Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - automatyczne ukrywanie niewykorzystanych kolumn

JaroFon 30 Cze 2011 18:31 3582 10
  • #1 30 Cze 2011 18:31
    JaroFon
    Poziom 23  

Bardzo proszę o podpowiedź jak zrobić aby automatycznie ukryć niewykorzystanie kolumny po wybraniu daty gdzie miesiąc ma 30 dni lub 28 dni? Na podstawie poniższego arkusza chciałbym żeby po wybraniu w kalendarzu miesiąca czerwiec ukryła się kolumna "AH" a przy wybraniu miesiąca luty kolumny "AF do AH
    Link

0 10
  • Pomocny post
    #2 30 Cze 2011 20:09
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Najlepiej wykorzystać zmianę w kalendarzu. Wklej w kod arkusza "Kalendarz"

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #4 01 Lip 2011 21:05
    JaroFon
    Poziom 23  

A jak dostosować ten kod tak aby w innym arkuszu ukrywał kolumny ale w poziomie? Kalendarz jest zastosowany taki sam jak w pliku powyżej jednak układ dni jest w pionie gdzie rządek 38 to 31 dzień miesiąca? No i plik zawiera w sobie więcej arkuszy ale jeden z tych arkuszy o nazwie "Podsumowanie" chciałbym wykluczyć z ukrywania kolumn

0
  • Pomocny post
    #5 01 Lip 2011 21:33
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Przepisałem tylko, bez sprawdzenia. Zmiennej "kol" przypisz Nr kolumny, w której wyliczasz dni miesiąca.

0
  • #6 04 Lip 2011 22:29
    JaroFon
    Poziom 23  

Długo metodą prób i błędów próbowałam zastosować ten drugi kod i wreszcie i mi się udało. Zrobiłem taki kod i działa bardzo dobrze.

Jednak mam pytanie jak w tym kodzie zaznaczyć w których arkuszach mają być ukrywane pola? W powyższym kodzie w arkuszu o nazwie "332 206" są ukrywane pola a chciałbym dodać jeszcze inne jak to zrobić? Oczywiście plik ma więcej arkuszy ale tylko w niektórych chcę zastosować to ukrywanie

0
  • #7 04 Lip 2011 23:00
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Masz to w poprzednim poście. Jeśli nazwa <> "wzorzec" oraz nazwa<>"wzorzec2" idź dalej

Code:
    For sht = 1 To Sheets.Count

If Sheets(sht).Name <> "Podsumowanie" And Sheets(sht).Name <> "Kalendarz" Then
    Jeśli mniej jest tych z kolumnami do ukrycia, odwróć to. Wtedy: nazwa="wzorzec"

0
  • #8 05 Lip 2011 20:23
    JaroFon
    Poziom 23  

Niestety za żadne skarby nie potrafię zastosować tego drugiego kodu z opcją ukrywania z wykluczeniem niektórych arkuszy. Poniżej daje plik w którym próbuję to zastosować. Dziś w robocie miałem trochę czasu i niestety cały czas poszedł na marne bo nic nie potrafiłem wymyślić z tym kodem, za każdym razem wyskakiwały mi błędy. Jednak myślałem żeby trochę udoskonalić ten kod tak aby nie podawać w nim które arkusze mają być wykluczone z ukrywania (w przypadku poniższego pliku są to arkusze: Kalendarz, Podsumowanie, Dniówki i Sztufy) ale zapodać opcję że jeśli w danym arkuszu zostanie zastosowany kalendarz w słupku czyli słupki od A do C wtedy w tych arkuszach będą ukrywane odpowiednie rządki. Bardzo proszę o pomoc

0
  • Pomocny post
    #9 05 Lip 2011 21:25
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Mamy tu kilka ukrytych arkuszy, które trzeba pominąć. Można próbować zautomatyzować listę arkuszy (pole opcji, lista nazw), ale czy warto? Zawsze można dopisać kolejne And. Chyba, że liczba wykluczonych arkuszy urośnie do >10...
    Wklej w kod arkusza "Kalendarz" i przetestuj

0
  • #10 05 Lip 2011 21:46
    JaroFon
    Poziom 23  

Dzięki wielkie. Kod działa wyśmienicie. Teraz już widzę gdzie popełniałem błędy, no ale dopiero się uczę ;) jeszcze raz dzięki. Opcja wykluczenia arkuszy w których nie mają być ukrywane rządki jest chyba jednak dobrym rozwiązaniem bo tych arkuszy jest mało a w razie czego kod zawsze można prze edytować, nawet popełniłem błąd bo arkusze "Dniówki" i "Sztufy" nie mają być wykluczone z ukrywania, w tej sytuacji tylko jeden arkusz jest wyłączony z ukrywania ale kod już se poprawiłem.
    DZIĘKI

0
  • #11 06 Lip 2011 15:18
    piochuxl
    Poziom 20  

ale tu żyż acces pokazyje swoje umiejętności może czas się nauczyć?

0