Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jonizator Spawarki i nie tylko

telemax 17 Lis 2004 10:15 40878 33
  • #1 17 Lis 2004 10:15
    telemax
    Poziom 22  

Hello.
    Mam małą spawarkę(Bester1500) i zrobiłem układ generujący wysokie napięcie(z trafopowielacza monitora) częstotliwość regulowana od 10kHz do 200kHz iskra super ok 2cm. Ale niewiem jak wprowadzić
    to napięcie do obwodu spawarki. mam rdzeń torioidalny z 9cm śr. 3cm wys. czy mogę na nim zrobić dławik ile zwojów ,do jakiej częstotliwości najlepiej dostroić WN.Takie napięcie z tr.WN jest niebezpieczne co z tym zrobić proszę o jakieś rady.

1 29
  • #2 17 Lis 2004 14:17
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Co prawda nie spotkałem się z takim rozwiązaniem w spawarce .Zastosowanie wn.do zajarzenia łuku może być szkodliwe dla półprzewodników w niej zainstalowanych oraz izolacji elementów spawarki,a napięcie dopuszczalne biegu jałowego pomiędzy masą a uchwytem elektrody nie nie może zgodnie z przepisami BHP przekroczyć 65V a więc napięcie z jonizatora może okazać się niebezpieczne dla spawacza.Pozdrawiam

0
  • #3 19 Lis 2004 18:38
    boko
    Specjalista - spawarki

Czy możesz napisać do czego to ma służyć ?
    Dodanie HF w TIG wykonuje się na dwa sposoby -
    1.Szeregowo z napięciem spawania.
    2.Równolegle do napięcia spawania.
    W obu metodach stosuje sie zabezpieczenia źródła prądu przed wpływem HF.

0
  • #4 19 Lis 2004 20:09
    telemax
    Poziom 22  

Oczywiście nie jest to tig ale zwykłe trafo spawalnicze.
    spawam tylko małym prądem i ciężko jest utrzymać łuk
    z tego co wyczytałem jonizator zapobiega gaśnięciu łuku
    przy przejściu fazy przez zero .jest to spawarka jednofazowa
    więc wydaje mi się że dodanie mostka,dławika i jonizatora poprawi
    nieco "komfort" spawania elektrodą.
    no ale nie jestem spawaczem ani nie zajmuję się spawarkami
    więc może to nie działa tak jak mi się wydaje??
    Może ktoś wie jak wykonać taki dławik aby odseparował WN (HF)??
    Myśle o włączeniu WN równolegle.

0
  • #5 20 Lis 2004 16:07
    boko
    Specjalista - spawarki

Przy spawaniu elektrodami otulonymi (MMA), prądem przemiennym nie stosuje się układu HF.
    Powodem niestabilności łuku mogą być nieodpowiednie elektrody. Spróbuj spawać elektrodami niskonapięciowymi, do kupienia w sklepach spawalniczych lub "metalowych".

1
  • #6 20 Lis 2004 16:54
    telemax
    Poziom 22  

Hmm. A czy spodkał się kolega ze spawarką stałoprądową z jonizatorem ??? i elektrodą.

Czy ktoś może konkretnie napisać czy w spawarce jednofazowej
    dołożenie : mostka prostowniczego, kondensatorów i dużego dławika
    poprawi komfort spawania? i czy dołożenie jonizatora coś da.

Baaardzo proszę o wypowiedzi związane z pytaniem.

0
  • #7 20 Lis 2004 21:27
    boko
    Specjalista - spawarki

HF stosuje się jedynie(urządzenia fabryczne) przy spawaniu elektrodą nietopliwą czyli metoda TIG ac lub dc. Dokładając mostek, dławik ew. kondensatory zrobisz spawarkę na prąd stały co niekoniecznie poprawi jakość łuku. Zależy to jaki masz transformator spawalniczy, napięcie jałowe.

1
  • #8 21 Lis 2004 09:54
    telemax
    Poziom 22  

Napięcie jałowe to 72V

0
  • #9 22 Lis 2004 11:58
    telemax
    Poziom 22  

Mam jeszcze jedno pytanie.
    Czy moją spawarkę da się jakoś przerobić aby spawała punktowo???
    Mam do pospawania blachę 0.5- 0,3mm i spawarkę o której pisałem.
    niestety nawet przy minimalnym prądzie blacha się przepala.
    Oczywiście wiem że nie powinno się tego spawać zwykłą spawarką
    ale bez sensu kupować nowe urządzenie które i tak póżniej będzie mi zbędne.
    bardzo proszę o radę co mogę zrobić z tą spawarką aby pospawać to w miarę przyzwoicie .
    Wydaje mi się że może podając prąd impulsowo pozwoli to utrzymać niższą temperaturę.

1
  • #10 27 Lis 2004 19:26
    boko
    Specjalista - spawarki

Blachę o grubości jak podałeś, najlepiej łączyć poprzez zgrzewanie punktowe. Jeżeli jest to praca jednorazowa, poszukaj zakładu sam.blacharskiego, w niektórych zakładach majątakie urządzenia.Inna metoda to spawanie mikroplazmą, ale takie urządzenia mają nieliczne zakłady.Jestem z Gdańska, jeżeli jesteś niedaleko to podjedź.Pomogę. bokosus(malpa)wp.pl

0
  • #11 28 Lis 2004 09:53
    telemax
    Poziom 22  

Hmm.Przerobiłem trochę spawarkę i teraz da się już spawać.(i to nieżle)

dodałem mostek prostowniczy do tego kondenstatory 20000uF
    oraz zrobiłem wielki dławik (50mH).
    na koniec generator impulsowy regulowany od 20Hz do 10kHz
    z regulacją szerokości wypełnienia i głębokości .

Na stronie pierwotnej dałem regulator prądu z triakiem BTA41 i U2008B
    ze stabilizacją prądu(spadek na małym dławiku i pin1 U2008)

do tego proste układy gorącego startu z regulacją czasu,
    antyzwarciowy i oszczedności.
    Całośc banalnie prosta w konstrukcji a
    efekt jest taki że blach przy spawaniu elektrodą 2mm już nie pali a spaw jest ładny i płaski.
    Jonizator okazał się niekonieczny :-)

Ale swoją drogą to bardzo mnie interesuję to jak zrobiony jest dławik
    który separuje hf w spawarkach.

Jeśli kogoś interesuje moja konstrukcja to zamieszczę schemacik.

Dzięki za ofertę pomocy ale dzieli nas 650km :-)
    Pozdrawiam

0
  • #12 10 Gru 2004 20:32
    251mz
    Poziom 18  

jak bys był tak dobry i mogłbym cie prosic to mozesz wysłac schemat na bimoto(malpa)nasze.pl

0
  • #13 03 Sty 2005 22:49
    dzikamysz
    Poziom 15  

Bardzo mnie zaciekawiłeś swoją konstrukcją czy mógłbyś coś przesłać na dzikamysz(malpa)interia.pl z góry dziękuję.

0
  • #14 12 Kwi 2005 15:10
    251mz
    Poziom 18  

ey telemax mozesz przeslac mi te schematy na bimoto(malpa)nasze.pll bo niewyslales chyba ich jeszcze a jeszzcze jedno jak zrobic układ bezdotykowego zajażania łuku w spawarce wiadomo ze nap duzej f ale jak je wprowadzic mozna jakis schemat prosci lub cos w podobie

0
  • #15 14 Kwi 2005 12:06
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam - mam podobny problem ale dla przecinarki plazmowej - chcę dorobić coś ala HF - zamiazt stykowego zajarzania łuku pilota.

Jak możesz to zerknij na ten problem - w końcu masz już jakieś doświadczenie w tej dziedzinie :-)

problem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic281703.html

nie myślałem o łączeniu HF równolegle - teraz pomyślę

pozdrawiam

ps. Jk możesz to podeślij mi też Twoje rozwiązanie:
    prokopcio(malpa)poczta.onet.pl

0
  • #16 12 Lip 2005 23:42
    cichy47
    Poziom 13  

Także jestem zainteresowany schematem tego urządzenia bo właśnie modernizuje i ulepszam swoją spawarkę w podobny sposób a te scheamty na pewno będą pomocne gdybyś mógł to prześlij schemat na prasi(malpa)interia.pl z góry dziękuje.

0
  • #17 22 Lip 2005 18:19
    gzeho.p
    Poziom 14  

Witam

Też byłbym zainteresowany tym schematem, może by się tym moim potworem, udało blachę pospawać :-)

Pozdrawiam

0
  • #18 26 Lip 2005 15:58
    marisz
    Poziom 13  

Jeśli to nie problem dla autora to może umieścił by schemat swojego rozwiazania na elektrodzie, sporo osób jest zainteresowanych.
    pozdrawiam

0
  • #19 03 Gru 2005 18:08
    251mz
    Poziom 18  

no wlasnie prosimy autora bo troszke jzu czekamy niehc sie zdecyduje:P

0
  • #21 11 Gru 2005 23:57
    Janek Bień
    Poziom 17  

Witam
    zainteresował mnie temat wprowadzenia wysokiego napięcia w obwód wyjściowy spawarki .
    kierując się pomysłem ze strony do której link znajduje się powyżej zrobiłem szybko eksperyment .
    Posiadam spawarkę kupioną dość dawno temu w jednym z niemieckich marketów w stylu castorama . Była to prosta spawarka transformatorowa z regulacja prądu za pomocą dodatkowego ruchomego rdzenia. ma dość słabe parametry maxymalny prąd według danych znamionowych wynosi 140A ale pomiary wykazały co najwyżej 120A .
    Jakiś czas temu już postanowiłem ja trochę zmodernizować ponieważ spawanie nią było dość uciążliwe ( niestabilny luk , zrywanie luku, itp.}
    pierwsza faza przeróbek obiela : dowiniecie uzwojeń po stronie wtórnej co spowodowało zwiększenie prądu spawania do wartości znamionowej 140A oraz podniesienie napięcia jałowego . Następnie dodałem mostek prostowniczy , kondensatory 2X6800uF /100V oraz dławika wykonanego na rdzeniu z transformatora od dużego UPSa . Dławik ma ok 28cm2 przekroju kolumny środkowej , szczelinę powietrzna ok 3mm oraz ok 35zw drutu miedzianego o średnicy 4mm.
    Po tych zabiegach spawarka zaczęła normalnie spawać spawy zaczęły być lepszej jakości a samo spawanie znacznie łatwiejsze .
    Teraz jeszcze dodałem układ jonizatora.
    wysokie napięcie generuje za pomocą starego trafopowielacza z jakiegoś monitora komp. Na jego ferrytowym rdzeniu nawinolem 15 zw dodatkowego uzwojenia które jest sterowane z układu tyrystorowego generatora impulsów . Impulsy sa generowane tuz przed przejściem napięcia sieci przez zero . Moment generacji można dokładnie ustalić zmieniając wartość rezystora 510kom . Do wyjścia wysokiego napięcia z trafopowielacza dołączony jest kondensator HV ze starego powielacza od telewizora junost oraz iskiernik wykonany z porcelanowego bezpiecznika 25A Do wyjścia obwodu HV trafopowielacza dołączony jest transformator pilota HV . Ponieważ nie dysponowałem tak dużym rdzeniem ferrytowym aby zmieścić na nim uzwojenia z dość grubego przewodu zaimprowizowałem wykorzystując rdzeń z transformatora toroidalnego 100W do zasilania oświetlenia halogenowego . Uzwojenie pierwotne wykonane jest linką 1,5mm2 a uzwojenie wtórne to linka 6mm2 . Oba uzwojenia posiadają dodatkowe warstwy izolacji aby wytrzymała wysokie napięcia . W efekcie mam na elektrodzie impulsy powtarzające się co każde przejście napięcia sieci przez zero. wyładowania iskrowe pomiędzy elektroda a materiałem spawanym występują do odległości ok 5mm .
    wrażenia ze spawania są poprostu rewelacyjnae. sam zaplon łuku już jest czysta frajdą haha. wystarczy zbliżyć elektrodę do metalu aby zainicjować łuk .
    poniżej przedstawiam odręczny rysunek jak to mniej więcej wykonałem

2
  • #22 12 Gru 2005 09:12
    qryszard
    Poziom 20  

Wszystko fajnie ,ale co się dzieje w czasie wymiany elektrody przy włączonej spawarce ??

0
  • #23 12 Gru 2005 10:00
    gzeho.p
    Poziom 14  

Mała dyskoteka ? :D

Dzięki za schematy

0
  • #24 12 Gru 2005 20:42
    rdt
    Poziom 24  

hmm jak to co sie dZieje a jak myslisz jpo co jet iskiernik - jezeli nie dotykasz masy to przez iskiernik powinno byc
    a poza tym co za problem wylączyć ?
    mam inne pytanie - na pewno nie masz instalacji z różnicówka no nie ?
    pomysl w porządeczku

0
  • #25 12 Gru 2005 23:05
    kaaktus
    Poziom 13  

to tyko jeszcze butle uchwyt tig i rewelka moje gratulacje tez jestem w trakcie budowy HV do TIG made in home :D a na allegro sa ladne rdzenie ja kupilem za 10 zl

0
  • #26 16 Lut 2006 20:09
    kedede
    Poziom 2  

qryszard napisał:
    Wszystko fajnie ,ale co się dzieje w czasie wymiany elektrody przy włączonej spawarce ??

Czy taki jonizator można podłączyć do spawarki inwertorowej na prąd stały (DC) , czy nie uszkodzą się diody ?.

0
  • #27 09 Cze 2006 19:37
    251mz
    Poziom 18  

zdaje sie ze raczej tak , moim zdaniem własnie dławik jest po to aby zniwelowac przejscie napiecia HV na uzwojenia trafa spawalniczego.

0
  • #28 11 Cze 2006 10:24
    numerek12
    Poziom 21  

no i autor tematu narobił apetytu i nie widać aby miał ochote podzielić się wiedzą ...........szkoda

0
  • #29 12 Cze 2006 22:59
    kaaktus
    Poziom 13  

zrobiłem ten jonizator ale miałem przebicie na pierwotne i poleciał mi sterownik zmniejszyłem juz HV odwijając zwoje na trafie powinno być OK ale nie mam czasu sie bawić
    a na schemacie jest błąd trzeba zamienić miejscami kondensator HV z iskiernikiem :D

1
  • #30 13 Cze 2006 17:57
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Jak dla mnie to na schemacie równolegle z tym kond. 680nF powinien być jakiś wielki warystor ( albo "bateria" warystorów). Za mostkiem powinna być dioda zwrotna. Zamiast iskiernika powinien chyba faktycznie być jakiś kondziołek wyskokiego napięcia ( a i może nie?).

1