Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrauliczny rębak do drewna

los88 30 Cze 2011 20:37 30069 9
  • Hydrauliczny rębak do drewna
    Witam.
    Chciałbym zaprezentować swoją konstrukcję rębaka do drewna. Założenia były proste... usprawnić rąbanie drewna do pieca C.O. no i koszta jak najmniejsze. Projekt na dzień dzisiejszy nie jest ukończony. Brakuje jeszcze pompy hydraulicznej- serca układu hydraulicznego rębaka. Ale w ciągu kilku nadchodzących dni zostanie zamontowana. Siłownik zastosowany w rębaku pochodzi z jakiejś maszyny rolniczej. Długość siłownika to 40 cm. Dwuteownik zastosowany jako prowadnica ma długość 150 cm. Wysoki jest na 16 cm a szeroki na 7,5 cm. Część która napycha klocek drewna na ostrze do rozłupywania, ma wysokość 17 cm podobnie zresztą jak samo ostrze, które zostało przyspawane do dwuteownika pod kątem. Zamontowany został tak dlatego aby klocek drewna napychany na ostrze nie wyskakiwał do góry. Zbiornik na olej pospawany jest ze starej sprężarki powietrza. Jego pojemność ok 15 l. Węże hydrauliczne z odzysku, jak również rozdzielacz, który pozyskany został ze starego ładowacza rolniczego. Pompa hydrauliczna będzie napędzana silnikiem spalinowym o mocy 6,5 KM. Silnik jest czterosuwowy, o pojemności 190 cm³. Jak dotąd był najdroższym elementem całej konstrukcji. Kupiłem go na znanym wszystkim serwisie aukcyjnym. Poniżej zdjęcia całej konstrukcji. Szerokość całej konstrukcji rębaka to równo 1 metr.
    Hydrauliczny rębak do drewna Hydrauliczny rębak do drewna Hydrauliczny rębak do drewna Hydrauliczny rębak do drewna Hydrauliczny rębak do drewna Hydrauliczny rębak do drewna Hydrauliczny rębak do drewna Hydrauliczny rębak do drewna

Zapraszam do oceniania. :D
    Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    los88
    Poziom 10  
    los88 napisał 46 postów o ocenie 28, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście okolice Słupska. Jest z nami od 2010 roku.
    witek567
    Poziom 17  
    Jakie są całkowite koszta?
    los88
    Poziom 10  
    Praktycznie wszystkie części pochodzą z odzysku i nic nie kosztowały. Zbierałem je po znajomych jako niepotrzebny złom. Musiałem tylko kupić silnik spalinowy, co zamknęło się w kwocie 470 złotych. Do tego dojdzie jeszcze pompa hydrauliczna, ponieważ chyba będę zmuszony takową zakupić, gdyż nikt ze znajomych nie ma takiej małej pompy (ok 7dm³/min). Dorwałem pompę od sieczkarni Forschnit, ale była za duża :/
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  
    Witam. Mam do tej łuparki pewne uwagi, a to - łoże wykonane z dwuteownika sprawia, że konstrukcja nie jest sztywna. W dodatku jest tak zaprojektowana, że nie pracuje cały przekrój tego dwuteownika. Można to było wykonać z dwóch tej samej długości ceowników zamykając je w ten sposób, aby w przekroju tworzyły prostokąt. Koszt nie dużo wyższy. Suport przesuwny jest związany tylko z górną półką dwuteownika, mógł być typu skrzynkowego i mógł obejmować cały przekrój. Oraz ostrze rozdzielające jest również związane tylko z górną półką, mogło być dłuższe i związane z całym przekrojem. No, ale jest to prototyp. Pozdrawiam.
    los88
    Poziom 10  
    Dziękuje za uwagi. Myślę, że w przyszłym tygodniu już uruchomię rębak i wtedy okaże się jak zachowuje się całą konstrukcja. Może nagram jakiś filmik podczas pracy i wrzucę go na forum.
    kaziul
    Poziom 10  
    Witam. T-ownik to bardzo dobre rozwiązanie.Ogólnie wyszło ci bardzo ładnie.Silnik spalinowy zapewnia mobilność.Raczej nie wiesz jaki będzie nacisk siłownika i gdybyś zrobił porza z tymi weżami
    los88
    Poziom 10  
    Heh.. węże też mi się nie podobają... :D Pierwotnie miały być rurki, ale węże były bardziej dostępne no i za darmo ;) Dziś kupiłem pompę hydrauliczną. Jej zapotrzebowanie na moc to 2,5 kW. Ja mam do dyspozycji 4,7 kW na pełnym gazie silnika. Jutro jak będę miał chwilkę to postaram się połączyć ją z silnikiem.
    Poniżej fotki pompy hydraulicznej.
    Hydrauliczny rębak do drewna Hydrauliczny rębak do drewna
    kaziul
    Poziom 10  
    Rurki to by było coś... :sm9: A od czego ta pompa bo bardzo interesująco wygląda. :D
    los88
    Poziom 10  
    Jeśli chodzi o pompę to poszedłem do sklepu posiadającego cały asortyment hydrauliczny i poprosiłem o pompę która będzie potrzebowała ok 2 kW mocy. Wydajność tej pompy to z tego co pamiętam 7 albo 8 l/min zapotrzebowanie na moc 2,5kW. Kupiłem jeszcze sprzęgło oryginalne do tej pompy żeby móc jakoś połączyć ją z silnikiem. Pompa jest produkcji włoskiej "Bondioli & Pavesi" podobnie jak sprzęgło kłowe. Dziś postaram się dodać troszkę fotek bo cała konstrukcja przeszła troszkę modyfikacji. Wzmocniłem ostrze rozłupujące bo po pierwszych testach na sękatych wyschniętych odziomach dębowych wyrwało ostrze wraz z fragmentem górnej półki teownika. Muszę jeszcze dodać osłonę na sprzęgło, oraz dospawać coś z tyłu ostrza rozłupującego, aby szerzej rozpychało klocki drewna. Jest jeszcze troszkę do pozmieniania. :D A co do rurek to staram się jak mogę aby wyeliminować węże. :D Wkrótce więcej zdjęć.
    Hydrauliczny rębak do drewnaHydrauliczny rębak do drewna

A po ok 30-40 minutach pracy... zero zmęczenia ( w porównaniu z "dziabaniem" siekierą :D)

Nawet najtwardsze "okazy" się poddawały :)

kaziul
    Poziom 10  
    tak sobie myślałem że to ostrzę pęknie. pomyśl nad blachami odpychającymi na boki drewno.