Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

literatura potrzebna - transformator impulsowy

_awernes_ 17 Nov 2004 10:05 1622 6
    _awernes_
    Level 11  
    Witam

Poszukuję książek/opracowań/pdf'ów ogólnie wszystkiego co się dotyczy projektowania transformatora do zasilacza impulsowego. Mam do zrobienia przejściówkę do laptopa która umożliwi podpięcie dysku z domowego komputera do laptopa. Dokładniej to chodzi o to żeby z napięcia dostępnego w laptopie (12V - nie wiem dokładnie jakie, ale 12V to chyba napięcie baterii) zrobić napięcie 12V+-10% i to być na przetwornicy impulsowej.
    Wkażdym razie chodzi mi głównie o literaturę, ponieważ narazie w bibliotekach znalazłem 1 (słownie:jedną) książkę z roku 1988 (Odon Ferenczi) :( dlatego za wszelkie namiary byłbym wdzięczny

pozdrawiam MarekP.
    Lisciasty
    Level 20  
    Zanabyłem ostatnio książkę "Zasilacze urządzeń elektronicznych" z BTC,
    jest dość konkretna, choć momentami rozwlekła. Niestety nie mam pod ręką skanera ale mogę popytać się i przesłać kilka stron.

pozdrówka
    _awernes_
    Level 11  
    Witam ponownie,
    Powyższa literatura bardzo się przydała, ale aktualnie mam nieco inny problem, mianowicie nie daję sobie rady ze zrobieniem układu sterującego MOSFETami.
    Okazało się, że układ nie ma być zrobiony na gotowych scalonych stabilizatorach. Po miesiącu kombinowania/szukania jestem już w desperacji :( Wymyśliłem rozwiązanie oparte na NE555 który bedzie resetowany w momencie gdy napięcie wyjściowe przetwornicy osiągnie graniczną wartość. Ale takie podejście nie jest zbyt dobre, dlatego jak może ktoś ma gdzieś przykładowy (PROSTY) schemat PWM do przetwornic to byłbym wdzięczny :)
    pozdrawiam MarekP.
    P.S. Napięcie wyjściowe to 5V, wejściowe przetwornicy 10-12V, prąd wyjściowy max 3A
    -RoMan-
    Level 42  
    Dlaczego nie na gotowym kontrolerze?

RoMan
    _awernes_
    Level 11  
    Witam
    Ponieważ taki układ byłby za łatwy :(
    teoretycznie mam się czegoś nauczyć po zrobieniu tego układu, a narazie to wiem jak liczy się transformatory impulsowe, oraz jak przeliczyć układ bez sterowania. Ale nie jestem w stanie już zrobić sterowania :(

pozdrawiam MarekP