Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F

Adam G. 29 Cze 2011 12:39 36817 42
  • Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F

Witam,
    Chciałbym zaprezentować jedną z moich konstrukcji. Jest to zasilacz serwisowy oparty na projekcie Velleman K-7200 z regulacją napięcia w zakresie 0-30V(zastosowałem jeden potencjometr wieloobrotowy) i ograniczenia prądowego 0-10A z pomiarem napięcia i prądu na wyświetlaczu LCD.
    Dodatkowo do zasilacza zostały dołożone wyjścia napięcia stałego 5V i 12V z max. obciążeniem 1A
    i trzy mierniki:
    - Pierwszy miernik realizuje pomiar indukcyjności w zakresie 10nH do 100mH i pojemności 0.1pF do 300nF z automatycznym przełącznikiem mierzonego elementu.
    - Drugi to miernik pojemność kondensatorów elektrolitycznych ze współczynnikiem ESR
    - Natomiast trzeci to miernik częstotliwość do 50MHz

Obudowa została wykonana praktycznie samodzielnie zakupione zostały tylko radiatory. Chłodzenie wnętrza obudowy spełniają dwa małe wentylatorki które sterowane są z płytki wyświetlacza pełniącego jednocześnie rolę termostatu, natomiast boczne pracują samodzielnie z płynną regulacją w zależności od temperatury radiatora ( układ regulacji został zbudowany na tranzystorze MOSFET i termistorze) Zasilacz ma zamontowany sygnał ostrzegawczy informujący o przekroczeniu temperatury co 2 minuty.

Oto parę zdjęć ukazujących wyżej opisaną konstrukcję:

Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F Zasilacz serwisowy 0-30V 0-10A z miernikiem L/C & C/ESR & F

Pozdrawiam Adam

Fajne!
  • #2 29 Cze 2011 12:54
    BigPablo
    Poziom 21  

Witam.
    Jak dla mnie to prawie maksymalna ilość punktów. Jedynie wentylatory wystające z boków trochę szpecą konstrukcję. Ale poza tym obudowa piękna. To już nie tylko zasilacz ale całe urządzenie serwisowe :). Ładne wnętrze sam nigdy nie potrafię ogarnąć tych kabli.
    Ile cię wykosztowała całość?

• #3 29 Cze 2011 14:56
    kamilelektryk
    Poziom 11  

Konstrukcja bardzo ciekawa i starannie wykonana. A mógłbyś także opisać wspomniane przez Ciebie mierniki (opis, schematy itp)?

• #4 29 Cze 2011 15:11
    628467
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Cze 2011 15:29
    killer313
    Poziom 9  

Jak dla mnie projekt wykonany perfekcyjnie. Czy mógłbyś zamieścić schemat układu regulacji wentylatorów, ten na Mosfecie i termistorze?

• #6 29 Cze 2011 16:54
    Moldis
    Poziom 9  

Czy zasilacz podaje napięcie z ustawionymi parametrami kiedy przełączy się w tryb któregoś z mierników?

• #7 29 Cze 2011 17:01
    krystian08
    Poziom 16  

Naprawdę ładna konstrukcja, obawiam się tylko, że te wentylatory na bocznych radiatorach niewiele dają, a poza tym trochę szpecą wizualne ładny zasilacz. Nie wystarczyłoby samo pasywne chłodzenie? I podziel się dokumentacją.

• #8 29 Cze 2011 17:12
    FastProject
    Poziom 28  

Witam,
    solidny zasilacz. podoba mi się, jego wielofunkcyjność (mierniki).
    Co mi się nie podoba:
    - kondensatory na przewodach
    - kilka małych płytek porozkładanych po obudowie

Pytania:
    - jak ci się sprawują mierniki C/ESR, L/C, są to pewnie jakieś układy pomiaru częstotliwości rezonansowej. Czy przy włączonym i mocno obciążonym zasilaczu mierniki te nie mają dodatkowych błędów
    - zamieść schematy lub sposób realizacji i aplikacji tych mierników do zasilacza i ich pracę na wspólnym LCD. Sam planuje wykonanie miernika L/C i ciekawi mnie jakie metody pomiaru wykorzystałeś.

• #9 29 Cze 2011 18:03
    szympek;)
    Poziom 20  

Hej.

Frezowanie pod wentylatory(jeżeli według autora są niezbędne), mała płytka pod kondensatory i kopara opada ;)

O ile Tobie się przydają te mierniki to ok... Ja zastosowałbym: miernik do kondensatorów elektrolitycznych, miernik rezystancji no i woltomierz... No ale jak pisałem to konstruktorowi ma być potrzebne...

Pozdrawiam szympek;)

• #10 29 Cze 2011 19:00
    mak222
    Poziom 12  

Jedyne do czego mam zastrzeżenia to sposób wyświetlania częstotliwości.
    10.000.0 MHz. Prawdopodobnie to 10 MHz a może 10 GHz? Te dwa punkty dziesiętne mnie mylą. (ale to może być zboczenie zawodowe informatyka)

• #11 29 Cze 2011 20:16
    maciekc11
    Poziom 13  

A konstruktor mógł by odpowiedzieć jak stworzył taką obudowę??

• #12 29 Cze 2011 20:25
    KJ
    Poziom 31  

W jakim zakresie pojemności można mierzyć kondensatory tym miernikiem C/ESR i czy mógł byś go dokładniej opisać ? bardzo przydał by mi się taki przyrząd ale potrzebuję robić pomiary głównie dla dużych pojemności rzędu 10 000 i więcej uF.

• #13 29 Cze 2011 21:19
    Krater28
    Poziom 17  

Witam
    Estetyka na wysokim poziomie - to fakt.
    Co do uwag - to co napisano wyżej - te boczne wentylatory raz że szpecą, dwa że nie spełniają dobrze swojej roli - dmuchasz na niewielki odcinek potężnego radiatora. Równie dobrze mogłeś dać dwa radiatory od procesorów komputerowych i wyszło by na to samo a może i lepiej...
    Czy naprawdę same radiatory nie wystarczą? Ten transformator toroidalny przy nich nie wygląda na aż tak potężny żeby je przegrzał... W końcu nie muszą mieć przecież stale 40-50°C - można je nagrzewać do wyższej temp - a wtedy i więcej ciepła rozproszą...
    Zwrócę Ci jeszcze uwagę na brak konsekwencji w działaniu... - jeśli (wstydzisz?) się języka Polskiego to opisuj wszystko po Angielsku - a nie mieszasz dwa języki równocześnie (Zasilacz, Power, Current, Votlage... Gryzoń... itd.).
    Miło by było jak byś podzielił się schematami - nie tyle zasilacza (bo napisałeś że to na projekcie Velleman-a - więc można to znaleźć/kupić) co tych wszystkich przystawek - i jak połączyłeś je w całość na jednym wyświetlaczu?
    No chyba że to jest robione na handel... i nic nie dasz...
    Pozdrawiam.

• #14 29 Cze 2011 21:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 29 Cze 2011 22:01
    kartofel
    Poziom 10  

Linie LCD przełączane jest za pomocą przełącznika ? A układy pomiarowe są włączone cały czas ?

• #16 29 Cze 2011 23:42
    eurotips
    Poziom 35  

Estetyka nie najgorsza, ale:
    1. gniazdo BNC do pomiaru L/C i ESR?
    2. pomiar ESR z jednym biegunem do masy: to najgorsza metoda pomiaru i najmniej dokładna
    3. wrzuć schemat zasilacza to ci powiemy ile naprawdę pociągnie, bo chyba deko przesadziłeś z parametrami

• #17 30 Cze 2011 06:57
    krzysztofh
    Poziom 29  

Na pewno trzeba powiedzieć że jest wykonanie bardzo staranne.
    Więcej można by rzec po obejrzeniu schematów. Tu jest taki zwyczaj - jak się zamieszcza coś w dziale DIY, to się prezentuje nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim schemat, aby było wiadomo, co jest grane.
    Z tego co widać, nie bardzo mi się podobają napisy zaprojektowane jako białe prostokąty. Ze zdjęć trudno ocenić, ale to wygląda jakby nakleił na płytę czołową samoprzylepne karteczki z napisami - ale powiedzmy to kwestia raczej gustu.
    O rodzaju chłodzenia nie będę pisał, bo jest prawie w każdym poście wyżej, natomiast wg mnie można by lepiej zaprojektować lewą stronę czołówki. Gniazda BNC, są raczej za blisko siebie i podłączanie dwóch sond obok siebie będzie kłopotliwe. Inna sprawa, że zastosowanie takich gniazd w przypadku pomiaru pojemności to raczej pomyłka. Pojemność samej sondy będzie wprowadzała duży błąd.
    Nie wiadomo jak jest wykonany miernik częstotliwości, a raczej jego wzorzec częstotliwości, od którego zależy dokładność miernika, bo jeżeli to ma być sprzęt laboratoryjny, to wykorzystanie taniego rezonatora lub co gorsza rezonatora procesora sprawi, że dokładność pomiaru będzie dyskusyjna.
    Włożono sporo pracy i urządzenie prezentuje się całkiem dobrze, ale co z parametrami?
    Trzeba poprawić sposób wyświetlania danych na wyświetlaczy, bo w obecnej wersji wygląda jakby miernik mierzył f = 1 GHz.
    Dlaczego przy mierniku ustawionym na pomiar napięcia, wskazania napięć w górnym i dolnym wierszu są przesunięte względem siebie?

• #18 30 Cze 2011 10:47
    josef
    Poziom 11  

Co wy z tymi napisami? Autor tak chciał to zrobił. Sam bym tak zrobił - po prostu standardowo opisuje się po angielsku. Może jakiś obcokrajowiec czyta to forum np. za pomocą google translate - tekst zrozumie ale obrazków już nie jeśli nie będą opisane w znanym wszystkim języku. Mnie też denerwuje jak widzę jakieś zagraniczne projekty a tam napisy po francusku, rosyjsku czy po chińsku :cunning:

Odnośnie samej konstrukcji - tak jak wyżej mam uwagi co do umieszczenie wentylatorów i gniazdek miernika LC. Poza tym fajnie zrobione.

• #19 30 Cze 2011 12:02
    mrrwho
    Poziom 15  

Piękne napisy robi się tak:

Bierzemy kawałek laminatu do płytek drukowanych powleczonego miedzią.Drukujemy sobie przedni panel na drukarce laserowej albo odbijamy na ksero i termotransferem przenosimy nadruki tak jak przy wykonywaniu płytki drukowanej. Wytrawiamy później docinamy na wymiar wiercimy wszystkie potrzebne otwory dokładnie obrabiając miejsca wierceń papierkiem ściernym.Matujemy całą płytkę drobnym papierem wodnym następnie malujemy całą płytkę niegrubą warstwą farby w sprayu najlepsza jest półmatowa albo matowa.Po dobrym wyschnięciu farby bierzemy spory idealnie równy klocek taki by był nieco szerszy niż szerokośc naszej płytki i szlifujemy drobniutkim papierkiem wodnym całość aż opisy zaczną być widoczne trzeba to zrobić delikatnie i równomiernie uzyskamy miedzianego koloru opisy na np. czarnym matowym tle.Na koniec usuwamy wszelakie najdrobniejsze rysy pastą typu tempo-automax .Panel wychodzi super - nie mam zdjęć ale łatwo sobie wyobrazić.

Metoda druga

Bierzemy kawałem blaszki mosiężnej albo aluminiowej duraluminiowej miedzianej ,stalowa jest ciężka do wytrawienia w domowych warunkach.

Robimy znów wzór na drukarce laserowej/ksero ale w negatywie i odbijamy na naszej blasze termotransferem. Wytrawiamy normalnie jak płytkę drukowaną najlepsze efekty są w miedzi mosiądzu i duraluminium bo trawi równo i wolno w aluminium trzeba idealnie zamaskować wszystko i uważać z czasem bo aluminium jest szybko pożerane przez wytrawiacz szczególnie przez chlorek żelazawy !! Jak uzyskamy odp. głębokość napisów
    to wyciągamy płuczemy zmywamy toner acetonem do zagłębień nanosimy farbę czekamy aż wyschnie a następnie szlifujemy powierzchnię panelu i ew. polerujemy ,uzyskujemy barwne napisy na blasze .Można też te nasze napisy zalepić plasteliną następnie wyrównać nadmiar plasteliny i pomalować cały panel na wybrany kolor po wyschnięciu zapałką usunąć plastelinę uzyskamy wklęsłe barwne napisy na tle innej wybranej barwy.

Oczywiście napisów można nie malować .

Panele wykonywane z płytek laminowanych można naklejać na panele gotowych obudów plastikowych /metalowych ale trzeba je wtedy wykonać z jak najcieńszego laminatu inaczej w przypadku obudów plastikowych front z naklejonym przez nas laminatem nie wejdzie w od. rowek do tego służący

Co do konstrukcji to bardzo mi się podoba prócz tych nieszczęsnych napisów !

DO wykonywania skal potencj. i innych opisówek polecam program "frontdesigner"
    wersja demo ma zablokowany druk i eksport/zapisz jako ale to nie szkodzi , można zrobić zrzut ekranu i wyciąć interesujący nas fragment wkleić ze schowka w dowolnym edytorze grafiki zwymiarować i zachować jako np. bitmapę .

• #20 30 Cze 2011 13:29
    maciekc11
    Poziom 13  

Kolego mrrwho może jakieś zdjęcia bo wyobraźnia to jedno a wykonanie to drugie?? A tak poza tym to napisy każdy robi jakie chce ponieważ to jego konstrukcja i on decyduje o jej wyglądzie a także o użyteczności. Może kolega woli część po angielsku część po polsku jego wybór. To wszystko to tylko kwestia gustu. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

• #21 30 Cze 2011 14:47
    sq1ftb
    Poziom 12  

Bardzo eleganckie rozwiązanie. Takie Wash&Go. Noszę się z zamiarem wykonania czegoś podobnego w jednym pudle. Stoi to przed oczyma i w zasięgu ręki. Nie trzeba na stole warsztatowym ustawiać kilku potrzebnych urządzeń. I jeszcze kable przeszkadzają. Bardzo dobra idea i eleganckie wykonanie. Szanowny autorze nie przejmuj się krytykami bo najczęściej pochodzą od osób, które po za złożeniem jakieś kitu nic nie zrobili. Dżentelmeni o gustach i kolorach nie dyskutują.Uwielbiam Elektrodę za te wszystkie dyskusje o wykonaniach obudów, kolorkach itp. Mało kto dyskutuje merytorycznie. Odpowiedz - proszę - z jakich rozwiązań korzystałeś przy budowie miernika ESR, F-metra i L-metra.

• #22 30 Cze 2011 14:51
    Dj Joker
    Poziom 26  

Wreszcie coś ciekawego... Kapitalne wykonanie, serdecznie gratuluję.

Zastanawiam się, czemu te kondensatory są umocowane tak jak są, co takie mocowanie robi w takiej konstrukcji ? To jedyne chyba czego można się przyczepić.

Zastanawiam się ponadto, dlaczego wszyscy robią pojedyncze zasilacze zamiast symetrycznych ? Czy nigdy nie zachodzi potrzeba uruchamiania wzmacniacza tranzystorowego "na stole" ? Często sa to układy z zasilaniem symetrycznym, dlatego w moim mniemaniu zasilacz podwójny/symetryczny regulowany jest niezbędny.

I powyższego właśnie mi brakuje w tej konstrukcji, po za tym....Świetny zasilacz ;)

Gratuluję.

P.S. Te wentylatory na zewnątrz tez nie wyglądają wspaniale, ale jest to dopuszczalne, to w końcu urządzenie warsztatowe. Gorzej jak zastawimy zasilacz innymi urządzeniami z boku.

• #23 30 Cze 2011 15:09
    Adam G.
    Poziom 19  

Witam,

Daro_Elektronik napisał:

- jak ci się sprawują mierniki C/ESR, L/C, są to pewnie jakieś układy pomiaru częstotliwości rezonansowej. Czy przy włączonym i mocno obciążonym zasilaczu mierniki te nie mają dodatkowych błędów
    - zamieść schematy lub sposób realizacji i aplikacji tych mierników do zasilacza i ich pracę na wspólnym LCD. Sam planuje wykonanie miernika L/C i ciekawi mnie jakie metody pomiaru wykorzystałeś.

Jeśli chodzi o mierniki to wszystkie są praktycznie dostępne na elektrodzie.
    - Miernik ESR schemat dostępny jest tu Link Z tego miernika korzystam już dłuższy czas i sprawdza się doskonale wiele razy skrócił czas naprawy. Miałem go wykonanego, jako osobny układ wraz z kilkoma innymi które były używane dość często i to był jeden z powodów aby wykonać jedno większe urządzenie zawierające najbardziej przydatne układy, co pozwoliło na wygodną prace.
    KJ napisał:
    W jakim zakresie pojemności można mierzyć kondensatory tym miernikiem C/ESR i czy mógł byś go dokładniej opisać ? bardzo przydał by mi się taki przyrząd ale potrzebuję robić pomiary głównie dla dużych pojemności rzędu 10 000 i więcej uF.

Najczęściej mierzone kondensatory to zakres od 1uF do 10000uF, większych nie mierzyłem, nie korzystam aż z takich pojemności na co dzień.
    eurotips napisał:
    Estetyka nie najgorsza, ale:
    1. gniazdo BNC do pomiaru L/C i ESR?
    2. pomiar ESR z jednym biegunem do masy: to najgorsza metoda pomiaru i najmniej dokładna
    3. wrzuć schemat zasilacza to ci powiemy ile naprawdę pociągnie, bo chyba deko przesadziłeś z parametrami

Chciałem osiągnąć prostotę aby nie trzeba było używać kilku sond pomiarowych, gniazda BNC są izolowane także są połączone osobno do płytek mierników, z tym że przy mierniku ESR i tak jeden biegun idzie do masy. Sondę do pomiarów wykonałem ze starego przewodu od oscyloskopu wyrzucając niepotrzebne bebechy i do tej sondy zostały skalibrowane.

- Miernik L/C
    Schemat dostępny tu Link Miernik ten wykonałem z automatycznym wyborem mierzonego elementu, głównie zależało mi na pomiarze cewek.

- Miernik częstotliwości
    Schemat dostępny w sieci
    Link
    mak222 napisał:
    Jedyne do czego mam zastrzeżenia to sposób wyświetlania częstotliwości.
    10.000.0 MHz. Prawdopodobnie to 10 MHz a może 10 GHz? Te dwa punkty dziesiętne mnie mylą. (ale to może być zboczenie zawodowe informatyka)

Taka jest jego konstrukcja.

- Natomiast moduł Woltomierza-Amperomierza z termostatem wykonany z kitu AVT2857. Termostat jest wykorzystany do załączenia wewnętrznych wentylatorów i sygnału dźwiękowego zbudowanego na Timerze 555.

Moldis napisał:
    Czy zasilacz podaje napięcie z ustawionymi parametrami kiedy przełączy się w tryb któregoś z mierników?

Tak, można równocześnie korzystać z zasilacza jak i z mierników.

Krater28 napisał:
    Witam
    ... i jak połączyłeś je w całość na jednym wyświetlaczu?
    No chyba że to jest robione na handel... i nic nie dasz...
    Pozdrawiam.

Wszystkie płytki połączone są przez przełącznik czteropozycyjny, który posiada 9x4 złącz wyciągnięty ze starego przełącznik portów RS232. W tym przypadku przełączane są wszystkie piny od ekranu LCD z wyjątkiem masy i regulacji jasności.

Krater28 napisał:

...Czy naprawdę same radiatory nie wystarczą? Ten transformator toroidalny przy nich nie wygląda na aż tak potężny żeby je przegrzał... W końcu nie muszą mieć przecież stale 40-50°C - można je nagrzewać do wyższej temp - a wtedy i więcej ciepła rozproszą...

No niestety same radiatory nie wystarczą (też tak myślałem na początku), przy obciążeniu połową mocy ok. 5A temperatura rośnie dość szybko tzn. po ok. 15 minutach temperatura przekracza 50 stopni i rośnie. Także nie było innego wyjścia by zastosować wentylatory. Osobiście mnie też to rozwiązanie nie przypadło do gustu, ale konieczność górą. Zastanowię się czy nie wyfrezować zagłębienia?

krystian08 napisał:
    Naprawdę ładna konstrukcja, obawiam się tylko, że te wentylatory na bocznych radiatorach niewiele dają, a poza tym trochę szpecą wizualne ładny zasilacz. Nie wystarczyłoby samo pasywne chłodzenie? I podziel się dokumentacją.

Przy testach wyszło, że dają dużo więcej niż dodatkowy wentylator we wnętrzu obudowy . Tranzystory główne są praktycznie na środku radiatorów więc chłodzenie jest dość efektywne, przy obciążeniu 5A temperatura utrzymuje się na poziomie 38 stopni. Konstruując w tej chwili zasilacz na pewno zastanowił bym się nad innymi radiatorami i zmieniłby dość dużo rzeczy, ale jak to prototyp nie wszystko da się przewidzieć.

killer313 napisał:
    Jak dla mnie projekt wykonany perfekcyjnie. Czy mógłbyś zamieścić schemat układu regulacji wentylatorów, ten na Mosfecie i termistorze?

Proszę schemat dostępny pod adresem na dole strony Link

maciekc11 napisał:
    A konstruktor mógł by odpowiedzieć jak stworzył taką obudowę??

Obudowa do wykonania jest dość prosta, duże ułatwienie dały radiatory które miały już wyfrezowane wcięcia pod dolną i górną ściankę. Wystarczyło powycinać odpowiednie kawałki blach i wszystko poskręcać. Podam link do radiatorów dla podglądu Link

Daro_Elektronik napisał:
    Witam,
    solidny zasilacz. podoba mi się, jego wielofunkcyjność (mierniki).
    Co mi się nie podoba:
    - kondensatory na przewodach
    - kilka małych płytek porozkładanych po obudowie...

Przewody na kondensatorach? Można było dorobić dodatkową płytkę ale uznałem, że tak będzie dobrze a i estetycznie nie najgorzej.
    Obudowa choć wygląda na dużą wcale taka nie jest, oczywiście można było by trochę przerobić , aby zmniejszyć ilość płytek, tylko w tym przypadku możemy dość szybko zmienić (zmodernizować ) któryś z mierników.

Co do napisów to są wykonane na samoprzylepnym papierze z wydrukowanymi napisami na których naklejona jest folia samoprzylepna. Uznałem że ten sposób jest w miarę estetyczny i czytelny. Co do opisów w języku polskim i angielskim to nie zwróciłem na to uwagi, chciałem aby były czytelne i zrozumiałe.

Teraz coś o samym zasilaczu. Tak jak pisałem wcześniej jest na projekcie Velleman K7200 Link
    Główne trafo o mocy 300VA, napięcie 2x14V 2x10,7A z układem przełączania uzwojeń, tranzystory wykonawcze to 5 szt. TIP3055 rozmieszczone na jednym radiatorze 3. i na drugiem 2 szt.

Koszt całości waha się w granicy 500-600 zł. Z tym, że dość dużo części miałem.

Myślę, że udało mi się udzielić wystarczających odpowiedzi, jeśli nie to proszę pytać.

Pozdrawiam

• #24 30 Cze 2011 22:20
    maciekc11
    Poziom 13  

Widzę że konstruktor odpowiedział na wszystkie pytania. Konstrukcja niczego sobie jednak dla kogoś początkującego koszt takie urządzenia jest piorunujący jednak zdaje mi się że duży też koszt nabiło stworzenie obudowy ponieważ sam radiator kosztował 30 zł sztuka. A czy kolega mógł by powiedzieć koszty przybliżone poszczególnych układów w całym projekcie. Np ile kosztował sam zasilacz ile mierniki poszczególne. pozdr.

• #25 01 Lip 2011 09:57
    BigPablo
    Poziom 21  

Konstruktor pisze, że miał większość części. Jeśli by budować od podstaw to uważam, że jest to bez sensu. Za 500zł można kupić fabrycznie nowy zasilacz symetryczny 0-30V 0-5A. A za pozostałe 100 zł udałoby się wyrwać jakieś mierniki.

• #26 01 Lip 2011 12:16
    mrrwho
    Poziom 15  

Drogo wyszło bo robił "na bogato" jakby zastosował jakąś metalową obudowę od sprzętu audio/video i tylko panel dorobił było by taniej, radiatory też można dorwać taniej , to samo transformatory .Przy takiej wydajności prądowej stosuje się w transf. zasilającym przynajmniej 4 odczepy wtedy w najgorszym wypadku moc tracona to nieco ponad 70W tutaj z tego co widzę masz podwójne uzwojenie więc to już coś.

Tak więc można taniej, ale nie zgodzę się z kolegą BigPablo że kupić byłoby taniej, bo w miarę normalnej jakości zasilacz 2x0-30v 5A kosztuje ok 650zł zaś taki 10A to koszt przynajmniej 800zł i to raczej w marnej jakości w miarę solidny zasilacz o takich parametrach jak wykonał kolega Adam.G to koszt ok 1000zł wtedy dopiero dostaniemy coś co mogłoby konkurować z Tym zasilaczem oczywiście nie byłoby w nim wbudowanego miernika L/C ;ESR;F !!! Dodaj jeszcze cenę mierników i sam widzisz że wcale nie jest drogo
    żeby kupić to wszystko potrzebował byś ok 1,5 tysiąca złotych !!

Ps. Regulowany zasilacz symetryczny o wydajn. 5A za 500zł to byłaby jakaś totalna padaka montowana przez chińskie dzieci w bambusowej chatce, miałem kiedyś zasilacz z tej półki cenowej i tak trzeba go było przerabiać , potencjometry rozsypały się po paru miesiącach następnie się zhajcowały tr. końcowe jako że gw nie było już to sam naprawiłem okazało się że za radiator robi tylko tylna cienka blaszana ścianka obudowy w środku przewody jak od słuchawek do walkmana o reszcie nie wspomnę.

• #27 01 Lip 2011 12:58
    BigPablo
    Poziom 21  

Kolego mrrwho to niewiem jaki zasilacz kupiłeś. Ja mam zasilacz symetryczny Zhaoxin RXN-305D-2. Jest bardzo dobry i porządnie wykonany. Nie wiem ile dokładnie płaciłem ale cos ok 500zł. Prawda jest made in chiana ale jak myślisz skąd pochodzą części, z których jest zbudowany zasilacz Adama. Do jego zasilacza nic nie mam. Sam mam jeden zasilacz samoróbkę, który zrobiłem z części które miałem.

• #28 01 Lip 2011 13:17
    mrrwho
    Poziom 15  

Jakoś nie mam zaufania do wschodnich produktów , niestety podzespoły są głownie tam produkowane , co do tego zhaoxin-a , to może być ,widziałem jak to jest wykonane , ale nawet w nich chińczyk potrafił zapomnieć np. o paście termoprzewodzącej , poza tym zasilacze tego typu są obrzydliwie brzydkie strasznie plastikowo wyglądają .A tak w ogóle to zasilacz symetryczny 0-30v o prądzie 4-5A można zrobić naprawdę niewielkim kosztem, ale taki 10A już nie !!

Ja mam w pracy na swoim stanowisku zasilacz 2X0-40v 10A jakiejś polskiej firmy nie wiem jakiej bo opisówka ze starości pościerana ,ma dwa wskaźniki wskazówkowe każdy przełączany na zakres V/A waży ładnych paręnaście kilo jest naprawdę pancernie wykonany nigdy się nie zepsuł a robiłem z nim różne cuda jest niezniszczalny , te chińskie zasilaczyki przy nim to zabawki

• #29 06 Lip 2011 10:27
    Adam G.
    Poziom 19  

Witam,

maciekc11 napisał:
    Widzę że konstruktor odpowiedział na wszystkie pytania. Konstrukcja niczego sobie jednak dla kogoś początkującego koszt takie urządzenia jest piorunujący jednak zdaje mi się że duży też koszt nabiło stworzenie obudowy ponieważ sam radiator kosztował 30 zł sztuka. A czy kolega mógł by powiedzieć koszty przybliżone poszczególnych układów w całym projekcie. Np ile kosztował sam zasilacz ile mierniki poszczególne. pozdr.

Podam przybliżone koszty wykonania poszczególnych bloków.

Obudowa 130zł.
    Zasilacz 200 zł.
    Woltomierz-Amperomierz 35 zł.
    Miernik częstotliwości - 20 zł.
    Miernik L/C - 25 zł.
    Miernik C/ESR - 40 zł.
    Elementy dodatkowe - 150 zł.
    Razem wychodzi ok 600 zł.

mrrwho napisał:
    Drogo wyszło bo robił "na bogato" jakby zastosował jakąś metalową obudowę od sprzętu audio/video i tylko panel dorobił było by taniej, radiatory też można dorwać taniej , to samo transformatory .Przy takiej wydajności prądowej stosuje się w transf. zasilającym przynajmniej 4 odczepy wtedy w najgorszym wypadku moc tracona to nieco ponad 70W tutaj z tego co widzę masz podwójne uzwojenie więc to już coś.

Tak więc można taniej, ale nie zgodzę się z kolegą BigPablo że kupić byłoby taniej, bo w miarę normalnej jakości zasilacz 2x0-30v 5A kosztuje ok 650zł zaś taki 10A to koszt przynajmniej 800zł i to raczej w marnej jakości w miarę solidny zasilacz o takich parametrach jak wykonał kolega Adam.G to koszt ok 1000zł wtedy dopiero dostaniemy coś co mogłoby konkurować z Tym zasilaczem oczywiście nie byłoby w nim wbudowanego miernika L/C ;ESR;F !!! Dodaj jeszcze cenę mierników i sam widzisz że wcale nie jest drogo
    żeby kupić to wszystko potrzebował byś ok 1,5 tysiąca złotych !!

Ps. Regulowany zasilacz symetryczny o wydajn. 5A za 500zł to byłaby jakaś totalna padaka montowana przez chińskie dzieci w bambusowej chatce, miałem kiedyś zasilacz z tej półki cenowej i tak trzeba go było przerabiać , potencjometry rozsypały się po paru miesiącach następnie się zhajcowały tr. końcowe jako że gw nie było już to sam naprawiłem okazało się że za radiator robi tylko tylna cienka blaszana ścianka obudowy w środku przewody jak od słuchawek do walkmana o reszcie nie wspomnę.

Zgodzę się tutaj w 100%, ciężko było by coś kupić dobrego za tą kwotę z podobnymi parametrami.
    Mnie ten zasilacz kosztował ok 350 zł..

Pozdrawiam

• #30 06 Lip 2011 17:04
    maciekc11
    Poziom 13  

A co można zaliczyć do części dodatkowych?? Bo musi to być drogie skoro 150zł wychodzi