Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa 3-fazowej zgrzewarki

29 Cze 2011 21:06 4080 10
  • Poziom 11  
    Otóż posiadam transformator od spawarki BESTER SPB-315 typ:TC 47-0391-114
    Chciałbym z niego zrobić zgrzewarkę do blach z tym że mam wątpliwości do sposobu zasilania tego trafo. Uzwojenie GN w tym trafo jest rozdzielone tak jakby na 2 części odseparowane od siebie i wyprowadzone na 2 oddzielne kostki. I otóż tu zaczynają się schody gdyż nie jestem pewien jak to mam podłączyć. Może połączyć je równolegle?

Budowa 3-fazowej zgrzewarki Budowa 3-fazowej zgrzewarki

Drugie moje pytanie to jaka powinna być liczba uzwojeń DN i jaki powinien mieć przekrój ? czy to dobiera się na oko indywidualnie ? Możecie mi doradzić?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Musisz dać tyrystory lub diody. I to sporo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    kidu22 napisał:
    Musisz dać tyrystory lub diody. I to sporo.

Przecież do zgrzewania potrzeba prądu w liczonego w kA i małego napięcia. Ten transformator się nie nadaje, co on może 0,4kA ? Po za tym po jakiego komu prostownik przy amatorskiej zgrzewarce :D
  • Poziom 35  
    slawus1234 napisał:
    Drugie moje pytanie to jaka powinna być liczba uzwojeń DN i jaki powinien mieć przekrój ?

runcle Czytaj do końca.

Trzeba dobrać liczbę zwojów tak żeby wyszło ok 5-7V w zależnośći od diody lub tyrystora.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Witam. Tak jest to transformator spawarki SPB 315. Napięcie sieciowe jest podawane na pierwotne uzwojenie /kostka 3 zaciski/ transformatora połączonego w gwiazdę. Kostka o 4 zaciskach jest wyprowadzeniem uzwojenia służącego do regulacji prądu spawania. Uzwojenie to również jest połączone w gwiazdę z wyprowadzeniem środka. Odnośnie drugiego pytania to transformatory zgrzewarek są z reguły transformatorami jednofazowymi zasilane napięciem fazowym lub przewodowym. Ze względu na konieczność prostowania dużych prądów, o wartości kilkunastu tysięcy amperów unika się układów trójfazowych. No potrzeba się tu liczyć również z kosztami, może i dodatkowymi jak chłodzenie. Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Jeżeli już ma być na tym trafo, to najlepiej odciąć jedną kolumnę i zrobić zgrzewarkę 2 fazową.
  • Poziom 11  
    Nie rozumie w czym niby przeszkadza ta trzecia faza??

Uzwojenie DN na pewno bd wywalał i dawał nowe uzwojenie kwestia tego jaki przekrój żyły dobrać ktoś pomoże??

Wielkie dzięki dla uzytkownika "kazimierzbrejta" za jego bardzo fachowe podejście do sprawy.

Dodam również ze nie chciałem prostowanej zgrzewarki chciałem to zrobić jak najmniejszym kosztem.
  • Poziom 15  
    slawus1234 napisał:
    Nie rozumie w czym niby przeszkadza ta trzecia faza??

A jak chcesz trójfazowe napięcie na wyjściu transformatora podłączyć do dwóch elektrod ? Zrobisz prostownik na kilka/kilkanaście tysięcy amperów w cenie najlepiej za darmo ? Do zgrzewarki potrzebny Ci transformator jednofazowy, zasilany jak wyżej napisano z 400V.
  • Poziom 22  
    Zrozumiałym jest, że nie można uniknąć układu prostowniczego w układzie trójfazowym, ponieważ napięcia zarówno na pierwotnym jak i wtórnym są przesunięte w czasie i nie można je złączyć. Tutaj Kolega czesiu dobrze Ci radzi, no może nie odcinać ale odłączyć jedną kolumnę, zdjąć uzwojenie wtórne i pomocnicze służące do regulacji i w to miejsce ułożyć uzwojenie robocze np. z pasów blachy miedzianej, aby dobrze tą uzyskaną przestrzeń wykorzystać. Napięcie na wtórnym powinno być w granicach 2 do 4,3 V. Do zgrzewania blachy 1+1 przy sztywnych parametrach potrzeba 8 kA. Teraz jeżeli przyjąć gęstość prądu 20 A/mm2 to łatwo można sobie wyliczyć przekrój przewodu miedzianego. Moc pobierana z sieci tego transformatora jest 25 kVA, czyli prąd 8 kA jest do uzyskania.
  • Poziom 21  
    Jakoś tak
    Rdzeń 3x 65mmx65mm
    Uzwojenie 3x pierwotne płaskownik 2,5mmx7mm połączone w gwiazdę
    Uzwojenie 3x wtórne płaskownik 2,5x7mm 35 zw. ~56V (dwie warstwy)
    Uzwojenie dodatkowe drut 2mm 15zw połączone w gwiazdę 3x~24V