Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antenę wybrać do Tv analogowej i DVB-T

30 Cze 2011 17:14 12676 24
  • Poziom 2  
    Witam!

Jestem w temacie niemalże zielony. Nabyłem TV z tunerem DVB-T i zastanawiam się jaką antenę do niego kupić. Mieszkam w okolicy Wadowic, więc teren jest dość mocno pagórkowaty/górzysty. Najbliższe nadajniki o sensownej mocy to Kraków oraz Wisła (numer kanału, nazwa stacji, lokalizacja, moc sygnału, polaryzacja, kierunkowość: ND - dookólna, N - kierunkowa):
    10 TVP 1 Kraków *Chorągwica* 200,000 H ND
    27 TV Puls Kraków *Chorągwica* 50,000 H D
    30 TVN Kraków *Chorągwica* 10,000 H D
    33 TVP 2 Kraków *Chorągwica* 300,000 H ND
    35 Czwórka Kraków *Chorągwica* 20,000 H D
    50 TVP INFO / TVP Kraków RTCN Kraków *Chorągwica* 500,000 H ND
    53 Polsat Kraków *Chorągwica* 200,000 H ND
    25 DVB-T (Kraków) Kraków *Chorągwica* 15,000 H D

24 TVP 1 Wisła *G.Skrzyczne* 100,000 H D
    38 MUX-2 Wisła *G.Skrzyczne* 1,250 H D
    41 TVP 2 Wisła *G.Skrzyczne* 100,000 H D
    58 Polsat Wisła *G.Skrzyczne* 100,000 H D
    62 MUX-3 Wisła *G.Skrzyczne* 10,000 H

http://www.zumi.pl/trasa.html?loc1=Wadowice&l...Krak%F3w%2C+&byCar=on&cId1=&sId1=&cId2=&sId2=
    http://www.zumi.pl/trasa.html?loc1=Wadowice&l...2C+skrzyczne&byCar=on&cId1=&sId1=&cId2=&sId2=
    Z tych mapek wynika, że lepiej będzie sygnał łapać z Krakowa, mniej gór w linii prostej.

Antenę mogę powiesić wysoko - mieszkam w dwupiętrowym domu z poddaszem, więc spokojnie może być na wysokości ok 15m.
    Na starym telewizorze tv odbierałem na zwykłej antenie siatkowej z zasilaczem, umieszczonej na balkonie na strychu. Skierowana była w stronę Krakowa właśnie i łapała TVP 1, TVP 2, TVP INFO, Polsat i w słabszej jakości TVN, TV4 i PULS.

Na antenie siatkowej nowy TV odbiera tak samo, tylko nie mogę złapać tych kanałów z DVB-T. Czy zakupienie anteny kierunkowej, np. takiej:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm
    i dodatkowo jakiegoś zasilacza, wzmacniacza/przedwzmacniacza/symetryzatora (nie znam się na tym kompletnie, proszę wybaczyć ignorancję) umożliwiłoby odbiór naziemnej cyfrowej? Czy te 15kW DVB-T z Krakowa będzie sięgało w okolice Wadowic? Może polecicie jakąś inną antenę - lepsza kierunkowa czy dookólna? Czy rodzaj kabla też będzie miał znaczenie (od anteny do odbiornika będzie jakieś 18m)?

Jeśli macie jakieś propozycje, to pomóżcie, bo zielonego pojęcia nie mam co kupić.

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Pozdrawiam!
  • Poziom 15  
    Jeśli kierunkowa to polecam: MAXIMUM Combo 212 VHF/UHF Niedroga, zrobiłem na takiej kilka instalacji i działa super.

Działam gdzie indziej więc nie znam mocy tych nadajników i nie interesuje mnie ona, ale radzę wybrać ten który jest "silniejszy". Jeśli weźmiesz słabszą moc, możesz mieć odbicia na analogu. Później zawsze możesz przestawić.
  • Poziom 24  
    acton777 no nie jest ona znowu taka tania...
    baltazar_gąbka na ile TV ma być ta antena? Jeśli tylko na ten z DVB-T to ja bym stawiał na Skrzyczne. Zerknij na link http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark14065 tutaj masz profile terenu oraz odległości. Na sat kurierze czytałem, że redakcja MUX-y odbiera w Krakowie więc i Ty tym bardziej powinieneś dać radę. Z Chorągwicy DVB-T jeszcze nie ma. MUX2 powinien ruszyć do końca lipca. Jeśli chodzi o antenę tylko do DVB-T to Twoja propozycja nie jest zła choć lepsza na pewno ny nyła http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm ale znów widzę, że jest niedostępna w tej chwili. Można też zastosować http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm wtedy odbierzesz również na niej analogowo TVP1 z Chorągwicy gdyż jest to antena szerokopasmowa.

Jednak ja najpierw sprawdziłbym tę którą już masz tylko zmienił jej kierunek na Skrzyczne. Kliknij w link który Ci podałem. Ustaw dokładnie znacznik na swoim domu i włącz podgląd satelitarny. W ten sposób wiesz z dużą precyzją na który budynek w okolicy ją kierować.
  • Poziom 28  
    Witam,

Mux 2 z Krakowa dopiero startuje 21.07 więc go jeszcze nie odbierzesz.
    6.07 startuje mux2 z Lubonia k/Rabki ale z mocą 1 kW trochę mniejszą niż ze Skrzycznego 1,5kW kanał 38.
    Tak jak podałeś Skrzyczne nadaje mux-y na kanałach 38 i 62. Bez problemu odbierane w Krakowie.

Na dzień dzisiejszy powinieneś obrócić ewentualnie zainstalować drugą antenę na Skrzyczne. Ale zaczął bym od obrotu i ustawienia najpierw na analogowe programy a potem precyzyjnie na cyfrowe. Przy okazji może zdołasz odbierać programy z Czech. Kanały 36, 37, 51, 54.

Powodzenia
  • Poziom 2  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wskazówki.

Sytuacja wygląda tak, że raczej starej siatkowej nie skieruję w kierunku Skrzycznych, za dużo odrywania łapek, którymi kabel jest mocowany do krokwi dachu.

@wachcio Cena tutaj tak bardzo się nie liczy - przeznaczam od 100 do 130zł na całość, tylko chciałbym mieć czysty odbiór, bez śniegu. Wolę dorzucić te 50 czy 70 zł aby mieć dobrą jakość.
    Skoro odbierają aż w Krakowie to chyba i tu powinno złapać - dziękuję za informację o tym;) Co do ilości to antena na jeden TV ma być - stary ląduje u rodziców;)

Cytat:
    Z Chorągwicy DVB-T jeszcze nie ma. MUX2 powinien ruszyć do końca lipca.

Tylko to już za miesiąc niecały - gdyby jakość miała być lepsza to wolałbym z Krk.
    Co do szerokopasmowych to wyczytałem, że wzmocnienia mają małe, wolałbym jednak chyba kierunkową.

W takim razie kupię tą: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm
    tylko co powinienem do niej dołączyć? wzmacniacz, zasilacz?

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za odpowiedzi;)
  • Poziom 24  
    Nie kupisz jej teraz bo chyba im się skończyła chwilowo. W cyfrowym odbiorze masz zawsze taką samą jakość. Jeśli sygnał jest słaby to będzie rwało albo nie będzie w ogóle odbioru. Ze Skrzycznego nadają oba dostępne teraz mux-y a z Chorągwicy będzie tylko komercyjny mux-2. Poza tym tak jak przedmówca zauważył masz szanse na Czeskie programy.
    Jeśli sygnał będzie nie wystarczający wymienisz symetryzator na wzmacniacz np. coś tych http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-tv-sat-wzmacniacze,4390.htm

PS
    Na stronie Emitela pojawia się zapowiedź o przyspieszeniu prac
    http://www.emitel.pl/strona-glowna/emitel-przyspiesza-nowe-emisje-mux2-juz-w-lipcu
  • Poziom 11  
    Witam
    u znajomego na telewizorze mam taki problem z anteną, że co chwile wyskakuje brak sygnału i ciągle to przerywa w ten sposób lub obraz się tnie. jakość obrazu jest idealna ale wygląda to tak jak by włączono pause.
    jaki powód tego może być ? antena ? slaby wzmaczniacz ?
    antena jest kierunkowa

Regulamin pkt 3.1.15 .
    3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 14  
    czy na antenie siatkowej z zasilaczem ( typowa siatkówka do 1,2 ) odbiore dvb-t z nadajnika 60 km ode mnie ? Jaką antenę wybrać do Tv analogowej i DVB-T
    czy ten typ anteny nadaje się w ogóle do obioru dvbt czy dac sobie z nia siana i kupic nową kierunkową ?

Moderowany przez SP5ANJ:

Czy My jesteśmy wróżkami. Proszę podać lokalizację, do jakiego nadajnika ma być te 60km, wysokość własnej anteny n.p.z. .
    Regulamin pkt 3.1.15 oraz pkt 3.1.13 i pkt 3.1.17 .

• Poziom 39  
    Piotr1991 napisał:
    że co chwile wyskakuje brak sygnału i ciągle to przerywa w ten sposób lub obraz się tnie. jakość obrazu jest idealna ale wygląda to tak jak by włączono pause.
    jaki powód tego może być ? antena ? slaby wzmaczniacz ?
    antena jest kierunkowa

instalacja antenowa do modernizacji.
  • Poziom 43  
    lipasss napisał:
    czy na antenie siatkowej z zasilaczem ( typowa siatkówka do 1,2 ) odbiore dvb-t z nadajnika 60 km ode mnie ? Jaką antenę wybrać do Tv analogowej i DVB-T
    czy ten typ anteny nadaje się w ogóle do obioru dvbt czy dac sobie z nia siana i kupic nową kierunkową ?
    Jak czytałeś moje posty to wiesz , że ta antena ze wzmacniaczem odbiera nawet z odległości 100km. Ja osobiście na takiej, bez wzmacniacza w antenie, odbieram z odległości ponad 60km( 70 i 80 siła a jakość ponad 90%). Ze wzmacniaczem odbiór na poziomie 80% siła i jakość 95%.
  • Moderator
    Piotr1991: opisany przez Ciebie objaw pojawiającego się co jakiś czas komunikatu o braku sygnału może występować także przy zbyt silnym sygnale lub przesterowaniu wzmacniacza szerokopasmowego przy antenie. Jaka to jest lokalizacja?
    lipasss: nie ma takiego pojęcia że "taka antena to tyle kilometrów". Zawsze antenę dobiera się do konkretnych warunków, istniejących nadajników, potencjalnych źródeł zakłóceń czy innych czynników. Jeżeli sygnał jest za silny to celowo stawia się antenę o minimalnym zysku lub wręcz z tłumikami.
    Każdy odbiornik ma ściśle określony zakres napięcia sygnału użytkowego przy którym jest prawidłowy odbiór. Cały problem polega na tym by najsilniejszy sygnał nas interesujący nie był zbyt silny a jednocześnie najsłabszy był zbyt mały.
    I takie samo pytanie: jaka jest lokalizacja?
    Nie musisz wymieniać jakie masz nadajniki w pobliżu, większość userów na tym forum zna to bardzo dobrze, niektórzy nawet "organoleptycznie". Niewielu jednak ma dane o wielkości sygnałów w poszczególnych lokalizacjach w Polsce.
  • Poziom 11  
    irekr to jest dokładnie 12 km od Wadowic
    miejscowość Wysoka
    antena jest ustawiona w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej , a płytka jest turbo w antenie
    nie rozumie, jak przesterowania wzmacniacza ? posiadam zwykłą wtyczkę do telewizora z normalnym zasilaczem
  • Moderator
    Najpierw sprawdziłbym czy antena przypadkiem się nie wzbudza.
    Do testów zdjąłbym wzmacniacz, założył symetryzator, wyłączył zasilacz i sprawdził ponownie. Symetryzator to mniej niż 3 zł.
    Być może jest coś nie tak z kablem lub gdzieś coś przerywa....
    Sprawdzenie po nitce do kłębka....
    Wysoka jest na tyle korzystnie zlokalizowane że sygnały z Krakowa i Katowic są na porównywalnym poziomie, powinna wystarczyć antena bez wzmacniacza.
  • Poziom 11  
    zakupiłem gościowi nowy kabel do anteny to kablem raczej to nie jest ... on ma najmocniejszą płytkę to myślę, że tak jak napisałeś, że jest za mocna płytka
  • Poziom 11  
    ja tym razem mam nowy problem. u sąsiada zrobiłem z tą anteną ale za to znikły u mnie dwa programy, (TVP Historia, TVP Kultura) i kombinuję ze swoją anteną w tę i we wtę i nie mogę ustawić tych dwóch programów.
    Mógłby mi ktoś poradzić jakim cudem mi znikły te dwa programy ? Sąsiad ma antenę kierunkową a ja siatkową i do czasu gdy u sąsiada nie ustawiłem u mnie wszystko było w najlepszym porządku. po ustawieniu znikły te dwa programy.

Ja również mam problem z Twoją pisownią.
    Regulamin pkt 3.1.13 . Proszę poprawić wszystkie wpisy.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 43  
    Piotr1991 napisał:
    ja tym razem mam nowy problem. u są⌂siada zrobiłem z tą anteną ale za to znikły u mnie dwa programy, (TVP Historia, TVP Kultura) i kombinuję ze swoją anteną w tę i we wtę i nie mogę ustawić tych dwóch programów.
    Mógłby mi ktoś poradzić jakim cudem mi znikły te dwa programy ? Sąsiad ma antenę kierunkową a ja siatkową i do czasu gdy u sąsiada nie ustawiłem u mnie wszystko było w najlepszym porządku. po ustawieniu buuuuuummmm znikły te dwa programy.
    Tak to jest jak się żebrze na Elektrodzie o wiedzę i później się z niej korzysta zarobkowo.
  • Poziom 11  
    LeDy ja nie korzystam zarobkowo z takiej wiedzy. tylko chciałem się dowiedzieć jakim cudem znikły mi te dwa programy które wcześniej miałem, a po ustawieniu telewizora u sąsiada nagle nagle u mnie pojawił się "BRAK SYGNAŁU" na tych dwóch kanałach.
  • Moderator
    Piotr1991:
    Coś nie bardzo rozumiem....
    W ramach MUX3 są nadawane TVP1/2/3 w różnych mutacjach regionalnych oraz Historia i Kultura. Czy zniknęły tylko TVP KULTURA i TVP HISTORIA natomiast pozostałe składniki pakietu - TVP1/2/3 - są dostępne? Na którym kanale było to odbierane?

Po pierwsze dokonałbym ponownego skanowania zawartości MUX, najlepiej ręcznie przeskanuj wszystkie kanały na których występuje DVB.

I tu drobna uwaga: trwają prace nad uruchomieniem MUX1 - najbliższy nadajnik dla Wadowic to Skrzyczne i emisja odbędzie się na kanale 62 - na którym obecnie jest nadawany MUX3. Czy ktoś z kolegów z okolica Skrzycznego obserwował już jakieś zmiany w zawartości lub parametrach MUX3?
    Docelowym kanałem MUX3 dla Skrzycznego jest kanał 41, obecnie zajęty przez TVP2. Natomiast docelowym kanałem MUX1 dla obszaru Katowice i Wisła (nadajniki Kosztowy i Skrzyczne) jest kanał 55 (SFN). Być może były prowadzone jakieś prace techniczne.
    Ma któryś z kolegów jakieś obserwacje?
  • Poziom 11  
    irerkr wlasnie wszystkie pozostale programy dzialaly...... tylko zniklo mi TVP historia i TVP Kultura.
    teraz znowu zniknely mi wszystkie programy czeskie ......
  • Moderator
    Sprawdź dokładnie ustawienia odbiornika.
    Przeprowadzałeś ponowne skanowanie kanałów? Na początek wciśnij automatyczne strojenie, potem sprawdź czy te sam wyniki będziesz miał po ręcznym poszukiwaniu.
  • Poziom 11  
    tak sprawdzałem kilkukrotnie automatyczne strojenie oraz ręczne strojenie ......
    przestawiałem antenę w inne miejsce i nic to nie da wszystkie pozostałe programy są poza tymi dwoma

Ponownie przypominam o regulaminie pkt 3.1.13 .
    Proszę poprawić wszystkie Swoje wpisy.
    Trzeciego przypomnienia nie będzie.
    [SP5ANJ]
  • Moderator
    A zrób tak: wykasuj wszystko i zaprogramuj od nowa.....
  • Poziom 11  
    Irekr robiłem już tak kilka razy... nawet przywracałem ustawienia początkowe telewizora... przynosiłem inny telewizor do pokoju... i wszystko to co u mnie jest i brakuje TVP historia oraz TVP kultura

Dodano po 1 [minuty]:

Piotr1991 napisał:
    tak sprawdzałem kilkukrotnie automatyczne strojenie oraz ręczne strojenie ......
    przestawiałem antenę w inne miejsce i nic to nie da wszystkie pozostałe programy są poza tymi dwoma

Ponownie przypominam o regulaminie pkt 3.1.13 .
    Proszę poprawić wszystkie Swoje wpisy.
    Trzeciego przypomnienia nie będzie.
    [SP5ANJ]

bardzo proszę mi powiedzieć co tutaj jest SPAMem ?

Nie wiem o jaki SPAM tutaj chodzi.
    Przypominam, że regulamin tego Forum jest na : https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Przypominam, że już #1 Ostrzeżenie za reg 3.1.13 (stary pkt 15) już masz. Popraw. [SP5ANJ]
  • Poziom 11  
    czy taki zestaw będze dobrym wborem do tv?
    Antena - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm
    Wzmacniacz - http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm

mieszkam w miejscowości wysoka. Będę próbował ustawić antenę na Chorągwice, ale też spróbuję jeszcze Skrzyczne. Proszę mi podpowiedzieć czy taką antenę montować na strychu ? Czy może leprzym rozwiązaniem było by ją wystawić na sam szczyt domu czyli dach ewentualnie komin? Jeżeli strych to jakie miejsce wybrać? (czy ściana będzie zasłaniać sygnał)