Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o przejrzenie poprawności instalacji

Arkadiusz72 28 Cze 2011 10:34 2432 10
  • #1 28 Cze 2011 10:34
    Arkadiusz72
    Poziom 7  

Witam wszystkich serdecznie

Obecnie w domu istnieje poniższy układ połączeń instalcji RTViSat.
    Bardzo proszę o zweryfikowanie poprawności modernizacji mojej koncepcji.
    Nie chcę opierać instalacji na multiswichu, gdyż sam zakup multiswicha to duży wydatek. Chciałbym wykorzystać to, co obecnie posiadam.

Planowany koszt modernizacji: 69,57zł + koszty przesyłki
    Zwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75: 21,97 PLN
    Rozgałęźnik - sumator TV/Sat RS-02M DCTV: 32,47 PLN
    Gniazdo końcowe: 15,13 PLN

Proszę o przejrzenie poprawności instalacji Proszę o przejrzenie poprawności instalacji

0 10
  • #2 28 Cze 2011 12:24
    p3st
    Poziom 24  

Skoro już masz pociągnięte po dwa kable do pomieszczeń, to zastosowanie gniazda TV/SAT/R nie ma sensu. Wstaw tylko coś do rozdzielenia TV/R, a "sygnał satelitarny" bezpośrednio pod tuner.

0
  • #3 28 Cze 2011 12:29
    Arkadiusz72
    Poziom 7  

Myślałem o wyrzuceniu jednego kabla z tego pokoju, gdzie chcę zamontować gniazdo RTViSat. W obu pokojach kable idą przy ścianie (pod dywanem).

0
  • #4 28 Cze 2011 12:59
    p3st
    Poziom 24  

Skoro już jest, to go zostaw w spokoju. Lepsze dwa osobne kable niż sumowanie sygnałów.

0
  • #5 28 Cze 2011 14:22
    Arkadiusz72
    Poziom 7  

OK. Przewód SAT mogę zostawić osobno.
    Jednakże szczególnie zależy mi na zsumowaniu sygnału z dipola i ant. szerokopasmowej.
    W związku z tym, jak rozdzielić częstotliwość sygnału TV i radia? Używając gniazda R/TV/Sat, czy też jakimś rozgałęźnikiem?
    Np. takim: Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal, Kod towaru: R60102

P.S. Obecnie dipol leży na strychu ji jest podłączony jakimś starym kablem. Jakość sygnału radiowego pozostawia wiele do życzenia dlatego zamierzam powiesić go na elewacji i zsumować sygnał RiTV.
    A pomysł zsumowania R/TV i Sat przyszedł mi do głowy dlatego, iż pomyślałem, że jak już mam montować gniazdo R/TV/Sat (ze względu na konieczność rozdzielenia sygnału RiTV) to już od razu zsumuję sygnał SAT.
    Ale jak twierdzisz lepiej jest zostawić sygnał Sat osobno, to tak zrobię.

0
  • #6 28 Cze 2011 16:45
    p3st
    Poziom 24  

W zasadzie do rozdzielenia TV/R może być taki rozgałęźnik jak podałeś ale są jeszcze takie, które mają "dedykowane" złącze dla radia, np. Link
    Takie rozgałęźniki chyba w porównywalnych cenach co gniazda (ale to oczywiście zależy gdzie kupimy). Te Telmora można włożyć w białe, plastikowe "obudowy natynkowe". W tym temacie Link są zdjęcia rozgałęźnika w obudowie.

Gniazdo też zda egzamin. Gniazdo jest wyposażone w filtry górno-, dolnoprzepustowe, itp. "wycinające" z np. złącza TV pasmo używane do SAT.

0
  • #7 28 Cze 2011 19:04
    Arkadiusz72
    Poziom 7  

Tak szczerze mówiąc to nie wiem czy dipol, który posiadam wymaga zasilacza takiego jak antena szerokopasmowa.
    Tak popatrzyłem z ciekawości na antenę: Antena radiowa Dipol 1RUZ B, Kod towaru: A0210 oraz na antenę Antena radiowa Dipol 1RUZ PM B, Kod towaru: A0221
    One też chyba nie wymagają zasilania.

Czy jeżeli moja antena nie wymaga zasilania (tzn. nie ma przedwzmacniacza), to jeżeli zostanie ona podłączona jak na schemacie z wykorzystaniem zwrotnicy ant. ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75 będzie poprawny odbiór sygnału radiowego? W specyfikacji zwrotnicy jest napisane, iż możliwe jest przesyłanie zasilania do przedwzmacniaczy przez wejścia FM, 6-12 i UHF. Możliwe znaczy również - możliwość wyłączenia przesyłania zasilania przedwzmacniacza?

Celem zminimalizowania kosztów pomyślałem o kupieniu wszystkiego w Telemorze, lecz nie mają oni tak szerokiego asortymentu jak Firma Dipol.

0
  • Pomocny post
    #8 28 Cze 2011 21:28
    p3st
    Poziom 24  

Jeśli w puszcze nie ma przedwzmacniacza, tylko symetryzator, to naturalnie nie należy podawać zasilania na taką antenę. W zwrotnicy masz możliwość przesyłania zasilania do poszczególnych anten. Aby był przesył zasilania, muszą być zwarte odpowiednie druciki (zworki) w tej zwrotnicy. Przyjrzyj się zdjęciom zwrotnicy to je zauważysz. Jest nawet legenda na płytce.
    Druciki odpowiadające za wejście anteny radiowej mają być rozwarte, a anteny UHF zwarte (jeśli jest w tej antenie przedwzmacniacz).

0
  • #9 01 Lip 2011 10:50
    Arkadiusz72
    Poziom 7  

Kupiłem zwrotnicę antenową ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75 w specyfikacji której jest napisane, iż maksymalny prąd jaki może przepływać przez każdą gałąź wynosi 50mA. Informacji takiej nie ma na stronie z tą zwrotnicą. Znalazłem ją w ulotce dołączonej do zwrotnicy.
    Problem jest w tym, że z zasilacza anteny szerokopasmowej wychodzi prąd 100mA.
    Czy jeżeli podłączę ten zasilacz i zewrę obie zworki (Z1 i Z3), tak aby prąd płynął do wzmacniacza anteny szerokopasmowej oraz do wzmacniacza dipola to uszkodzę tę zwrotnicę?
    Czy też te 100mA zostanie rozłożone na obie anteny po 50mA (zgodnie z pierwszym prawem Kirchhoffa - suma natężeń prądów wpływających do węzła jest równa sumie natężeń prądów wypływających z tego węzła)?

0
  • #10 01 Lip 2011 10:56
    andpol 33
    Poziom 35  

100mA to wydajność prądowa zasilacza. Jaki popłynie prąd, zależy od poboru przez przedwzmacniacz ( 30-65mA ). Taki zasilacz bez problemu "uciągnie" 2 przedwzmacniacze.

0
  • #11 18 Lip 2011 21:48
    Arkadiusz72
    Poziom 7  

Podsumowanie:
    Zgodnie z zaleceniem p3st sygnał sat zostawiłem w osobnych kablach.
    Zsumowałem tylko sygnał RiTV, a następnie w jednym z pokoi ponownie go rozdzieliłem używając dwudrożnego rozgałęźnika.
    Z racji tej, że zarówno w dipolu jak i antenie szerokopasmowej jest zamontowany przedwzmacniacz - zostawiłem zasilacz celem prawidłowego funkcjonowania.
    Wbrew moim obawom, a zgodnie z tym co napisał adnpol 33, zasilacz z powodzeniem daje rady zasilić oba przedwzmacniacze.

Zgodnie z regulaminem temat po podsumowaniu zamykam.

0