Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW E-38 96r. duża navi. co zrobić żeby radio działało bez stacyjki

28 Cze 2011 19:22 7868 3
  • Poziom 13  
    Witam.
    Co zrobić żeby pominąć "logikę zapłonu" i żeby można było słuchać radia/CD bez użycia kluczyka w stacyjce.
    W tej wersji nie da się włączyć audio poprzez wciśnięcie pokrętła głośności bez włączonej stacyjki.
    Jest to wersja z 1996 r z dużą nawigacją i TV.
    Podobno wystarczy przepiąć jeden przewód w złączce z ACC przełączyć pod BAT ale nie wiem gdzie jest ta złączka. Nie chcę bez potrzeby demontować tapicerek i szukać - może ktoś przerabiał ten temat i wie gdzie tego szukać.
    Wygooglałem takie zdjęcia przedstawiające to złącze w dwóch wersjach.
    "Ktokolwiek widział, Ktokolwiek wie" lub mu się chociaż wydaje - proszę o informację ;-)
  • Relpol
  • Poziom 30  
    Nawigacja składa się z kilku elementów. Monitor to jeden z nich.
    Pozostałe są po lewej stronie bagażnika(widoczny jest tylko czytnik)
    Sama nawigacja składa się z:
    - czytnika nawigacji
    - tunera BM
    - tunera TV
    - monitora
    Ten ostatni to jedyny element zamontowany z przodu.
    Reszta elementów jest w bagażniku po lewej.
    Żeby dostać się do tunera radiowego i wtyczki ze zdjęcia(w E38 jest ta pierwsza) musisz rozebrać całą lewą stronę, ponieważ tuner jest schowany za materiałem wygłuszającym, blisko samego błotnika.

Co do przeróbki to nigdy nie zastanawiałem się nad takową. Nie wiem tylko czy przeróbka o której wspominasz to nie za mało. Należałoby dokładnie sprawdzić schematy i dowiedzieć się jak zasilane są pozostałe elementy nawigacji(monitor, czytnik, tuner tv), bardzo możliwe, że tam też pojawia się plus po zapłonie

Sporo pomocnych informacji znajdziesz w WDS online:
    http://www.bmw-planet.com/diagrams/release/en/
    Otwierać najlepiej w IE
    Znajdziesz tam na pewno schematy nawigacji oraz audio
  • Relpol
  • Poziom 13  
    Dziękuję za link i informację, przestudiuję uważnie. Dzięki temu zaoszczędzę na pouszkadzanych elementach tapicerki kruchych w zabytkach ;-)
    Temat pozostawiam otwarty , jak rozwiąże to się pochwalę.

Chętnie zapoznam się również z innymi sugestiami rozwiązania tego tematu.
  • Poziom 13  
    Dokopałem się do tej złączki, to była masakra- łatwiej było by wyciąć dziurę w błotniku, zrobić co trzeba a później zaspawać i polakierować ;-)).

Ale serio. Niestety ślepy zaułek. to był schemat jak podłączyć emulator zmieniarki z kartą pamięci. Podłączenie kabla ACC do BAT dało efekt taki że radio owszem działało bez stacyjki, ale tylko 30s i nie dało się go obsługiwać z panelu pomimo że napięcie 12V nie zanikało. Zrównoleglenie ACC BAT również nie pomogło.
    Zacząłem szukać innego sposobu.
    Podłączyłem do obwodu za bezpiecznikiem F46 zasilanie z obwodu zasilania klimy ( permanentne 12V) i radio zaczęło działać bez kluczyka, dało się sterować z panelu , lecz na wyświetlaczu nic nie było - tylko był cały czas podświetlony.
    Następnie włożyłem bezpiecznik i napięcie poprzez niego wróciło się na instalację i zasiliło kierownicę multifunkcyjną i wyświetlacz wielofunkcyjny w panelu prędkościomierza ( komp pokładowy) oraz pojawiły się informacje na wyświetlaczu radia.
    Nie wiem co jeszcze zasiliłem- pewnie telefon.
    Działały wszystkie urządzenia audio i TV
    Zasilanie na F-46 odcinane jest przez któryś przekaźnik sterowany aby odcinał napięcie po 30s.

Pytanie:
    Czy da się tą zwłokę 30s zmienić np na 20min w programie?
    Gdzie ewentualnie można się podpiąć aby mieć zasilanie lub jakiś sygnał dla przekaźnika do momentu np zamknięcia centralnego zamka ( zamykam samochód radio się wyłącza - gdybym zapomniał lub żeby nie pobierało na standby)