Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika komutatorowego od pilarki

29 Cze 2011 13:20 2453 2
 • Poziom 10  
  Witam. Mam pilarkę kątową i ktoś wcześniej rozpiął wszystkie przewody bo nie działała, okazało się że zużyły się szczotki.
  Silnik ma wyprowadzenia: z jednej cewki stojana z początku cewki jest przewód potem z końca idzie do szczotki i jednocześnie wraca na zewnątrz. Druga cewka jest identycznie tyle że do drugiej szczotki. Na zewnątrz ma cztery przewody. Dodatkowo na przewodach z końca cewki tych samych co są połączone z szczotkami są zrobione małe cewki (nawiniecie z tego samego przewodu), Wyłącznik jest przemienny, znaczy że w pozycji nie naciśniętej zwiera jeden obwód, w pozycji naciśniętej zmienia się i rozwiera się i zwiera inny tor. Nie wiem czy był wyłącznik w całości wykorzystany czy tylko jeden tor ten zwierny.
  Będę wdzięczny za podpowiedź, bo jak podłączyłem w szereg to tylko buczy i nie rusza, końce wychodzące z szczotek dałem na zwieranie po wyłączeniu jako obwód hamujący, ale nie zadziałało.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  Najlepiej zrób zdjęcia i zamieść to będzie łatwiej pomóc.
 • Poziom 21  
  Podłącz zasilanie na początki uzwojenia, na krótko dla próby dla sprawdzenia silnika. Końce do szczotek tak jak opisałeś. Silnik musi wirować w poprawnym kierunku. Jeżeli nie to zamień podłączenie do szczotek wzajemnie. Szczotki mogły się zjechać z powodu uszkodzenia silnika. Uzwojenie hamulca jest połączone odwrotnie i zwiera nie zasilany silnik (puszczony przycisk). Jeśli wszystko jest OK to podłącz włącznik. Zachowaj ostrożność pracujesz przy pile.