ilością rekordów ( np panel obsługuje kilka sterowników i na każdym są zupełnie różne receptury ( inne zmienne ))

W panelu już decydujesz czy importowane receptury mają być nadpisywane, kasowane czy modyfikowane ( np. w panelu masz rec od 1 do 100 i dopisujesz tylko kilka od 120 do 140 ). Oczywiście możesz potem jest zmodyfikować w panelu.

Eksport receptur z PC do panela - jaki panel?

Są też inne możliwości w pracy z recepturami. W MP można je np. modyfikować w skryptach.

Inne możliwości to ładowanie receptur prosto do sterownika s7 przez jego własną stronę www albo korzystanie z OPC XML Manager ładując wszytko do panelu bezpośrednio przez oprogramowanie Office.
  • Poziom 9  
    Klakier74 napisał:
    Zależy jaki panel. Praktycznie każdy który ma receptury ma opcje eksport/import receptury. W zależności od modelu na flash, kartę lub przez Ethernet. Dodatkowo do paneli z Ethernetem można eksportować/importować receptury przez stronę www panela.
    Receptury są zapisywane w pliku CSV, który "obrobić" można w arkuszu kalkulacyjnym.

Ale to ma być automat. Real-time i online. Jak pisałem wcześniej. Przychodzi zamówienie np. z Internetu i jest wysyłane na maszynę. Nie ma nikogo po drodze, kto obrabiałby je w jakimś arkuszu.
    Klakier74 napisał:

Osobiście mam osobne oprogramowanie współpracujące z bazą danych MsSQL i tworzący własny plik, który potem odczytuje panel.

No właśnie, ale jak panel to odczytuje? Sam odczytuje? Automatycznie?
    Klakier74 napisał:

Oczywiście w pliku może być kilka różnych receptur z różną ilością rekordów ( np panel obsługuje kilka sterowników i na każdym są zupełnie różne receptury ( inne zmienne ))

W panelu już decydujesz czy importowane receptury mają być nadpisywane, kasowane czy modyfikowane ( np. w panelu masz rec od 1 do 100 i dopisujesz tylko kilka od 120 do 140 ). Oczywiście możesz potem jest zmodyfikować w panelu.

Przy maszynie jest operator i on nie może nic decydować. On jest od naciskania guzików a nie od decydowania.
    Klakier74 napisał:

Są też inne możliwości w pracy z recepturami. W MP można je np. modyfikować w skryptach.

Nic mi to nie da.
    Klakier74 napisał:

Inne możliwości to ładowanie receptur prosto do sterownika s7 przez jego własną stronę www albo korzystanie z OPC XML Manager ładując wszytko do panelu bezpośrednio przez oprogramowanie Office.

Nie ma Office, nie ma ładowania. Nie ma fizycznie człowieka, który miałby to robić.

Dzięki za odpowiedź, ale jak widać moje wymagania są dość niestandardowe (chyba). Pewnie skończy się na PC i zapisywaniu bezpośrednio do sterownika a w przyszłości Pro-face z Pro-Sever EX.
  • Poziom 14  
    Kolego,
    Zwróć uwagę na panele Weintek'a, a w szczególności na serię MT8000i.
    Nie mam porównania cenowego do Pro_Face , ale np. do GOT Mitsubishi to około 50% taniej...

pozdrawiam
  • Admin DIY, Automatyka
    Jeżeli znasz C++ to za pomocą bibliotek Prodave (poszukaj info) możesz zrobić to co potrzebujesz na najprostszym PC połączony przez MPI z S7. Koszt tych bibliotek stosunkowo mały w porównaniu z jakimkolwiek panelem.
  • Poziom 11  
    Proponuje Schneider XBTGT serie można w nim samemu ciekawe skrypty umieścić. Osobiście nie bawiłem się zbyt dużo z receptami ale myślę że powinno to zafungować.
  • Poziom 9  
    bestler napisał:
    Jeżeli znasz C++ to za pomocą bibliotek Prodave (poszukaj info) możesz zrobić to co potrzebujesz na najprostszym PC połączony przez MPI z S7. Koszt tych bibliotek stosunkowo mały w porównaniu z jakimkolwiek panelem.

Tak, znam. Nawet niedawno popełniłem taki projekt tylko na libnodave. Jak pisałem wcześniej jest to opcja, która jest w tej chwili do realizacji i tak był ten projekt planowany (PC dotykowy i komunikacja ze sterownikiem), ale myślałem, że może uda się znaleźć bardziej standardowe rozwiązanie oparte na panelu przemysłowym.

@johan1294
    Przyjrzę się tym Schneiderom.

Dzięki
  • Poziom 10  
    u mnie w firmie używamy paneli Beijer EXTER T150
    nie mieliśmy z nimi jak dotychczas (1 rok) problemów eksploatacyjnych, a cena była atrakcyjna
  • Poziom 15  
    Proponuję czytać ze zrozumieniem.
    Oczywiście że da się "Przychodzi zamówienie np. z Internetu i jest wysyłane na maszynę"

Po prostu opisałem co można zrobić jeszcze. Obsługa ze skryptów, eksport czy obsługa z offica to dal bardziej wymagających użytkowników. Dla takiego prostego zastosowanie to jak najbardziej. I tak trzeba napisać projekt dla danego panelu ( pewna wiedza) i pewnie zmodyfikować coś w sterowniku ( chociaż niekoniecznie ). Większość użytkowników i tak będzie potrzebowała do tego pewnej otoczki ( raporty, oprogramowanie recepturowe często połączenie z SAP itp) więc same przesłanie receptury i uruchomienie jest najprostszą częścią.
  • Poziom 9  
    Klakier74 napisał:
    Proponuję czytać ze zrozumieniem.

Prośba, daruj sobie takie teksty. To nie onet.pl. Poważnie to nie wygląda.

Klakier74 napisał:

Oczywiście że da się "Przychodzi zamówienie np. z Internetu i jest wysyłane na maszynę"

No to proszę, napisz mi jak. Tylko tak konkretnie bez marketingowego szajsu typu Office i OPCXML (chociaż ten OPC XML mnie zaintrygował bo mógłbym napisać kawałek programu do tego tylko nie wiem czy dobrze rozumiem, że serwer OPC prześle moje dane do panela?).

Jest do tego jakiś soft? Biblioteki? Protokół?

Dodano po 4 [minuty]:

qbek1577 napisał:
    u mnie w firmie używamy paneli Beijer EXTER T150
    nie mieliśmy z nimi jak dotychczas (1 rok) problemów eksploatacyjnych, a cena była atrakcyjna

Podałeś link do panela, który kosztuje kilkanaście tysięcy zł. :)
    Faktycznie mniejsze modele są niedrogie ale szału nie ma. Trochę się obawiam tej firmy (a2s) bo kiedyś sprzedali mi panelowy PC i jest z nim niemało kłopotów. Mnie boli głowa i klient porządnie wk...ony. Co prawda serwisują dość rozsądnie, ale zacząłem bać się niemarkowego sprzętu.
  • Poziom 15  
    Chyba trochę strata czasu na Twoją osobę. Zadałeś pytanie, dość mętne zresztą to i dostałeś ogólną odpowiedź. Jeżeli mój sposób opisu Cię zmierził to przepraszam i więcej ni będę Ci zawracał głowy.

Podałem kilka wskazówek lub kierunków dalszego szukania rozwiązania. Wystarczy zapoznać się z podręcznikiem Flexa ( po polsku do ściągnięcia ze strony Siemensa - w razie czego podeślę link ) żeby wyrobić sobie zdanie czy dasz radę podołać problemowi.

Zainteresowały Cię receptury na panelu to podałem konkretne możliwości.
    Soft - WinCC Flexible
    Protokół - zależnie od wybranego rozwiązania

Jeżeli będziesz miał konkretne problemy chętnie pomogę.
  • Poziom 9  
    Panel Pro-face + oprogramowanie Pro-server (do komunikacji). Zgrabne API, biblioteka dla C#. Fajne akcje (np. na zmianę stanu bitu w panelu) komunikacyjne (zapis do bazy danych, odczyt z bazy danych, zapis do komputera itp). Ogólnie nieźle. Mógłby być bardzie dopracowany szczególnie jeśli chodzi o development i architekturę.