Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

połączenie pompy próżniowej z 3 faz na 1

wolf.k 30 Jun 2011 00:52 2453 7
    wolf.k
    Level 10  
    Witam!
    Chciałbym podłączy pompę próżniową , tak abym mógł zasilać ją z jednej fazy.Ze specyfikacji wynika , że pompa jest uniwersalna i można to zrobić, ale nie wiem czy muszę zastosować kondensator?Jeżeli tak to jak obliczyć jego pojemność?

schemat połączeń:połączenie pompy próżniowej z 3 faz na 1

specyfikacja:połączenie pompy próżniowej z 3 faz na 1

tabliczka znamionowa:połączenie pompy próżniowej z 3 faz na 1

pozdrawiam krzysztof
    runcle
    Level 15  
    Z jednej fazy to można jakąś prowizorkę robić przez kondensator, opisywane wielokrotnie, ale moc silnika spada, więc własności pompy również.
    Można profesjonalnie przy użyciu falownika zasilanego jednofazowo (oczywiście droga zabawa).
    Albo próbować przezwoić silnik na jedną fazę.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    runcle_ znam tą pompę. Potwornie wysilona konstrukcja, więc kondensator pomocniczy jest złym pomysłem, a o przewinięciu na jedną fazę (czyli też kondensator, tylko bardziej ,,elegancko) mowy nie ma.
    Kolego pytający - tylko falownik jednofazowy i silnik połączony w trójkąt (low voltage). Nie ma innego wyjścia. Twój model pompy jest trójfazowy (tabliczka zaciskowa !), w modelach jednofazowych fabrycznie kondensator jest zamontowany z boku. Silnik 0.55 kW wiec falownik na Alle...o do tej pompy to ułamek jej ceny.
    wolf.k
    Level 10  
    hmm...falownik, zastanawiałem się nad zastosowaniem falownika ale po cichu myślałem, że może uda mi się zejść z kosztów...no cóż chyba nic z tego.
    A jeżeli chodzi o podłączenie przewodów od falownika do pompy to według schematu podłączam do zacisków 1,2 i 3?ważna jest kolejność przewodów?
    I jeszcze jedno pytanko, co miałeś na myśli , że konstrukcja pompy jest potwornie wysilona?
    pozdro
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Ustawiasz w/g tabliczki zaciski na low voltage i podłączasz te trzy przewody do wyjscia falownika UVW. Falownik musisz ustawić na czestotliwość wyjściową 50Hz. Sprawdź oczywiście kierunek obrotów, ta pompa nie toleruje nawet 10 sekundowej zmiany kierunku wirowania!. co do wysilenia to popatrz na parametry pompy i moc silnika :D .
    wolf.k
    Level 10  
    No tak masz racje.Chyba zrezygnuje z tej pompy. Koszt zakupu falownika, lekką ręką 500 zł + koszt pompy 300 zł to daje 800 zł.Za tą cenę może kupię coś innego.
    A może polecisz jakąś pompę? potrzebuje pompę do odgazowywania gipsu, silikonu i kauczukowych mas formierskich stosowanych w odlewnictwie.Powinna być dość szybka bo to ma związek z sieciowaniem składników masy odlewniczej. Skonstruowany przeze mnie pojemnik próżniowy jest niewielki około 5 litrów, czyli samej masy wchodzi 1 litr.
    Zastanawiałem się nad małą pompą stosowaną w klimatyzacji, może coś podpowiesz w tej kwestii?
    pozdrawiam
    wolf.k
    Level 10  
    Niestety ten pomysł odpada, nie mam w tym pomieszczeniu bezpośredniego ujęcia wody i chyba spore jest jej zużycie...
    ale dzięki za pomysł