Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulacja szybkości opuszczania wiernicy z dwoma falownikami

egk1979 28 Jun 2011 15:21 4929 24
 • #1
  egk1979
  Level 9  
  Witam
  Nabyłem wiertnice do kamienia, taka samoróbka z pod Wrocławia, troche ją podrasowałem dodając 2 falowniki do silników podnoszenia i opuszczania wiertnicy silnik 3-fazowy 1,1 kW na falowniku lg 1,5 kW, oraz silnika napędzającego wiertło 7,5 kW falownik OMRON 3G3MV--A4075. Pierwotnie wiertnica ta była używana tylko do jednego typu kamienia- miejscowego granitu i miała tylko jedną nastawę, ja chce wiercić w różnych kamieniach miększych i twardszych, co się wiąże z różnymi szybkościami wiercenia. Te falowniki mają jakieś detekcje obciążenia i chciałem właśnie tę właściwość ich wykorzystać.
  Pytanie brzmi: czy jest możliwość połaczenia tych falowników tak, żeby falownik wiercący na postawie poziomu obciążenia wysyłał informację folownikowi opuszczającemu czy może przyspieszyć, albo ewentualnie zwolnić, by optymalnie dobrać prędkość wiercenia. co ewentualnie trzeba by dokupić. dodam tylko że falownik mniejszy lg nie ma portu RS, zaś większy chyba można podłaczyć bo ma wyjścia R+, R-, S+, S-.  Myślałem, żeby wykorzystać wyjście analogowe falownika OMRON podające napięcie 0-10 VDC ale w tej opcji jedynymi parametrami monitorowanymi są:
  1.częstotliwość wyjściowa falownika 10 V = częstotliwośc max
  2. Prąd wyjściowy silnika 10V=prąd znamionowy silnika
  3. Napięcie obwodu pośredniczącego
  4. moment obrotowy silnika
  5. moc wyjściowa
  6. napięcie wyjściowe

  Oprócz tego jest współczynnik korekcji - mnożnik od 0 do 2 z rozdzielczością nastawy 0,01 .

  Obawiam się, że nic z tego się nie uda w tym temacie wykorzystać, ale proszę o rady.
 • #2
  FreakOfDnb
  Level 10  
  Wyjścia R+/ R- na falowniku są to raczej wyjścia na podłączenie rezystora hamującego i jest to używane raczej w napędach gdzie opuszczane są jakieś rzeczy a energia która się wytwarza jest zwracana do rezystora i zamieniana w ciepło.

  Co do twojego problemu

  1) Musiałbyś zobaczyć jakie są ustawione opcje pracy falowników, czy jest to u/f itd......
  2) Sprawdź jaki jest prąd znamionowy silnika napędzającego wietrło i trochę niższą wartość wpisz w ostrzeżeniach (warning) w falowniku OMRON 3G3MV--A4075 i następnie sprawdź które wyjście cyfrowe jest odpowiedzialne w tym falowniku za ostrzeżenie (warning) (zazwyczaj sygnał wyjściowy powinien byc o napięciu 24VDC) i zazwyczaj można sobie samemu ustawić które wyjście powinno sygnalizować nam ostrzeżenie
  3)W falowniku LG podłączył byś wyjście z falowika OMRON 3G3MV--A4075 w port na którekolwiek wejśćie cyfrowe i skonfigurowałbyś je w taki sposób że jeżeli falownik OMRON 3G3MV--A4075 wystawiałby sygnał o zbliżaniu się do prądu znamionowego to falownik Lg powiedzmy obniży częstotliwość do 10Hz.
  Czyli konfiguracja wejścia na falowniku LG odnosiłaby się tylko do tego że jeżeli pojawia się sygnał z OMRON 3G3MV--A4075 = Obniż częstotliwość do np. 10Hz.

  Jeśli masz instrukcje do tych falowników to wrzuć je tutaj. :)

  pzdr!
 • #3
  egk1979
  Level 9  
  instrukcje przesyłam, ale teraz muszę wyjechać i jutro dalej będę mógł sprawdzić to wyjście. Sterowanie jest u/f, a co do silnika wiercącego jest to silnik starszy, niestety bez tabliczki znamionowej, tylko na podstawie gabarytów stwierdziłem że to 7,5 kW, obroty zakładam że coś koło 1500 na min, do nastawienia sterowania wektorowego musiał bym podać szczegółowe dane silnika, a z głowy boję sie podawać bo może chyba coś pierdyknąć. silnik podnoszący-opuszczający szczególnie ciężkiej pracy nie wykonuje, więc też jest w trybie u/f, ale w tych lg-kach to chyba ten wektor to jest tylko w nazwie, tak przynajmniej wyrażał się gość ze sklepu.

  Generalnie było by to jakieś zabezpieczenie, ale szukam bardziej rozwiązania, które na bieżąco by optymalizowała szybkość wiercenia, czyli przy zbliżaniu się do maxymalnego obciążenia zaczyna zwalniać opuszczanie
  Attachments:
 • #5
  FreakOfDnb
  Level 10  
  Dokładnie o to chodzi żeby zmniejszyć szybkość opuszczania przy zbliżaniu się do maksymalnego prądu od napędu wiertła

  Można też zrobić mały test i zmierzyć prądy bez obciążenia i przy obciążeniu i założyć sobie jakieś maksimum.

  wieczorkiem przeglądne manuale i dam odpowiedź

  pzdr
 • #6
  egk1979
  Level 9  
  Generalnie wymyśliłem sobie to tak:
  1. na wielofunkcyjnym wyjściu analogowym AM w falowniku OMRON napędu wiertła ustawiam sygnał analogowy 0-10VDCV, z opcją monitorowania prądu wyjściowego. Tu mi się pojawia problem, bo 10 VDC jest przy obciążeniu nominalnym, więc przy pełnym obciążeniu będzie mi jeszcze bardziej dociskać. muszę włożyć coś, co mi odwróci tą zależność. ale idźmy dalej.
  2. Falownik od opuszczania-podnoszenia przełączam na PNP zadawanie napięcia do sterowania analogowego z zewnątrz.
  3. kabelkiem z wyjścia AM falownika OMRON lecę na potencjometr który jest podłączony do falownila LG (zostawiam sobie furtkę recznego dostosowywania szybkości opuszczania wiertnicy)
  4. w parametrach wejścia zadawania obrotów analogowo dopasowuje przeliczniki tak, żeby wiertnica nie przekraczała nominalnych prądów silników, ale i nie kręciła sie w powietrzu (tu nie wiem jak to zrobić, ale to chyba kwestia metody prób i błędów, byle nie nazbyt kosztownych)

  Dodano po 16 [minuty]:

  <a title="falownik-lg.jpg" href="https://obrazki.elektroda.pl/4381675200_1309505195.jpg"><img src="https://obrazki.elektroda.pl/4381675200_1309505195_thumb.jpg" alt="falownik-lg.jpg" /></a>

  Dodano po 5 [minuty]:

  regulacja szybkości opuszczania wiernicy z dwoma falownikami

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jeśli ktoś może potwierdzić słuszność moich założeń i dodatkowo zaproponować "coś" do odwrócenia sygnału z wyjścia "AM" to będę bardzo wdzięczny. Za konstruktywną krytykę także.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Może jeszcze ewentualnie jak zoptymalizować w takim układzie wydajność, jakieś konkretne parametry, wg tabel prąd na fazę to 14,7 A, ale tak jak pisałem w poprzednim poście nie ma tabliczki znamionowej i tylko się mogę domyślać że to dokładnie ten silnik
  regulacja szybkości opuszczania wiernicy z dwoma falownikami
 • #7
  egk1979
  Level 9  
  ponawiam pytanie o urządzenie do odwrócenia napięcia 0-10 VDC, pewnie coś takiego istnieje, ale ja się nie zajmuje elektroniką i nie wiem nawet od czego zacząć wyszukiwanie, czy to jakiś inwerter czy co?
  Proszę o pomoc
 • #8
  pafciowaw
  Automation specialist
  Dla falownika LG można wykorzystać "krokowe" zmniejszanie/zwiększanie prędkości; np. występuje przeciążenie to na "wielofunkcyjnym wyjściu tranzystorowym" powstaje sygnał, którym sterujesz wejścia cyfrowe falownika LG (dla zmniejszenia częstotliwości)...tylko nie wiem jak w drugą stronę - zwiększać częstotliwość ?!
 • Helpful post
  #9
  atlantel
  Automation specialist
  Witam!
  Falownik iC5 posiada funkcję "odwracania sygnału"!
  Dla wejścia napięciowego:
  I 8 ustaw na maksymalną częstotliwość np. 50Hz
  I 10 na minimalną np. 0Hz
  Powodzenia
 • #10
  egk1979
  Level 9  
  A to ciekawe, oczywiście widziałem te parametry, ale nie sądziłem że się je da odwrócić, raczej chciałem je wykorzystać do zmiany zakresu nastawy, bo przecież silnik nie obciążony też pobiera prąd i to kuło 6-7 A, więc miałem za pomocą tego przełącznika (I7) metodą doświadczalną, bo nie mam żadnego miernika, zmniejszyć zakres. Myślicie, że proporcja taka załatwi sprawę,
  I znam 14,7A- 10V
  I luz 6 A - x V
  x= 4,08V

  Dziś spróbuję z tymi parametrami, dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc, jak zadziała to napiszę
  pozdrawiam
 • #11
  egk1979
  Level 9  
  Z tym odwróceniem sygnału na wejściu to prawda, po zmianie wg zaleceń atlantel rzeczywiście falownik reagował odwrotnie na potencjometr, czyli wszystko w porządku od strony falownika LG IC5, niestety "zwąchać" się nie chciały. Pewnie coś źle zrobiłe, opisze co próbowałem.
  1. Falownik napędzający wiertło OMRON 3G3MV: Parametry n065=0; n066=1; n067=1. kabelek podłączyłem do wyjścia "am" i pojechałem nim do falownika LG
  2. Przy falowniku LG próbowałem 2. metod
  A. zrobiłem tak jak było zaznaczone na wcześniej przesłanych schematach, tylko bez zewnętrznego inwertera sygnału, regulacja szybkości opuszczania wiernicy z dwoma falownikami, przy trybie PNP
  B. Jak wyżej tylko przy trybie NPN

  Dodano po 11 [minuty]:

  Potem zwróciłem uwagę w instrukcji LG na ten schemat
  regulacja szybkości opuszczania wiernicy z dwoma falownikami
  niestety nic z tego nie rozumiem, to co do czego powinienem podłączyć?
  Niestety nie mam dostępu do żadnego woltomierza żeby sprawdzić czy na wyjściu AM falownika OMRON się coś dzieje, ale falownik jest nowy, wszystko w nim działa i jak gdzieś nie ma jakiejś blokady wyjścia analogowego AM to raczej ustawienia są dobre.
  A tak poza tematem jak powrócić do ustawień producenta w falowniku Omron, bo w LG nie ma z tym problemu?
 • #13
  egk1979
  Level 9  
  A może to że przez potencjometr próbuję to puścić coś bruździ, ale co?
 • #15
  atlantel
  Automation specialist
  Jeszcze raz popatrzyłem i tak potenjometr zewnętrzy tak jeśli wykorzystasz sygnał prądowy jeśli jest na wyjściu tego omrona wtedy na iC5 na zaciski I ; CM.
  Natomiast jeśli jest tylko wyjście napięciowe na omronie to podłączenie iC5 j.w. a potenjometr tylko wbudowany we falowniku (fabryczny).
 • #16
  egk1979
  Level 9  
  O Fajnie, jak szybko, czyli potencjometr może zostać?
  czyli z Omrona lecę kabelkiem na jeden z bocznych kabelków potencjometra odpowiadający za zasilanie(po prostu odpinam kabelek potencjometra od VR) i spinam go z kabelkiem od OMRONA) przy NPN. Reszty kabelków potencjometr-falownik LG nie ruszam(V1 i CM) I tak mi nie działało, to co powinienem zmienić?

  Dodano po 6 [minuty]:

  W Omronie jest wybór na wyjściu: sygnał analogowy i sygnał częstotliwościowy.
  Czy ten drugi dało by się wykorzystać, a jak nie, to co, bo się pogubiłem, z Omrona wychodzi jeden kabelek, i gdzie go mam podłączyć w falowniku LG tylko do V1?
 • #17
  atlantel
  Automation specialist
  Potenjometr zewnętrzy likwidujemy- wykorzystujemy tylko potencjometr na pulpicie falownika, sygnał napięciowy podłączamy na V1 i CM.
  Na omronie ustawiamy sygnał analogowy.
  Co do polaryzacji ustawiamy tak jak fabryczna.
 • #18
  egk1979
  Level 9  
  Pewnie to głupie bo nie rozumiem, ale jeszcze raz mówię, że z falownika Omron wychodzi chyba tylko jeden kabelek i gdzie ja mam go podłączyć? Przecież jednego kabelka nie podłączę i do zasilania i do zera, bo raczej nic to nie da, ?

  Patrze i zasilanie wejścia LG to VR, V1 to wejście, a CM służy tylko do podłączenia potencjometru (nie znam się na potencjometrach, ale chyba kieruje "resztę" sygnału z potencjometra na O), więc chyba rzeczywiście trzeba tylko podłączyć sygnał 1 kabelkiem na V1 i powinno działać. Sprawdzę w praniu. Raczej takimi próbami nie spali się całego falownika?

  Tak zrobię i jak to nie da rady, to chyba zrezygnuje z tej opcji, będę stał przy falowniku OMRON i patrzył czy prąd na falowniku nie przekracza znamionowego, może to nie automatyka, ale jedno miejsce pracy więcej:D
 • #19
  pafciowaw
  Automation specialist
  Nie znam OMRONA, ale....według instrukcji:
  http://www.lesron.com.pl/data/katalog/3G3MV.pdf
  na stronie 41 masz pokazany pomiar częstotliwości na wyjściu analogowym...
  czyli dla Twoich potrzeb powinno się wykorzystać wyjścia AM+ i AC (do przesłania danych do falownika LG)
 • #20
  egk1979
  Level 9  
  Tylko jak to wtedy podłączyć? Jeśli nie jest połączony AM z AC to na AM Nie jest podawane napięcie? Rozumię, że w planowanym układzie falownik LG pełni funkcję woltomierza i robi to na wejściu V1, a interpretując te informacje odpowiednio zarządza częstotliwością wyjścia na silnik.

  Na Omronie jest wyjście AM, oraz "zero" dla niego AC w między które można wpiąć woltomierz by na nim sprawdzać kontrolowany parametr. W LG Jest standardowy układ do sterowania potencjometrem napięciowym VR- zasilanie dla układu 12 VDC, CM- zacisk wspólny (zero, albo -), oraz wejście analogowe do napięcia 0-10 VDC- V1

  Ile kabli do połączenia w układ tych dwu falowników potrzeba i co z czym połączyć?
  Im dłużej się zastanawiam, tym niej rozumiem, idealnie by było upewnić się, ze na wyjściu Omrona AM jest rzeczywiście to napięcie zależne od prądu, ale skoro wszystko działa w tym falowniku to z olbrzymim prawdopodobieństwem można założyć że to zasilanie jest.
  Proszę o łopatologiczne wyłożenie: A do B; C do D i ma działać.
  Pozdrawiam
 • #21
  pafciowaw
  Automation specialist
  Przesyłając jakąś informację muszą być dwa "kable": jeden (AM+) na którym występują zmiany (w Twoim przypadku napięciowe w zależności od prądu falownika) oraz drugi (AC) który jest podstawą, masą, zerem.
  Od strony LG to tak jak napisał Kol. atlantel w poście #12
 • #22
  egk1979
  Level 9  
  To może jednak puszczać to przez potencjometr, tak teraz patrze, po kolei:
  kabel z AM do potencjometra zamiast zasilania VR z LG, podłączenie V1 zostaje normalnie przy potencjometrze, zaś kabel potenjometru z wejścia CM na LG przepiąć na wejście AC na OMRONIE?. Wtedy układ na Omronie AM-AC był by zachowany. Albo rozdzielić minus i dać zarówno na CM jak i na AC Na obydwa falowniki.
 • #23
  pafciowaw
  Automation specialist
  A co to da?
  Jeżeli wykorzystasz wyjście (napięciowe) to po co je przepuszczać przez rezystor nastawny? - zmiany rezystancji niczego do układu regulacji nie wniosą!
 • #24
  egk1979
  Level 9  
  Akurat chciał bym mieć możliwość dodatkowego sterowania tym falownikiem, ale można to zrealizować przez potencjometr wbudowany w falownik, a co to wg mnie da- możliwość połączenia AM z V1 oraz z AC, ewentualnie z CM, ale jeśli źle myślę to podaj co z czym mam połączyć, od początku postu o to właśnie chodzi: jak połączyć 2 falowniki, te konkretne modele, tak by mogły się na wzajem optymalizować do najlepszej pracy, nie za wolno i nie za szybko, bez przeciążania silników
 • #25
  egk1979
  Level 9  
  W końcu zadziałało, opisze co z czym, może się komuś to przyda kiedyś.
  W falowniku OMRON 3G3MV 7,5kW napędzającym wiertło ustawiłem parametry wyjścia analogowego AM: n065=0; n066=1; n067= narazie zostawiłem na 1,0, ale pewnie przy "dostrajaniu" będę coś tu kombinował.

  2. kablami idę do falownika LG iC5 1,5 kW podnoszącego-opuszczającego wiertnicę i podłączam do wejścia analogowego odpowiednio
  kabel z wyjścia AM Omrona do wejścia V1 LG
  Kabel z wejścia AC Omrona do wejścia cm LG
  Parametry w LG ustawiam: Frq=7; I7=4,7 (zmiana zakresu sterowania na prądy, które rzeczywiście w czsie pracy silnika występują, 0 amper jest przy wyłączonym silniku, a przy nieobciążonym zaczyna się gdzieś od 7A, co na volty liniowo przeliczając jet koło 4,7VDC)
  -Tu dzięki koledze atlantel, który podpowiedział jak odwrócić sygnał na wejściu
  dalej I8=60; I10=0 i na ten moment to wszystko, generalnie działa.

  Daje mi to reakcję zwalniania prędkości wiercenia przy dochodzeniu do max. prądu silnika napędzającego wiertło. dodatkowo potencjometrem na falowniku LG mogę dostrajać obroty, niestety tylko w górę, a raczej chcę mieć możliwość zaczynania wierceni powoli. pewnie użyję do tego funkcji prędkości krokowych na wejściach P4 i P5, ale dalszą pracę z tą maszyną planuję trochę później, bo jeszcze mam 2 maszyny do złożenia.
  Wszystkim którzy poświęcili swój czas dla mnie wielkie dzięki, może jeszcze komuś sie to przyda, bo to wydaje mi się bardzo fajny prosty układ często w wielu sytuacjach wykorzystywany.

  Mam jeszcze jedno pytanie związane z silnikiem napędzającym wiertło, steruje go przez U/f, bo nie mam pełnych danych do ustawienia parametrów do sterowania wektorowego. Czy ktoś mądry mógł by mi podać te dane;
  n106(nominalny poślizg silnika)=
  n107(Rezystancja uzwojenie silnika)=
  n036(znamionowy prąd silnika)= 14,7A
  n110(prąd jałowy silnika)=

  na podstawie tabelki https://obrazki.elektroda.pl/1915712900_1309506847.jpg. wydaje mi się że to wszystko tam jest, ale jak się nie wie na co patrzeć, to lepiej zapytać. silnik SEE132M-4
  chyba praca w trybie wektora pola elektromagnetycznego była by lepsza do takiego zastosowania, a może zostawić na U/f

  Pozdrawiam