Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwnie wywalająca różnicówka w instalacji elektrycznej mieszkania

28 Cze 2011 16:27 5712 20
  • Poziom 22  
    witam. oto problem. rozdzielnia elektryczna uzbrojona w ochronniki przepięciowe OBI, FR 3 fazy, róznicówka 30mA 40A 3f zabezpieczenie gniazda siłowego C25 i 5 obwodów oswietlenie /gniazda wszystko firmy GE. Problem tego typu, ze przy podłączeniu jakiegokolwiek odbioru z bolcem ochronnym lub bez np lampka itp wywala róznicówke. WLZ trafia na ochronnik, mostkiem na różnicówke , za różnicówką zabezpieczenia przeciażeniowe. Połączenia wewnątrz rozdzielni spięte prawidłowo. Ochronnik ma uziemienie 25mm2, w złączu kablowym jest bednarka i szyna wyrównawcza do której jest podpięty N, Pe, oraz ochronny z przepięciówki. Róznicówkę nie zawsze wywala , raz da sie załączyć raz nie da sie wogle podnieść wajchy. Włącznikiem od razu sadzi, natomiast załączając róznicówką jak uda sie bedzie trzymac, wystarczy podłącze mały odbiór juz sadzi. Odłączyłem uziemienie WLZ-ta z listwy zaciskowej z rozdzielni przestało sadzic, można było podłaczyc wszelkie odbiory aż do zadziałania zabezpieczenia przeciążeniowego. Sprawdzałem miernikiem nie ma zwarcia miedzy L- N n-pe l-pe. Różnicówka sprawna, była testowana nowa sztuka i bez zmian, ochronniki są sprawne. Co sądzicie o tym ?
  • HELUPOWER
  • Poziom 23  
    A przeprowadziłeś pomiar rezystancji izolacji induktorem czy tylko zwykłym multimetrem? Na pomiarze induktorem musi się coś pokazać. No chyba nie masz gdzieś w instalacji zamienione N z PE ?
  • Poziom 41  
    Witam.
    Wyłącz wszystkie odpływy(zabezpieczenia przeciążeniowe). Włącz zabezpieczenie przeciwporażeniowe. Powinno "trzymać. Teraz po kolei włączaj odpływy esami. Który wybija,lub przy którym wyrzuci różnicówkę,ten obwód (odpływ) jest wadliwy(usterka).
  • Specjalista elektryk
    Panowie, najwyższa pora zaopatrzyć się w mierniki cęgowe lub widełkowe do pomiaru prądu upływowego. Potrafią one zaoszczędzić dużo czasu i zdrowia. Naprawdę.
  • HELUPOWER
  • Poziom 28  
    -> Stanisław1954

No nie koniecznie, wystarczy mały upływ pomiędzy N-PE a wywali przy załączeniu dowolnego obwodu,

-> jarecki86

Nie wiedziałem, że są mierniki cęgowe o tak małym prądzie znamionowym :) może wystarczy zwykły miernik na zakresie miliamperomierza?

Nikt nie jest tu wróżką. Ale jak kolega pisze że po odłączeniu PE na GSU wywala po pewnym czasie wyłącznik nadprądowy co moim skromnym zdaniem może być objawem uszkodzenia izolacji, lub przeciążeniem.
    Do ręki miernik izolacji, napięcie probiercze 500V i podać wynik.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    12robert12 napisał:
    Nie wiedziałem, że są mierniki cęgowe o tak małym prądzie znamionowym
    Niech kolega sprawdzi zakresy pomiarowe cęgowych mierników prądu upływu.
  • Poziom 22  
    stanislaw1954: jesli chodzi o róznicówke + przeciążenie bez odbiorów w gniazdkach i włącznikach w pozycji 0 nic nie wali, odłączałem lampy z sufitu dawałem napięcie i tez nie wali. Nie ma mozliwosci zamiany przewodów w gniazdkach/ oswietleniach , ponieważ po odłaczeniu PE z listwy wszędzie jest prawidłowe napięcie i wszystko działa z obciążeniem. Aha ale jezeli PE WLZ-ta jest podpiete do listyw w rozdzielni , różnicówka i nadprądowe są załączone ale nie ma podpiętych odbiorów (testowane też przy odłaczonych lampach sufitowych ) różnicówka trzyma wiec nie widac aby instalacja miała małą / uszkodzoną rezystancję
  • Poziom 42  
    Witam!

Twój problem szanowny autorze wątku jest wręcz książkowym przykładem błędu w sztuce. Powodem jest oszczędność.
    Jeden RCD załatwi wprawdzie sprawę bezpieczeństwa, ale kosztem funkcjonalności taniej instalacji.
    Nie ma więc nic dziwnego w tym co opisałeś. Wyłącznik bowiem zachowuje się jak najbardziej poprawnie, czyli odcina napięcie w uszkodzonym obwodzie. A to, że przy okazji pozbawia napięcia obwody sprawne to tylko efekt Twojej krótkowzrocznej oszczędności.
    Kolega GBW wskazał kierunek w jakim powinieneś podążać.
  • Specjalista elektryk
    Kolego elektronik321, zamiast tracić czas na pisanie kolejnych postów, powinieneś dokładniej zapoznać się z zasadą działania wyłącznika różnicowoprądowego. Wtedy zrozumiesz, że prawidłowa odpowiedź została Ci już udzielona.

Edit: wykasowanie ostatniego wpisu oznacza, że chyba już zrozumiałeś swój błąd.
  • Poziom 2  
    Autor sam pisze że do szyny wyrównawczej ma podłączone N i PE. To jest właśnie miejsce zwarcia N z PE.
  • Moderator
    jarecki 86 napisał:
    Kolego elektronik321, zamiast tracić czas na pisanie kolejnych postów, powinieneś dokładniej zapoznać się z zasadą działania wyłącznika różnicowoprądowego. Wtedy zrozumiesz, że prawidłowa odpowiedź została Ci już udzielona.

Edit: wykasowanie ostatniego wpisu oznacza, że chyba już zrozumiałeś swój błąd.

Nie, to ja go wyrzuciłem ze względu na haniebną pisownię. Całości nie czytałem, jednak moduł sprawdzenia pisowni podkreślił kilkanaście wyrazów na czerwono.
  • Poziom 37  
    Autor napisał, że mierzył i nie ma zwarć N-PE. Można gdybać, na ile to było rzetelnie zrobione. Gdyby kontakt N-PE był porządny (metal w metal), to multimetr by to wykrył przy swoim napięciu 9V - a ponieważ nie wykrył to znaczy że upływ jest przez wilgoć lub coś podobnego - kiedy potrzebne jest wyższe napięcie do wymuszenia przewodzenia - takie jest moje zdanie.

Równie dobrze może być gdzieś jakaś uszkodzona izolacja lub otwarta żyła mająca kontakt z wilgotnym i łatwo przewodzącym podłożem (schnące posadzki, sufity, nowe ściany ziemia itp.).
  • Admin DIY, Automatyka
    Miałem dokładnie taki sam przypadek jak o którym pisze autor.
    U mnie powodem był piec gazowy podłączony do prądu.
    Po kilku miesiącach problem powrócił gdy kupiłem nową pompkę do obiegu CO.

Niby wszystko jest ok. Przewód PE pieca podłączony był do obudowy, a ta wisiała na hakach, które były galwanicznie połączone z rurami CO. RCD wyłączał co ok godzinę (z 10 razy na dzień).

Problem ciekawy i myślę, że autora przypadłość może mieć podobna genezę.
  • Specjalista elektryk
    Przeczuwam, że kolega bestler pisze o instalacji TNC.
  • Admin DIY, Automatyka
    Mam kilka różnicówek i PE oddziela się od N w rozdzielnicy głównej. Nigdzie dalej PEN nie wychodzi.Typowy układ TNCS
  • Poziom 28  
    -> bestler

Twój piec gazowy CO ma zapalnik elektryczny zasilany z sieci elektrycznej!

Więc działanie zwykłego RCD 30mA AC jest losowe.

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    ok , mniejsza z tym widze ze usówane są posty za "walenie" ale to inna bajka. Zakład energetyczny postawił złącze kablowe wraz z skrzynką licznikową i w niej znajdują sie zugi : 3 fazy, N, Pe. N i Pe wchodzi do złącza kablowego gdzie znajduje sie szyna, do niej podłączone moje N i Pe ( co idzie do skrzynki licznikowej) N z kabla ziemnego z trafostacji i bednarka ZnFe. Jak moze byc uszkodzona izolacja instalacji elektrycznej kiedy bez żadnego obciążenia, bez podłączonych odbiorów wogle nie wywala ani różnicówki ani przeciążeniówki. Napięcie 230 V wyższe niz miernik i nawet przy jego pomocy nie wywala różnicówki. Wtej instalacji nie ma jeszcze nic oprócz 7 złączników, 15 gniazdek, 5 opraw oświetleniowych ( nawet były odłączane dla testowania) a zakończenia zabezpieczone kostkami Vago.
    Temat zakończam z powodu wyczerpującego opisu i usuwania postów przez moderatora

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [retrofood]
  • Poziom 28  
    -> elektronik321

Brak wiedzy z zakresu dzialania RCD. Jak koledzy piszą, sprawdź zwarcie N-PE ale induktorem lub N może mieć gdzieś doziemienie.

Miałem kiedyś przypadek jak "stary fachowiec" podłączał kompresor i na obudowę podał N zamiast PE. Wszystko działało dopóki nie było wokół kompresora wilgotno lub ktoś go nie dotknął.
    U Ciebie też podejrzewam taki przypadek. Może to dotyczyć pralki, kuchenki - zobaczyć czy nie ma w gniazdku mostka na bolec z N bo ktoś zaoszczędził na 1 żyle i co...

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Tylko podejrzewam że z począdku bylo wszystko ok . Wiem elektronik że tu trzeba wszystko pisać ą i ę odezwij sie na pw.