Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring PoE pomiędzy budynkami - jak uziemić przewody?

29 Cze 2011 14:02 3945 16
  • Poziom 9  
    Witam, mam zadanie do wykonania.

U rodziców dziewczyny trzeba położyć monitoring na budynku. Problem w tym, że rejestrator jest troszeczkę oddalony od tego budynku co będzie monitorowany.

Dostępny sprzęt i okablowanie:

rejestrator Synology SV60
    switch Netgear 16x10/100 PoE FS116PEU
    6 kamerek Ovislink
    wtyki sieciowe ekranowane RJ 45
    skrętka zewnętrzna kat 5e drut CU UTP
    skrętka FTP kat 5e AWG24

Problem polega w 2 rzeczach.
    1. Odległość od switcha gdzie będą podpięte kamerki do drugiego budynku, gdzie będzie rejestrator. To odległość rzędu 150 - 200 m.
    2. Uziemienie kabli ekranowanych (i zapewne wtyków skoro są ekranowane). Nie mam pojęcia jak to praktycznie załatwić.

Czytam Internet i jeszcze bardziej głupieję, bo piszą, że nawet powinno się uziemić linkę stalową która będzie podpierać skrętkę przeciągniętą w powietrzu...

Proszę o pomoc i dziękuję z góry za oświecenie mnie jak załatwić nurtujące mnie problemy.
  • PCBway
  • Poziom 31  
    150-200 m to za dużo na skrętkę.
    Powinieneś dać światłowód, problem uziemienia odpadnie.
  • Poziom 9  
    No niestety, sprzęt i kable już są. :|

Z tego co czytałem to na ekranowanej skrętce da się spokojnie i 200 m.

A jak się nie da to trzeba jakieś przejściówki, ale bądźmy dobrej mysli.

Kolejna sprawa jak to uziemić?
  • Admin grupy Projektowanie
    Najprościej zrobić uziom w punkcie centralnym,
    czyli patchpanel lub switch jeżeli brak patchpanela.

Jeżeli są linie po między budynkami "po drzewach"
    można pomyśleć o założeniu na obu końcach linii ochronników dla sieci LAN,
    połączonych z istniejącym uziomem - warunek prawidłowo wykonana instalacja zasilająca.
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Hmm, to by wypadało, że w centralnym punkcie będzie switch Netgear... :?:
  • Poziom 9  
    Hmm, jestem laikiem w tych sprawach.

Wszystko sprowadza się do tego, że będzie 6 kamer: 2 na zewnątrz, reszta wewnątrzy budynku.

Skrętka od nich pójdzie do switcha, wg schematu z linku:
    http://www.synology.com.pl/nv60-monitoring-video.php
    a następnie ze switcha do rejestratora - to jest ten problemowy odcinek pomiędzy budynkami.
    Szafa,pathpanel,switch uziemiony w pomieszczeniu gdzie się znajduje.

Na końcach łącza po między budynkami można pomyśleć o ochronnikach,
    np: Link
  • Poziom 9  
    ok, dzięki.

A czy trzeba też uziemić linkę stalową na której zostanie przeciągnięta skrętka pomiędzy budynkami?
  • Poziom 18  
    Ale co ty właściwie chcesz zrobić?
    Uziemić? - wyrównać potencjał ?( bo tu kolega And! słusznie i profesjonalnie ) podpowiedział. I nie próbuj uziemiać w kilku miejscach bo się możesz zdziwić!!! Tylko do wspólnej masy!!!
    Czy zabezpieczyć na wypadek wyładowań atmosferycznych? - bo tutaj to koniecznie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na 2 zewnętrznych linii ( co też kolega również zasugerował ) i 'się modlić' żeby podczas wyładowań spaliły się tylko część po zewnętrznej stronie ) - na to pomaga tylko ubezpieczenie!!!
    Najlepiej, najbezpieczniej to poprowadzić skrętkę w ziemi ( powinien być specjalny kabel, no i nie zawsze się da).
    Co do PoE to: o ile ethetnet powinien 'wydać' na ok.200 to co do zasilania PoE - mam wielkie wątpliwości. Tu może być problemem spadek napięcia i pojemność przewodu 200 metrowego!
    Tak a propos - nie lepiej było załatwić dwie odległe lokalizacje na wireless'e? - toż to rozwiązanie w cenie 200 m skrętki + twój czas!!!
    Linkę oczywiście dobrze by uziemić ale jak w nią trafi to uziemienie tu nic nie pomoże bo i tak zaindukuje się skrętka.

..i jeszcze raz - rzeczywiście nie znam docelowej konfiguracji ale..
    jeżeli masz tak, że rejestrator masz w jednej lokalizacji a switch z kamerami w drugiej to postaw wireless bridge i problem łącza odległego z głowy - a i kabla z linką nie ukradną.. jak policzysz 200 m skrętki, 200 m linki i pół dnia roboty...
  • Poziom 9  
    Być może to wygląda tak, że nie wiem czego chcę, ale zanim tu pisałem to czytałem w Internecie różne opinie i one często były sprzeczne - bo każdy wiedział przecież lepiej. Np. wspominali o zabezpieczeniu tylko na jednym końcu przewodu. JA kompletnie nie wiem dlaczego, ale byli bardzo przekonani do swojego poglądu. Ilu było tam "speców"? Pewnie większosć.

PoE nie pójdzie skrętką na 200m. kamery będa podłączone do portów PoE switcha i tylko one. Skrętki od kamer nie będą dłuższe niż kilkadziesiąt metrów - skrajne kamery.

Być może to rozwiązanie 'radiowe' będzie niezbędne. Staram się tylko wykorzystać to co, niestety, już jest zakupione i ja mam to teraz prostować wszystko :(

Dziś będę na miejscu i postaram się rzeczywistą odległość pomierzyć. Być może będzie to dużo mniej.

Pzdr!
  • Poziom 18  
    Sorry. Nie chciałem żeby to tak zabrzmiało. Moim zdaniem tu każdy ma prawo nie wiedzieć. Taka jest rola tego forum. I mnie samego często wkurza jak ktoś na forum udziela odpowiedzi w stylu ' no co ty? to ty nie wiesz?' Chodziło mi bardziej o to, ze uziemienie i 'odgromienie' to dwa osobne zagadnienia i choć podobne to rozwiązania problemu bywają zgoła inne.
    ..a temat zagospodarowania tego co już kupione jest mi znany nawet za dobrze.. czasem więcej z tym problemu niż z samą instalacją.. Ja to często doradzam klientom sprzedać i kupić od początku.. ale tu wiadomo ... specyficzna sytuacja...dziewczyna.. rodzice..
  • Poziom 9  
    No to wiesz jak jest, trochę jak McGyver - z czegoś zrobić coś. ;)

Co to uziemienia, to chodziło mi przedewszystkim o uziemienie skrętki ekranowanej, bo ponoć to ma niebagatelne znaczenie gdy skrętka jest przewieszane pomiędzy budynkami i jest narażona na działanie np linii energetycznych itp.

A co do odgromienia chodziło mi, żeby tą linkę stalową nazwijmy to 'zabezpieczyć'.

Spece w Internecie, zachowawczo polecali w czasie burzy odłączyć skrętkę przewieszoną z wtyczek z obu stron :)
  • Poziom 18  
    Z tym odłączaniem skrętki z obu stron to jest wbrew pozorom dobry pomysł. Ma tylko jedną wadę trzeba zawsze przy niej siedzieć albo wiedzieć kiedy będzie burza. To trochę tak jak z samochodem: jak mają go ukraść to go trzeba przestawić w inne miejsce. Tylko trzeba wiedzieć kiedy to nastąpi!
  • Poziom 31  
    Ja bym osobiście nie zalecał odłączania skrętki w czasie burzy. Grozi śmiertelnym porażeniem.
    Most Wi-Fi albo światłowód. Nadmiar skrętki wystawić na aukcję.
    Naprawdę nie ma sensu forsować rozwiązania, które ma więcej wad niż zalet.
  • Poziom 9  
    Widzicie - jeden temat, jedno forum, a dwa zdania - w czasie burzy pozostawić skrętkę odłączoną czy nie. I bądź tu mądry czytając jako laik różne rzeczy w Internecie. :)

NIe powiedziano mi do końca prawdy, podczas budowy tego budynku, położono skrętkę do miejsc gdzie mają byc kamery, więc trzeba kombinować aż wyjdzie.
    Wszystkie kable są wmurowane i biegną w miejsce, gdzie ma być switch.

Ostatecznie, odległość od switcha do rejestratora nie powinna przekraczać 120 m, ale to maks!

Jeżeli mimo wszystko nie będzie latało, to się będziemy bawić w WiFI.

PS. Na obudowie switcha znalazłem miejsce gdzie można podczepić ten przyrząd, co kolega @And! raczył podlinkować.
  • Poziom 13  
    Dołączę się do tematu, bo mam trochę podobną zagwozdkę.

Monitoring PoE pomiędzy budynkami - jak uziemić przewody?

Czy przy zastosowaniu skrętki FTP (patrz rysunek), łączącej oba switche oraz [switch PoE] z [AP], poprawne będzie uziemienie tylko po jednej stronie - przy switchu PoE? Gniazda switchy poprzez metalowe obudowy podłączone są do uziemionego PE. Po obu stronach kabla łączącego [switch PoE] z [AP] powinny być wtyczki ekranowane czy tylko po stronie switcha PoE?

Co do podłączenia AP, to nie widzę zbytnio innej możliwości. Wątpliwość mam co do połączenia obu switchy. Jeśli budynek B ma własne uziemienie, to czy lepiej obudowę z gniazdami [switcha A] uziemić do switcha PoE przez ekran FTP czy wcale? Jeśli wcale to odizolować ekran FTP przy [switchu A] i uziemić tylko przy [switchu PoE] czy lepiej odpuścić i użyć UTP a FTP tylko pomiędzy [switchem PoE] i [AP]?