Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyć obroty wentylatora na karcie graficznej.

29 Cze 2011 19:34 16950 10
  • Poziom 27  
    Witam!
    Posiadam kartę graficzną Geforce 9800 z dość sporym wentylatorem. Mój problem polega na tym, iż prędkość owego wiatraka jest ustawiona na 30%. Chciałbym zwiększyć obroty do co najmniej 50%, gdyż moja karta rozgrzewa się po dłuższym czasie (kilka h) do ponad 60*C. Od razu mówię, że winowajcą temperatury nie jest karta lecz podkręcony procesor. Ponieważ nie posiadam wentylatora w obudowie (mam jednak zamiar się w takowy wyposażyć, ale to w przyszłości po mocniejszym OC) po kilku godzinach temperatura w obudowie wyrównuje się z temperaturą procka. Wiem to stąd, ze po prostu gdy się jej dotknie to aż parzy :P Ale wracając do tematu. Czy znacie jakieś programy umożliwiające mi przyspieszenie wiatraka na grafice? Od razu mówię, że Rivia Tuner odpada, gdyż nie znalazłem wersji na windows 64 bit, a na 32 mi nie działa. Poza tym wyskakują mi komunikaty o niepodpisanych sterowników, więc to ją już bezwzględnie eliminuje.
    PS. Proszę tylko o zachowanie dla siebie uwag typu "Googla nie gryzie", gdyż informuję, iż szukałem, al nie znalazłem rozwiązania mojego problemu.

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za odpowiedzi! :D
  • Poziom 13  
    Przy 60 stopniach grafice się nic nie stanie. Wystarczy, że podłączysz 2 wentylatory : zasysający i wypychający powietrze z obudowy :)
  • Poziom 27  
    W obudowie niby mam 2 miejsca, ale w płycie, tylko jedno na kabelki :D
    A wracając do mojego 1 postu wolałbym jednak ciut podkręcić ten wentylator, skoro jest taka możliwość. Tak dla świętego spokoju.
  • Poziom 14  
    Czy na pewno ta wersja 64bit Riva Tuner nie odpala Link ?
  • Poziom 27  
    Nie znalazłem tej strony. Thx. Zaraz sprawdzę i napiszę

Dodano po 4 [minuty]:

Nie musiałem nawet instalować. Porównałem z instalką wersji, która nie działała. Identyko. :(
    Cóż... Czekam na dalsze propowzycje.
  • Poziom 14  
    Możesz jeszcze spróbować programem Evga Precision ale nie daje 100% pewności.

Dodano po 50 [sekundy]:

Lub jeśli chcesz by kręcił się na maxa podłączyć go ręcznie pod zasilanie.
  • Poziom 39  
    Oximon napisał:
    Mój problem polega na tym, iż prędkość owego wiatraka jest ustawiona na 30%.
    Gdzie jest "ustawiona" ? Skąd masz tą informację ?
  • Poziom 43  
    Niektórzy kombinują nawet z edycją biosu karty, żeby zwiększyć obroty wentylatora. Jak nie da rady programowo, to wyjmij wtyczkę zasilania od wentylatora i podłącz kabelki pod wtyczkę zasilającą molex - czerwony do żółtego (12V) lub czerwonego (5V), a czarny do czarnego. Najlepiej tak, żeby nic nie uszkodzić i móc ewentualnie wrócić do pierwotnej konfiguracji.

Trzeba tylko uważać przy zdejmowaniu tej małej wtyczki - igłą docisnąć te metalowe elementy widoczne na wtyczce, a potem delikatnie wysunąć kabelki.

Dodano po 17 [minuty]:

Radziłbym jak najszybciej zaopatrzyć się w choć jeden wentylator, który będzie wyciągał gorące powietrze z obudowy.
  • Poziom 27  
    Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Zaraz przetestuje MSI Afterburner i Evga Precision. W kompie fizycznie nic nie będę przełączał, ani w biosie kombinował. Informację, że wentylator mam ustawiony na 30% wiem z programu HWMonitor. Dziękuję RADU23 za info. Szczerze powiedziawszy nie wiedziałem, że są takie "złodziejki". Jeszcze dla pewności spytam. Te z żółtym to 12V, a te z czerwonym "+" to 5V?
    Zaraz napiszę rezultaty po zainstalowaniu programów.

Dodano po 18 [minuty]:

Dziękuję wszystkim bardzo. Program MSI Afterburner to było to, czego potrzebowałem. Zwiększyłem obroty o 10% i temperatura od razy kilka stopni w dół. Temat można zamknąć, problem rozwiązany, zaopatrzę się jednak w przyszłości w 2 wentylatory i tą "złodziejkę" oczywiście.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów elektrody!