Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baterie słoneczne "do samodzielnego montażu" - Wasze opinie i uwagi.

30 Cze 2011 17:21 42391 44
  • Poziom 19  
    Witam

Ostatnio na kilku portalach aukcyjnych pojawiły się zestawy ogniw słonecznych przeznaczone do samodzielnego montażu. Ogniwa podzielone są na kategorie A,B,C - jednak kryteriów, jakimi kierują się sprzedawcy przy ich klasyfikacji, nikt nigdy nie widział :D

Mam pytanie - może ktoś mógłby przedstawić swoje doświadczenia, problemy, które napotkał przy budowie baterii słonecznych

Przede wszystkim - czy warto?

Czy jest to opłacalne - bo coś czuję, że zakup dodatkowych materiałów - jak : szkło, silikon, kształtki aluminiowe itp - jak i cała z tym zabawa - jest porównywalna z cena zakupu nowej baterii słonecznej o porównywalnej mocy.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 13  
    Dla baterii 70W:
    36 ogniw - 235zł
    Profil aluminiowy 25zł
    0.6m2 Szyby hartowanej 4mm za 40 zł
    Silikon rtv - 70zł
    Piwo popijane w czasie konstrukcji: 20zł

razem: 400 zł
    nowa na alledrogo: 650zł

250zł mniej to mało i dużo. Kwestia gustu :)
  • Poziom 19  
    No to juz jest jedna odpowiedź :)

To juz jest ponizej 6zł/1W

teoretycznie. (ne liczac robocizny - o ile ktos by to przeliczył ) :)

Faktycznie - i drogo i niedrogo :)

Ile czasu zajęło koledze złozenie baterii od A do Z ?

JAk to się sprawuje w praktyce?
    (pomiary)

MOze wrzuciłby kolega jakies zdjęcie?

i co kolega tym zasila :)
  • Poziom 13  
    Czas pracy nad baterią - 1 sobotnie popołudnie
    Bateria gotowa po 2 dniach (bo silikon musiał związać, a to tyle trwa) i już.
    Sprawność 90% (szyba hartowana pochłania 10% światła)
    - około 3.5-3.6A w zwarciu
    Zasilam sobie akumulator 40Ah przez regulator ładowania i inwerter dla potrzeb domku letniskowego - bo daleko od cywilizacji i prądu tam brak.
    Opis budowy - pełno tego na internecie, na youtube itp. Nic odkrywczego więcej nie da się powiedzieć.
  • Poziom 19  
    Jaki silikon kolega zastosował do zalania ogniw?

Co do samego szkła - jaką mniej wiecej wagę ma tafla o takich wymiarach ?

Zastanawiam się jeszcze nad samym szkłem hartowanym - chyba to zbyt niebezpieczne do zastosowania w panelach.

Zalezy na jaka tafle sie trafi.

Ja osobiście miałem przypadek - ze szyba hartowana pękła sobie sama ot tak bez niczego. W takim przypadku mozna pożegnać się prawdopodobnie z kruchymi ogniwami :) To były warunki normalne - znacznie gorzej może byc na słońcu - gdzie zakres zmian temp. jest spory.

Nie wiem jak kolega zapatruje się na ten problem.
  • Poziom 13  
    Wszyscy producenci świata używają szkła hartowanego 3.2mm. Więc nie tylko się nadaje - ale i nie używa się nic innego.
    Dałem 4mm, bo takie było. Tzn szkło hartowane solarne. To jakiś inny rodzaj szkła z naciskiem na wysoką przepuszczalność światła.
    Waga szyby to hmm, ciężko powiedzieć. 9kg? Zważę baterię przy okazji kolejnego wyjazdu do chatki.
    Silikon to Polastosil M-2000
    Co do pęknięcia - nie wiem, nie znam się na szkle, może i pęka pod wpływem różnic temperatury. Myślę jednak, że skoro używają tego wszystkie znane firmy - to się nada.
  • Zasilacze UPS
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    tisher napisał:
    0.6m2 Szyby hartowanej 4mm za 40 zł
    - gdzie kupiłeś szybę?
  • Poziom 11  
    Witam
    zrobiłem kilka paneli fotowoltaicznych 1.8 KW
    Atu krótki filmik
    http://www.youtube.com/watch?v=DH5sX5RpOU8&context=C39e9890ADOEgsToPDskLyBSkjGML9KjEcLsZdyjX7
    4 panele ładują tą baterie 24v 375ah
    Reszta paneli ładuje inne baterie o naieciu 12v moc 50A do 60A z siedmiu paneli (mam jeszcze jeden którego na zdeciu nie widać) kieruje do innych akumulatorów o łącznej pojemnośći 4500ah(akumulatory za free,80% sprawnośći)
    Jestem zadowolony z paneli ,ogniwa zakupione na allegro koszt trackera z panelami 7000 zł mnie wyniusł . Jak widać własna robota , pracują już około 5 miesiecy.
  • Poziom 13  
    Też mam zestaw ale 600W i bez trackera, ogniwa zakupione na allegro polikrystaliczne, baterie zrobione własnoręcznie. Ładują akumulatory 200Ah. Od 7 miesięcy oświetlam nimi "całe" piętro budynku mieszkalnego (oświetlenie LED), a i tak system wykazuje spory zapas mocy. Także jestem zadowolony.
  • Poziom 14  
    Kolego masakra -jaki koszt materiałów 1.8 kW -panel.Gdzie znalazłeś dobrego sprzedawce części?System podążania za słońcem sam robiłeś -czy kupiłeś?
    Mnie interesuje na początek mniejszy zestaw ok.600W -jak u kolegi tisher-z możliwością śledzenia słońca do współpracy z MEW.
  • Poziom 11  
    Koszt paneli około 5.5 tyś zł zawsze taniej jak kupujesz większą ilość.
    Tracker 1.5 tys zł plus kable.
    Śledzenie za słońcem robił szwagier.
    Resztę miałem w garażu.
    Jeśli chodzi o szyby to są solarne hartowane.
    Latem szyba ciepła nie pęka nic.
    Zimą też sie nic nie dzieje.
  • Poziom 13  
    Witam
    Zrobiłem baterię słoneczną z 27 ogniw bo pomyślałem, że będę ładował akumulator bezpośrednio bez żadnych regulatorów. Rama aluminiowa, szkło hartowane i wszystko zasmarowałem zwykłym silikonem neutralnym bezbarwnym. Zastanawiam się czy zda egzamin. Na razie eksperymentuje. Na mrozie trzydziestostopniowym wytrzymała.
    Ciekawi mnie co o tym silikonie sądzicie?
  • Poziom 13  
    Nie warto ryzykować. Używaj sprawdzonych wieloletnim użytkowaniem preparatów, chyba że lubisz ryzyko i wywalanie kasy tymczasowo oszczędzając marne 50zł (bo tyle zaoszczędziłeś). A za parę miesięcy baterię rozmrozi, albo zacznie się utleniać od UV albo zarośnie glonami albo podciągnie wilgoć albo odejdzie od szyby albo będziesz mieć korozję elektrolityczną albo 100 innych bóg wie jakich awarii przez losowe eksperymenty i bateria na śmietnik.
    Jeśli jest szansa oszczędności 50% na CAŁEJ budowie - można eksperymentować.
    Ale oszczędzając 20% na różnicy ceny silikonu to już bezsens.

Dodatkowo ładowanie taką baterią bezpośrednio akumulatora jest mało skuteczne. No chyba, że cała konstrukcja jest jednym wielkim eksperymentem :)
  • Poziom 13  
    W sumie jest to eksperyment, bo chcę dorobić jeszcze solartrackera i zobaczyć jak to będzie chodziło. Docelowo myślę wykorzystać kilka panelii do wspomagania grzania wody(bez akumulatorów)
    A co do tego silikonu to mam podobne obawy i myślałem, że może ktoś z tym eksperymentował.
  • Poziom 14  
    Zdaje się, że "solar trackery" nie dają dramatycznie dużego zysku na energii a już szczególnie dla paneli PV polikrystalicznych. Z teoretycznych wyliczeń wychodzi, że dla lokacji 53,06' w Polsce i dla ustawienia 45 różnica pomiędzy stałym a tym ze śledzeniem wynosi nieco powyżej 3%. To zdecydowanie za mało, by warto w to inwestować - jeżeli jest powierzchnia, to za cenę trackera lepiej zafundować sobie dodatkowy panel.
  • Poziom 13  
    Na razie nie miałem wiele możliwości żeby to sprawdzić ponieważ zrobiłem panel w jesieni i ze słońcem był problem a teraz mróz.W tedy kiedy udało mi się przeprowadzić jakieś pomiary to były duże różnice w prądzie jak kręciłem panelem wschód-zachód. Stojak obrotowy już mam zrobiony do tego prosty układ śledzenia słońca na podzespołach analogowych, który jest w fazie prób.Do tego muszę dokupić siłownik od bramy(110 zł).Całość nie tak duży koszt a myślę, że efekt będzie. Oczywiście jeden panel trzeba będzie poświęcić na zasilanie sterowania
  • Poziom 12  
    sjbar napisał:
    Oczywiście jeden panel trzeba będzie poświęcić na zasilanie sterowania

I jaki w tym sens ?
  • Poziom 13  
    Wykonanie takiego panelu samemu to koszt około 400 zł. Zysk z zastosowania "solar trackera" według różnych źródeł to od 30-60 procent, więc przy kilku panelach powinno się opłacać.
    Chyba, że źle kombinuję.
  • Poziom 14  
    Mi z wyliczeń na podstawie danych z lat 1971-2000 na transport.gov.pl wyszło tak:
    Code:

pozycja   N__0   N__30   NE_30   E__30   SE_30   S__30   SW_30   W__30   NW_30   N__45   NE_45   E__45   SE_45   S__45   SW_45   W__45   NW_45   N__60   NE_60   E__60   SE_60   S__60   SW_60   W__60   NW_60   N__90   NE_90   E__90   SE_90   S__90   SW_90   W__90   NW_90   max

strata   10.9   24.6   20.3   12.1   5.2   3.4   7.9   15.9   23.1   31.2   25   14.2   5.2   3.2   8.9   18.9   28.3   35.8   28.4   17   7.3   5.2   11.4   22   31.5   37.4   33   24.3   16.3   15.5   20.1   28.3   34.9   0

Strata to strata względem maksymalnej energii z takiej tabeli - czyli jakby panel sam się ustawiał na maksymalne oświetlenie w danym momencie. Oczywiście realne dane mogą się różnić - bo to przecież tylko wyliczenia. Ta maksymalna wyliczona wartość (1006kWh/mkw/rok) pasuje także do poziomu nasłonecznienia podawanego dla Polski (czyli rzędu 1000kWh na rok z 1m kw.) co raczej potwierdza sensowność kalkulacji.
  • Poziom 13  
    U mnie w lecie też pomiary praktyczne wykazywały dużą różnicę. +-45% od słońca to +-20% mocy baterii. Wychodziło na to, że każdego dnia bateria o 3h dłużej produkowała swoje maksimum mocy.
  • Poziom 14  
    tisher napisał:
    U mnie w lecie też pomiary praktyczne wykazywały dużą różnicę. +-45% od słońca to +-20% mocy baterii. Wychodziło na to, że każdego dnia bateria o 3h dłużej produkowała swoje maksimum mocy.

Jeżeli jest tak, jak piszesz (a po co miałbyś kłamać, nie? - wierzę ci) to by znaczyło, że z docierającej energii element światła rozproszonego jest mocniej tracony niż zakładałem. Pewnie masz moduły z elementów monokrystalicznych (czyli te, które mają kształt ośmioboków, nie prostokątów) - bo one są dużo bardziej kierunkowe, czyli tracą więcej energii jeżeli nie są ustawione prostopadle do słońca. Elementy polikrystaliczne mimo, że mają niższą sprawność to podobno nieco wydajniej pobierają energię z oświetlenia rozproszonego. No i tutaj dochodzi kwestia szkła - część energii jest odbijana i polaryzowana (patrz kąt Brewstera). Tym więcej, im nachylenie oświetlającego promienia jest bardziej odchylone od pionu. Pewnie dlatego w profesjonalnych panelach szkło jest w taki drobniutki "groszek".
  • Poziom 13  
    Mam samoróbki na szkle solarnym (mikrosoczewkowe) i tanich panelach polikrystalicznych z allegro.
    Może dane są poprawne, ale brak informacji na jakim szkle były robione. I stąd problemy z interpretacją.
    Mam już odpowiednie warunki pomiarowe, więc w lecie na pewno praktyka i teoria zostaną w miarę prawidłowo skonfrontowane :)
    Poza tym absolutne 100% elektrowni słonecznych ma śledzenie. Na tym jest bardzo duży uzysk. Na tyle duży, że opłaca się kłopotać i konserwować taki system. Dla mnie to wystarczający dowód (wyliczony przez finansistów takich elektrowni), że takie rozwiązanie w poważnej konstrukcji jest nie tylko wymagane, ale i obowiązkowe.
  • Poziom 15  
    tisher napisał:
    Poza tym absolutne 100% elektrowni słonecznych ma śledzenie. Na tym jest bardzo duży uzysk. Na tyle duży, że opłaca się kłopotać i konserwować taki system. Dla mnie to wystarczający dowód (wyliczony przez finansistów takich elektrowni), że takie rozwiązanie w poważnej konstrukcji jest nie tylko wymagane, ale i obowiązkowe.

Absolutnie pewne jest to, że z uporem maniaka wypisujesz kompletne bzdury na temat, który jak widać jest Ci kompletnie obcy przy okazji wprowadzając wielu ludzi w błąd. Otóż nie wiem ile elektrowni widziałeś, bo na pewno nie zbudowałeś ale dowiedz się, że nie jest to 100%, nie jest to nawet 10%, a oszacowałbym że raczej 1% instalacji ma śledzenie.
    Wynika to z jednego prostego powodu. Ceny paneli są na tyle niskie, że nie opłaca się dla 20-30% zysku instalować drogie pozycjonery.

Jeżeli już powołujesz się na "finansistów takich elektrowni" (znasz w ogóle jakiegokolwiek) to poniżej kilka cyfr.

Zakładamy instalację o mocy 5kW na pozycjonerze.

Koszt paneli 5 * 4500 = 22500 PLN (cena zawyżona, w rzeczywistości cena za 1W jest mocno poniżej 1EUR)

Roczna produkcja takiej instalacji :

Na pozycjonerze ok 5700 kWh
    bez pozycjonera 4490 kWh
    różnica 1210kWh

Tyle energii wyprodukuje nam dodatkowe 1,3kW paneli bez pozycjonera
    Koszt tych dodatkowych paneli to raptem ok 6000 PLN. Gdzieś Ci Twoi finansiści się chyba walnęli w obliczeniach.

A teraz napisz, za ile zrobisz pozycjoner na instalację o mocy 5KW o powierzchni ok 35m2 ze sterownikiem z certyfikatem i gwarancją. Jeżeli taniej niż 6000 PLN to biorę od Ciebie każdą ilość.

Dla uproszczenia nie uwzględniłem kosztów naziemnego systemu montażowego do panelu fundamentu (sporego) pod pozycjoner, tego, że pozycjoner po kilku(nastu) latach trzeba będzie serwisować oraz kosztów prądu do zasilania (sporych) silników
  • Poziom 13  
    Na całe szczęście to tylko Twój punkt widzenia :)
    Bo ja tu widzę temat "do samodzielnego montażu" więc odpuścić możemy certyfikaty i gwarancję.
    Powtórzę to jeszcze raz. Uważam, że dla przydomowej instalacji proste śledzenie to doskonały pomysł. Jak to ładnie obliczyłeś - mamy gratis 25% mocy.
    Taki system można wykonać tanio i powtarzalnie, a uzysk z tego tytuły się zwróci z racji relatywnie niskich kosztów materiału. Trzeba tylko umieć zagospodarować w 100% produkowaną energię. A to nie jest łatwe.
    Co z tego, że uzyska się te 25% więcej mocy ze śledzeniem, jak źle zbudowana instalacja jej nie wykorzysta.
  • Poziom 15  
    Przeczytaj najpierw własną wypowiedź parę postów wyżej. Nie pisałeś o własnoręcznych instalacjach, tylko autorytatywnym tonem stwierdziłeś że są to obowiązkowe rozwiązania stosowane w 100% elektrowni PV zalecane przez finansistów.
    Nie pogrążaj się Panie Ekspercie.

W domowej instalacji rzędu 2kW bez pozycjonera, trzeba ok 0,5kW dodatkowej mocy żeby nadrobić dodatkowy zysk z pozycjonera. Robione własnymi rękoma panele tej mocy (twoje wyliczenia) będą kosztować ok 2800PLN
    W tej kwocie zrobisz pozycjoner (powierzchnia 14m2) ale na styk.
    Przy mniejszej instalacji to już kompletnie nieopłacalne

Każdy ma jakieś hobby ale ja bym się nie zdecydował na budowę domowej elektrowni PV opartej amatorskiej produkcji panelach w cenie identycznej jak fabryczne markowe panele z 25 letnią gwarancją.
    Konstrukcję panela wykonałem samemu, ba nawet miałem plany pokrycia nimi całego dachu, tylko wtedy ceny paneli były rzędu 16PLN/W.

Pozycjoner, dla takiej powierzchni to też nie parę kątowników pospawanych naprędce, umocowanych na maszcie wkopanym w ziemię. Wszystko można zrobić samemu, tylko obyś komuś taką konstrukcją latającą przy dużym wietrze krzywdy nie zrobił.

Ja jednak wolę dołożyć te 0,5 kW mocy, położyć to na dachu na porządnym profilu i na wakacjach nie martwić się , czy mi się pozycjoner na wietrze położył czy tez coś tam w sterowniku się zawiesiło i mogę instalacji szukać u sąsiada 100m dalej
  • Poziom 13  
    pablo_belchatow napisał:
    Przeczytaj najpierw własną wypowiedź parę postów wyżej. Nie pisałeś o własnoręcznych instalacjach, tylko autorytatywnym tonem stwierdziłeś że są to obowiązkowe rozwiązania stosowane w 100% elektrowni PV zalecane przez finansistów.

To chyba logiczne, że budując dużą elektrownię stosuje się prostą kalkulację - opłaca się - nie opłaca się. I kto wedle ciebie ją wykonuje. Pan Czesio monter?.
    Nie, bo osoby odpowiedzialne za projekt. Nie było w tym nic autorytatywnego ale logiczne stwierdzenie prawidłowe dla każdej gałęzi gospodarki. Panie Ekspercie :)

A co by całkowicie nie zejść na offtopa. Postawienie śledzenia jako instalacji, której nie da się wykonać bez wyzyska "zwiania do sąsiada" jest moim zdaniem złe. Jeśli ktoś chce - potrafi zauważyć zalety i możliwości takiego rozwiązania. Zresztą można znaleźć wiele już pracujących i gotowych rozwiązań, na których można się wzorować.
  • Poziom 15  
    tisher napisał:
    pablo_belchatow napisał:

To chyba logiczne, że budując dużą elektrownię stosuje się prostą kalkulację - opłaca się - nie opłaca się. I kto wedle ciebie ją wykonuje. Pan Czesio monter?.
    Nie, bo osoby odpowiedzialne za projekt. Ni było w tym nic autorytatywnego ale logiczne stwierdzenie prawidłowe dla każdej gałęzi gospodarki.

Czytanie ze zrozumieniem, choćby własnych wypowiedzi się kłania.
    Stwierdziłeś, że finansiści wyliczają jakimś cudem, że instalacja z pozycjonerem się bardziej opłaca niż bez pozycjonera.

O wspomnianym przez Ciebie "obowiązku" ich stosowania oraz określeniu liczby instalacji z pozycjonerami na 100% przez litość już nie wspominam
  • Poziom 14  
    Chłopaki, dajcie spokój z tą "wojną", to mało konstruktywne.
    Bardzo chętnie zobaczył bym zestawienie rzeczywistych pomiarów mocy robionych powiedzmy co 10 minut dla dnia słonecznego i pochmurnego i dotyczących porównawczo panela z pozycjonowaniem i bez. Ciekaw jestem na ile dobrze oddaje rzeczywistość kalkulator z http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php# - czy ktoś z was porównywał te teoretyczne wyliczenia z własnymi zestawami paneli?
  • Poziom 15  
    Nie bardzo wiem czy mogę podac linka, ale od 2 lat rejestruje dane z panela PV w odstępach co kilka minut, a od wakacji chodzi to na pozycjonerze. Z tym, że byla by to chyba reklama, bo to moja strona firmowa.
    Ale może za kilka wykresów nikt mnie tu nie powiesi, powycinam to co firmowe i postaram się tu wrzucić wieczorem z paroma danymi z instalacji na żywo.

A tak nawiasem mówiąc, handluję pozycjonerami a mimo to odradzam stosowanie ich jeżeli ktoś zastanawia się nad ich kupnem z powodów ekonomicznych.
    To się po prostu nie opłaca ale są sytuacje kiedy stosowanie pozycjonera należy przemyśleć i kwestia opłacalności jest wtedy drugorzędna. Np mała działka,