Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

protokół z pomiarów rezystancji izolacji

shulc1 29 Jun 2011 12:17 14010 6
 • #1
  shulc1
  Level 9  
  Witam mam problem związany z pomiarami izolacji przewodów. Problem polega na tym ze przy każdym pomiarze izolacji przewodu miernikiem sonel MPI-508 odczyt na mierniku przekraczał zakrez pomiarowy >1999MΩ. Pytanie moje jest nastepujące jakie wartości z pomiaru izolacji przewodu mam wpisać w protokół pomiarów?
  [/b]
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Wpisać dokładnie tyle, ile napisałeś w swoim poście, i w ten sam sposób, nie zapominając oczywiście o podaniu rodzaju i numeru miernika,
  łącznie z kopią świadectwa sprawdzenia, czy też certyfikatem kalibracji (bo to jest to samo), jako załącznik do protokołu.
 • #3
  shulc1
  Level 9  
  Bardzo dziękuje za odpowiedz. A jakie jest minimalna opornośc izolacji kabli i przewodów i czy jest zależna od rodzaju izolacji ?
 • #5
  shulc1
  Level 9  
  Już znalazlem norme i odpowiedz na moje pytanie dzięki za pomoc. A mam jeszcze jedno pytanie w jaki sposób sprawdzić prawidłowe rozszecie rozdzielni elektrycznej znaczy równomierność obciążenia poszczególnych faz?
 • #6
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  1. Policzyć, znając wielkość mocy podłączonej do zabezpieczeń poszczególnych faz
  2. Pomierzyć za pomocą amperomierza cęgowego, przy włączonych odbiornikach.
 • Helpful post
  #7
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Także przez pomiar natężenia prądu amperomierzem cęgowym w przewodzie N zasilającym rozdzielnicę przy pełnym obciążeniu obwodów instalacji można stwierdzić asymetrię obciążenia poszczególnych faz . Im większe natężenie prądy w tym przewodzie tym większa asymetria obciążenia poszczególnych faz .ale może też być wskazówką że mogą być podłączone urządzenia elektroniczne powodujące powstawanie harmonicznych prądu . Spotkałem się przed laty z przypadkiem kiedy asymetria obciążenia powodowała przepływ natężenia ok. 100 A żyle PEN kabla w obwodzie zabezp. wkładkami BM 125A .
  Spowodowało to przepalenie (wykonanego nieprawidłowo) połączenia śrubowego żyły PEN kabla YAKY 120 mm2 oraz odczuwalne " kopanie " przy dotykaniu wszystkich konstrukcji metalowych maszyn i stalowej konstrukcji hali . Tylko uziom roboczy o rezystancji 1 oma w złączu Zk-3 przy hali zapobiegł porażeniu . Pozdrawiam