Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JVC-KD-S777 nie włącza się

SP8JZ 01 Lip 2011 08:44 1396 2
  • #1 01 Lip 2011 08:44
    SP8JZ
    Poziom 33  

JVC-KD-S777 (KD-S8R)
    Działa tylko przycisk wysuwania CD, nie świeci podświetlenie ON/OFF
    radio ma taki kaprys, że jak się prześpi kilka godzin, to włączy się na 5 sek i znowu idzie spać

To, co powyżej już jest nieaktualne.
    Znalazłem kilka całkiem niezależnych usterek, przez które radio nie chciało się włączyć.

Nie działa synteza
    Jest zasilanie tunera i RDS z generatora serwisowego przechodzi na LCD
    Tuner jest w porządku, jest napięcie zasilania pompy ładunkowej Q31, Q32, a na 44 nodze CPU jest sygnał oscylatora 80 kilka do 120MHz. Brak napięcia strojącego z wyjścia FMEO 48 noga. Jest zasilanie VDDPLL 43.

Może ktoś ma jakieś pomysły

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2668806#

Dodam, że to radio to jest jedna wielka kaszanka jest tu tyle bzdurnych rozwiązań, że głowa mała
    Jakość wykonania PCB pozostawia wiele do życzenia
    zielono pod złączem panelu i złączem zasilania

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

Zauważyłem, że radio nie reaguje na wejście tel. mute, więc czepiłem się Q891 który nie przekazuje sygnału na pin 54 CPU bo po prostu nie ma połączenia
    Jest pęknięta płyta w taki sposób, że w życiu bym tego nie dojrzał. Połączę ścieżki a jakby ktoś miał jakieś sugestie to byłoby fajnie tylko mam jedno pytanie:

W którym momencie dokładnie podczas włączania CPU włącza głośniki Question

Pęknięte ścieżki połączone. Powróciło napięcie PS1 78 noga CPU.
    Pomierzyłem woltomierzem CPU i znalazłem pod złączem panelu przerwaną ścieżkę, która zasila wewnętrzny syntezer częstotliwości. Przywróciłem nap. zasilania VDDPLL 43 noga i wróciły napięcia IFC, OSC itd. Podłączyłem analizator pod SPI i uruchomiłem odtwarzacz płyt CD.

Znalazłem jeszcze kilka drobnych usterek m.in. zawieszał się encoder regulacji głośności.
    Od chwili włączenia radia działał poprawnie przez jakiś czas (kilka do kilkadziesiąt sekund).
    Naprawiłem ścieżkę od rezystorów podciągających PULL-UP R685, R686 i na chwilę obecną wszystko działa oprócz radia.

Niestety nadal nie działa synteza AM oraz FM. Brak obu napięć wyjściowych strojących warikapy VCO
    (PS z generatora przechodzi przez RDCL i RDDA na LCD)

FMEO 48 noga IC701 = 0,04V
    AMEO 47 noga IC701 = 0,04V

Dodano po 18 [minuty]:

Napięcie w.cz. (AM/FM OSC) 11 noga tunera oraz 44 noga IC701 zmierzone przy pomocy sondy w.cz. 7mV
    częstościomierz pokazuje 120MHz (MC-56 plus preskaler)
    muszę podłączyć mikrowoltomierz, bo coś mi się zdaje że za mało jest

Mam prośbę do Was: Ile powinno być :?:

Koledzy mam jeszcze pytanie jakie jest prawdopodobieństwo, że uszkodzony jest CPU ?
    Nadmienię, że nie działa tylko synteza, która jest wewnątrz IC701 .
    Radio wydawało się być z wierzchu zadbane i nic nie wskazywało na to, że jest w tragicznym stanie (płyta CD była wyrwana "na chama" kombinerkami)

Podstawiłem drugi sprawny tuner z innego radia.
    Na 11 nodze tunera sonda w.cz. pokazuje 10mv
    Nadal nie działa synteza. Proszę o jakiekolwiek sugestie.

0 2
  • #2 02 Lip 2011 12:17
    SP8JZ
    Poziom 33  

Przyczyna uszkodzenia CPU NEC D178078 znaleziona
    Podłączałem kupę przyrządów a nie pomyślałem o zmierzeniu GND na piach procesora
    W chwili uszkodzenia na 43 nodze CPU znajdowało się napięcie zasilania VDDPLL +5V...ale tylko względem masy stabilizatora
    Pod białą farbą w punktach przelotowych PCB był brak połączenia ścieżek masy z jednej strony płyty na drugą, co spowodowało brak masy na 46 nodze CPU GNDPLL
    Następnie zamknięcie się obwodu do reszty radia i różnica potencjałów posłała wewnętrzny syntezer w kosmos

Pytałem Was w którym momencie CPU włącza głośniki, gdyż nie do końca poprawnie działało załączanie stopnia końcowego audio
    Wyciszanie MUTE powodowało spadek napięcia o kilka mikrowolt na wyjściu syntezy FM względem masy tunera i tym sposobem doszedłem do tych ścieżek od GND
    Po naprawie GND załączanie głośników działa poprawnie.

Panowie masakra z tym radiem. Radzę Wam - 20 razy się zastanówcie zanim weźmiecie to radio do naprawy :D

Kosztowało mnie to jak widać powyżej "odrobinę" samozaparcia, ale jest efekt

Czekam na na bebechy od takiego samego radia celem przerzucenia kości może coś z tego będzie...
    Grunt, że moje rachunki z klientem nazwijmy to delikatnie są już wyrównane heh. Dopiero teraz się przyznał, że znalazł radio gdzieś na śmieciach w niemczech, następnie zalał je płynem chłodniczym, który woził razem z radiem w reklamówce.

Dodano po 44 [minuty]:

ps. dodam, że zanim zacząłem naprawę zmierzyłem GND na wszystkich rogach PCB, na jednym z nich było 2,2 ohm ale jak widać radio jest tak durnie skonstruowane, że żadne środki ostrożności nie są 100 procentowe

Dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #3 03 Lip 2011 19:59
    djlj24
    Spec od car audio

Kolega nie pierwszy i nie ostatni naciął się na naprawę radia JVC. Faktycznie są tam często dziwne rozwiązania techniczne a sama jakość płyty na której radio jest zmontowane też pozostawia wiele do życzenia.

0